Ekologický dom na 10 spôsobov (4/10)

Ekologický dom, ktorý Vám predstavíme dnes je v poradí štvrtým zo série desiatich ocenených rodinných domov. Je príkladom klasického rodinného domu, na čo sa aj kedysi plnohodnotne využíval. Dnes sa však využíva na účel, ktorý fascinuje mnohých ľudí a to nielen vo Veľkej Británii.  

4. Hemp Cottage in County Down, Northern Ireland

Spomínaný dom bol postavený v roku 2008 pre vtedy 90 ročného klienta. Ide o nenápadný, ale zároveň ekologický rodinný dom, ktorý je postavený z výhradne prírodných, čiže ekologických materiálov. Architektom tejto zaujímavej ekologickej stavby je Tom Woolley Rachel Bevan a ako sám hovorí:

 „Našim prvoradým cieľom by malo byť nájsť spôsob, ako budovať nízko uhlíkové a energeticky efektívne domy, s použitím prírodných materiálov tak, aby boli zároveň jednoduché a cenovo dostupné čo možno najširšiemu množstvu ľudí na našej planéte.“

Tento jednoduchý, jednopodlažný ekologický dom je doslova preplnený prirodzeným denným svetlom a je postavený pri tečúcej rieke Ballynahinch. Zároveň je však situovaný v strede nádherného jablkového sadu. Výstavba tohto domu stála jeho majiteľa necelých 100 000 libier, čo je približne 123 000 EUR.

V prípade tohto ekologického domu boli použité výlučne prírodné stavebné materiály, ako napr. konope, či vápno. Miestne zdroje sa postarali o vytvorenie hlavnej konštrukcie stavby, čím sa stalo drevo, konkrétne teda tzv. „jedľa douglasova“. Strecha domu je pozostáva čiastočne z rašeliny a z 350 mm hrubej izolácie, ktorú tvorí prevažne ovčia vlna. Keďže konštrukcia domu pozostáva z vápna a konope, nie je vôbec podstatné, čo sa deje s teplotou ovzdušia vonku, nakoľko teplota vnútri domu zostáva konštantne rovnaká. Výhodou použitia kombinácie vápna a konope nie je len to, že dom má skvelé tepelné vlastnosti, ale že taktiež eliminuje zvuk, a aj napriek tomu zostávajú steny domu plne priedušné.

ekologicky-dom-09

 

Tento dom sa právom označuje slovami „ekologický dom“ nakoľko vďaka použitiu vyššie uvedených technológií, nebolo viac do stavby potrebné zakomponovať také komponenty, ktoré by zabezpečili také požiadavky, ktoré sa dnes kladú na rodinné domy (napr. zatepľovací systém, atď.). Plasty, polyuretány a ďalšie materiály nie sú ekologické, nakoľko ich výroba je zodpovedná za tvorbu emisií CO2 a plytvanie zdrojov cenných fosílnych palív. Práve vďaka tomu je lepšie používať materiály, ktoré sú plne ekologické, ako napríklad vápno, drevo, vlna, či konope. Prírodné materiály taktiež neobsahujú toxické látky a aj preto sú budovy z nich omnoho zdravšie.

Tento ekologický dom dnes slúži na rekreačný prenájom, ktorý umožňuje každému návštevníkovi prežiť nejaký ten čas v prírodnom a vzdušnom dome. Sám architekt tohto domu dostáva od jeho návštevníkov veľmi pozitívne spätné väzby, nakoľko sa kladne vyjadrujú k veľmi dobrej kvalite ovzdušia v tomto eko dome. Zaujímavosťou je aj to, že prenajímatelia ponúkajú zľavu z ubytovania tým návštevníkom, ktorí tam prídu či už pešo, alebo použijú bicykel.

Na záver treba povedať, že uvedený ekologický dom spĺňa charakter jednoduchosti a ekologickosti, pričom aj cena, za ktorú bol postavený je veľmi priaznivá. Stavbou tohto domu sa jednoznačne dokázalo, že ekologické nemusí hneď znamenať drahé.

Zdieľajte:   Facebooktwittermail