Ekologický dom na 10 spôsobov (3/10)

Lukas P.

Ekologický dom, ktorý vám predstavíme dnes je tretím zo série ocenených rodinných domov, ktoré pochádzajú z Veľkej Británie. Je typickým príkladom toho, že aj stavby takéhoto charakteru sa dajú zrenovovať tak, aby sa zabezpečila vysoká úroveň ich ekológie a to bez nadmerných zásahov do prírody.

3. Underhill House, Gloucestershire (Veľká Británia)

Helen Seymour-Smith, ktorá je majiteľkou tejto nehnuteľnosti, je zároveň povolaním architektka. Tento, dnes už ekologický dom stojí na pozemku, ktorý získala od svojho otca. Nádherné na ňom je to, že sa nachádza v oblasti s nádhernou prírodnou scenériou, zahŕňajúc 300 rokov starú predtým spustnutú, dnes už zrenovovanú kamennú stodolu. Architektka sa vtedy rozhodla, že túto situáciu musí zmeniť.

Zelená elektrina zo Slovenska

Najľahší spôsob, ako mať zelenší domov. Zistiť viac o Zelenej elektrine

V čom bol však spočiatku háčik?
Pred renováciou tejto starej stodoly, boli všetky návrhy na jej prestavbu odmietnuté, nakoľko sa projektanti obávali narušenia vidieckeho štýlu, uprostred vlniacich sa polí. Architektka sa však nedala odbiť a prišla s návrhom, ktorý presvedčil aj projektantov a jej zámer dostal povolenie na prestavbu, ako iba jedna z 20 nehnuteľností vo Veľkej Británii. Zároveň sa táto prestavba stala ďalším pasívnym domom v tejto krajine.

ekologicky-dom-06

V čom je teda táto stavba ekologická a koľko takéto riešenie stálo?
Ako môžete vidieť na obrázku, severná časť domu je vnorená pod zem, v čoho dôsledku je z bežného pohľadu takmer neviditeľná. Takto vlastne nenarúša ráz krajiny, a keďže teplo v zimných mesiacoch čerpá zo zeme, podarilo sa tiež eliminovať náklady za vykurovanie.

Ako sama tvrdí: „nie je potrebné byť veľmi zdatný na to, aby človek dokázal postaviť svoj vlastný ekologický dom“.

Okná, ktoré sú v tomto dome trojkomorové a orientované na juh, sú perfektným základom pre zabezpečovanie ideálnych teplelných a svetelných podmienok počas celého roka. Všetky izby sú v tomto dome umiestnené tak, aby boli schopné prijať čo možno najviac denného svetla, v dôsledku čoho sa opäť znižujú náklady na spotrebu elektrickej energie pri svietení.

Architektka okrem iného vo svojom dome znížila stropy, čím zabezpečila lepšiu akustiku a všetky vnútorné panelové steny nechala biele, aby sa svetlo ľahšie odrážalo v celom dome. Taktiež navrhla celý svoj ekologický dom v lesklom prevedení, a ako jediný materiál použila betón, ktorý ponechala v nezmenenej forme aj v interiéri. Náklady na celkovú rekonštrukciu tohto domu boli vyčíslené na sumu 575 000 libier, čo je cca 704 000 EUR.

ekologicky-dom-08

Na záver treba povedať, že týmto typom rekonštrukcie domu sa jeho architektke podarilo obnoviť nielen kus histórie prekrásnej starodávnej stodoly, ale zároveň opäť premeniť objekt na živé miesto, ktoré v sebe spája prvky ekológie s kvalitným bývaním, a to všetko pri zachovaní nádhernej prírodnej scenérie.

Všetky časti seriálu:

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...