Ekologický dom na 10 spôsobov (9/10)

Lukas P.

To, čo vám chceme dnes predstaviť, nie je typický samostatne stojaci ekologický dom. Je to niečo úplne iné, než to, na čo ste boli dodnes v našich článkoch zvyknutí. Ide skôr o súbor obytných domov, ktoré nielenže reagujú na požiadavky dnešnej finančnej situácie mladých rodín, ale snažia sa o podporu komunitného bývania, kde sa stretávajú ľudia s podobnými záujmami a názormi. Výsledkom toho je práve takýto projekt. 

ekologický dom

9. Lilac, Bramley, Leeds

Bytový projekt Lilac je postavený ako odpoveď na tri kľúčové problémy: finančná kríza, hrozba globálneho otepľovania a rozpad miestnej komunity. V podstate ide o nízkonákladové a pre komunity cenovo dostupné bývanie.

„Ide o projekt, ktorý sa zdá byť veľmi jednoduchý, avšak na druhej strane je priekopnícky“, tvrdí spoluzakladateľ Paul Chatterton.

Tento projekt bol postavený na mieste starej školy v Bramley. Zahŕňa 20 bytových jednotiek, spoločnú záhradu, dve malé parkoviská, tri prístrešky na bicykle a jeden veľký spoločný dom pre všetkých obyvateľov. Tieto obytné domy boli navrhnuté ako prvé obytné domy, ktoré používajú tzv. „Modcell“ – montované „bunky“ z dreva, balíkov slamy a vápna.

Zelená elektrina zo Slovenska

Najľahší spôsob, ako mať zelenší domov. Zistiť viac o Zelenej elektrine

Všetky obytné domy sú veľmi dobre zaizolované, vzduchotesné (čiže napr. ani na dverách nie sú žiadne poštové schránky a pošta je priamo doručovaná do spoločného domu). Mohutné panely s dvojitými sklami sú orientované čelom na juh kvôli maximalizácii solárneho zisku. Solárne ohrievače vody boli na každú bytovú jednotku nainštalované samostatne a vďaka mechanickému vetraniu – rekuperácii tepla sa stabilizovala aj vnútorná teplota vzduchu.

Lilac bol postavený na základe komunitných dohôd a zoznamu vzájomných hodnôt, ktoré boli vypracované ešte pred postavením prvej steny zo slameného balíka. Uvedený zoznam zahŕňa všetko od starostlivosti o deti, až po parkovacie státia, atď. V srdci týchto obytných budov je už vyššie spomínaný tzv. spoločný dom. V ňom obyvatelia celého komplexu zdieľajú potrebné príslušenstvo vrátane práčky a spoločného náradia. Toto všetko prispieva k znižovaniu ekonomickej a environmentálnej stopy obyvateľov.

Chatterton bol už od začiatku skalopevne presvedčený o tom, že Lilac sa nestane tzv. „zeleným getom“. Aby to však bolo cenovo dostupné všetkým, zakladatelia prijali spoločný systém vlastníctva domov –  nový spôsob, ako vlastniť podiel na trhu s bývaním. Obyvatelia si  preto vytvorili spoločnosť, ktorá vlastní tieto domy a pozemky a každý člen tejto spoločnosti jej platí 35 % zo svojich čistých príjmov radšej, než by si mali vziať samostatné hypotéky.

ekologický dom Lilac podporuje komunitné bývanie ekologicky zmýšľajúcich ľudí

Ekologický dom Lilac podporuje komunitné bývanie podobne zmýšľajúcich ľudí a preto právom zabodoval vo Veľkej Británii ako najekologickejší dom.

Po piatich rokoch, sa obyvatelia Lilac stali priekopníkmi v naozaj jedinečnej forme spoločenského života v týchto obytných domoch a ako tvrdí Chaterton:

„Postavili sme nový finančný model, nový právny model, nový dizajnový model. V tomto projekte bolo nevyhnutné urobiť toľko práce, čo si vyžadovalo obrovské množstvo vytrvalosti celej tejto skupinu obyčajných ľudí.“

Na záver treba povedať, že v prípade týchto obytných domov sa podarilo poukázať na dôležitý fakt, že táto forma bývania nie je len o znižovaní nákladov na ekológiu a domáci rozpočet, ale aj o podpore komunitného bývania a nového modelu financovania. O takýchto typoch zaujímavých projektov by sa určite mohlo uvažovať aj v podmienkach Slovenska.

Všetky časti seriálu:

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...