Ekologický dom na 10 spôsobov (3/10)

Ekologický dom, ktorý vám predstavíme dnes je tretím zo série ocenených rodinných domov, ktoré pochádzajú z Veľkej Británie. Je typickým príkladom toho, že aj stavby takéhoto charakteru sa dajú zrenovovať tak, aby sa zabezpečila vysoká úroveň ich ekológie a to bez nadmerných zásahov do prírody.

3. Underhill House, Gloucestershire (Veľká Británia)

Helen Seymour-Smith, ktorá je majiteľkou tejto nehnuteľnosti, je zároveň povolaním architektka. Tento, dnes už ekologický dom stojí na pozemku, ktorý získala od svojho otca. Nádherné na ňom je to, že sa nachádza v oblasti s nádhernou prírodnou scenériou, zahŕňajúc 300 rokov starú predtým spustnutú, dnes už zrenovovanú kamennú stodolu. Architektka sa vtedy rozhodla, že túto situáciu musí zmeniť.

V čom bol však spočiatku háčik?

Pred renováciou tejto starej stodoly, boli všetky návrhy na jej prestavbu odmietnuté, nakoľko sa projektanti obávali narušenia vidieckeho štýlu, uprostred vlniacich sa polí. Architektka sa však nedala odbiť a prišla s návrhom, ktorý presvedčil aj projektantov a jej zámer dostal povolenie na prestavbu, ako iba jedna z 20 nehnuteľností vo Veľkej Británii. Zároveň sa táto prestavba stala ďalším pasívnym domom v tejto krajine.

ekologicky-dom-06

 

V čom je teda táto stavba ekologická a koľko takéto riešenie stálo?

Ako môžete vidieť na obrázku, severná časť domu je vnorená pod zem, v čoho dôsledku je z bežného pohľadu takmer neviditeľná. Takto vlastne nenarúša ráz krajiny, a keďže teplo v zimných mesiacoch čerpá zo zeme, podarilo sa tiež eliminovať náklady za vykurovanie.

Ako sama tvrdí: „nie je potrebné byť veľmi zdatný na to, aby človek dokázal postaviť svoj vlastný ekologický dom“.

Okná, ktoré sú v tomto dome trojkomorové a orientované na juh, sú perfektným základom pre zabezpečovanie ideálnych teplelných a svetelných podmienok počas celého roka. Všetky izby sú v tomto dome umiestnené tak, aby boli schopné prijať čo možno najviac denného svetla, v dôsledku čoho sa opäť znižujú náklady na spotrebu elektrickej energie pri svietení. Architektka okrem iného vo svojom dome znížila stropy, čím zabezpečila lepšiu akustiku a všetky vnútorné panelové steny nechala biele, aby sa svetlo ľahšie odrážalo v celom dome. Taktiež navrhla celý svoj ekologický dom v lesklom prevedení, a ako jediný materiál použila betón, ktorý ponechala v nezmenenej forme aj v interiéri. Náklady na celkovú rekonštrukciu tohto domu boli vyčíslené na sumu 575 000 libier, čo je cca 704 000 EUR.

ekologicky-dom-08

Na záver treba povedať, že týmto typom rekonštrukcie domu sa jeho architektke podarilo obnoviť nielen kus histórie prekrásnej starodávnej stodoly, ale zároveň opäť premeniť objekt na živé miesto, ktoré v sebe spája prvky ekológie s kvalitným bývaním, a to všetko pri zachovaní nádhernej prírodnej scenérie.

 

Autor: Lukáš Kovačovič, zdroj: internet

Zdieľajte:   Facebooktwittermail