Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Katarína J.

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané už v marci 2023.

Zdroj: MV SR

654 automobilov s plug-in hybridným pohonom (PHEV) je určených priamo pre výkon činností policajného zboru. 98 automobilov na čisto elektrický pohon dostanú pracoviská Prezídia Policajného Zboru či krajské a okresné riaditeľstvá Policajného Zboru.

Nákup bude financovaný z Plánu obnovy a odolnosti, ktorý požaduje, aby išlo o ekologické vozidlá s možnosťou externého nabíjania, teda elektromobily a plug-in hybridy. Súčasťou je aj vybudovanie nabíjacích staníc. Cieľom ministerstva vnútra je vybudovať moderný, efektívny a ekologický vozový park. Okrem nákupov využíva ministerstvo aj iné formy, ako napríklad dlhodobý prenájom vozidiel pre okresné úrady.

„V autoparku ministerstva vnútra je aktuálne takmer 6700 vozidiel, pričom takmer tritisíc vozidiel má 12 a viac rokov. Polovica flotily má najazdených viac ako 200-tisíc kilometrov. Zámerom je znížiť priemerný vek vozidiel na 6,5 roka, čo by sa malo prejaviť vo výraznom znížení nákladov na opravy, pohonné hmoty a úrovni emisií,“ informovalo ministerstvo na svojom webe pri nedávnom nákupe benzínových Hyundaiov i30.

Plug-in hybridy v policajnom aj civilnom prevedení

Niektoré vozidlá budú dodané s novým dizajnom: „Žlto-modré sfarbenie sa používa vo viacerých krajinách. Je to výrazný posun, približujeme sa k štandardu v Európskej únii,“ povedal policajný prezident Štefan Hamran. 550 ks PHEV SUV v novom policajnom prevedení dodajú spoločnosti Todos (400 ks Toyota RAV 4 PHEV), Eurent (120 ks BMW X3xDrive) a Kia (30 ks Kia Sportage PHEV).

57 ks Kia Sportage PHEV v civilnom prevedení dodá spoločnosť Kia a 33 ks vozidiel Škoda Octavia Combi iV dodá pre potreby enviropolície spoločnosť Škoda Auto. Envirokriminalisti dostanú na plnenie svojich úloh aj 14 ks PHEV SUV, a to v prevedení do náročnejšieho terénu.

Väčšinu elektromobilov poskytne Škoda Auto

93 ks čisto elektrických osobných automobilov v civilnom prevedení dodajú spoločnosti Škoda Auto Slovensko (83 ks) a Kia Bratislava (10 ks).

Spoločnosť Škoda poskytne modely Enyaq iV 60 v civilnej verzii a bez dodatočných technických úprav. Elektromobily budú slúžiť na rôznych policajných oddeleniach. Autá budú bez polepu či majákov a v štyroch rôznych farbách. Obstarávanie počítalo so sumou 2 762 240 eur bez DPH, víťazná ponuka predstavuje 3 332 565,37 € s DPH za 83 vozidiel. Jedno auto tak bude stáť 40 151,39 eur, cenníková cena verzie iV 60 Loft je 44 830 eur.

Zdroj: Škoda Auto

Okrem spoločností Škoda Auto a Kia zaslalo ponuku ministerstvu vnútra aj Porsche Slovakia. Rozhodujúcim kritériom pri výbere bola najnižšia cenová ponuka.

ZSE Drive - získajte prístup k najväčšej sieti nabíjacích staníc

Nabijeme vám elektromobil na cestách, u vás doma aj vo firme. Viac o ZSE Drive

S menšou batériou

Škoda Enyaq má vo verzii iV 60 pohon zadných kolies, kde sa nachádza aj elektromotor s výkonom 132 kW (180 koní) a krútiaci moment je 310 Nm. Maximálna rýchlosť je 160 km/h.

Verzia iV 60 má z Enyaqov menšiu batériu s využiteľnou kapacitou 58 kWh a podľa cyklu WLTP má zabezpečiť kombinovaný dojazd 375 až 396 kilometrov na jedno nabitie. Maximálny nabíjací výkon je 120 kW. Pri jeho využití sa batéria na 80 percent nabije za 35 minút.

 

Policajné parkoviská však budú vybavené pomalším AC nabíjaním s výkonom 22 kW, palubná nabíjačka Enyaqu zvláda 11 kW, auto sa vtedy doplna nabije za 6 hodín a 25 minút, teda napríklad cez noc.

 

Zdroj: Minv.sk, Auto.sme.sk, Dennikn.sk

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...