Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Katarína J.

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Zdroj: Sme.sk

Na výlet s najpredávanejším elektromobilom

V redakcii Auto SME sa rozhodli otestovať, aká je realita a vybrali sa, s momentálne najpredávanejším elektromobilom na Slovensku ŠKODA Enyaq iV,  na víkend z Bratislavy do Tatier a naspäť. Počas víkendu prešli spolu 716 km. Cieľom výletu bolo zistiť či cestovanie s elektromobilom je obmedzujúce a drahé, alebo práve naopak.

Škoda Enyaq iV 80 x disponuje systémovým výkonom 195 kW (265 koní) a jej cena štartuje od 43 800 eur. Aj napriek vyššej cene tento model dosiahol úspech, a to vďaka dobrému pomeru veľkosti auta a použitej technológie. Výrobca udáva dojazd 478 až 511 km na jedno nabitie. Posádke z redakcie Auto SME sa podarilo po úplnom nabití dosiahnuť 446-kilometrový dojazd. Tento údaj však závisí aj od štýlu predošlých jázd. O rozdieloch medzi dojazdami elektromobilov „na papieri“ a v praxi si môžete viac prečítať aj v tomto článku.

Ide sa do Tatier

Do Popradu sa z Bratislavy vybrali spodnou trasou po rýchlostnej ceste R1 na Banskú Bystricu, Brezno a cez malebný úsek, ktorým je Telgárt a Vernár. Spolu má takáto trasa dĺžku 350 km. Na diaľnici z Bratislavy po Trnavu je maximálna rýchlosť 110 km/h, čo hralo elektromobilu do kariet, neskôr na R1 zrýchlili na 130 km/h. Maximálka Enyaqu iV 80x je 160 km/h, takže predstava, že elektromobil je brzdou premávky, je mylná.

Prvá zastávka na načerpanie energie

Prvou zastávkou bolo odpočívadlo Beladice, ktorú posádka využila na desiatovú prestávku. Na dojazde sa prejavila jazda diaľničným tempom. Po zastavení ostávalo 68 % batérie a dojazd 274 km. Znamená to, že aj keď prešli vzdialenosť len 112 km, dojazd sa skrátil ešte o ďalších 60 km. Priemerná spotreba bola 19,9 kWh.

 

Enyaq by cestu z Bratislavy do Popradu zvládol aj na jedno nabitie, no posádka sa rozhodla využiť, popri občerstvení sa na Beladiciach, možnosť rýchlonabíjania na stanici ZSE Drive. Auto sa za 25 minút nabilo na 95 % a dojazd bol opäť 370 km.

Zdroj: Sme.sk

Najkrajšie cesty sú na Horehroní

Posledná tretina trasy od Brezna už znamenala nižšiu rýchlosť a častejšiu rekuperáciu pri brzdení, čo sa prejavilo aj na dojazde. Do Popradu posádka dorazila s rezervou 178 km a v batérii ostávalo 38 %. Úsek s reálnou dĺžkou 239 km sa na zobrazovanom dojazde tváril, ako keby prešli len 192 km, takže s rekuperáciou pri klesaniach získali 47 km k dobru. Druhé nabíjanie pred Aquacity Poprad využili na neskorý obed. Auto sa zatiaľ na 50 kW rýchlonabíjačke nabilo za 40 minút z 38 na 80 %.

 

Domov z výletu bez zastavovania

Po víkende strávenom v Tatrách prišiel čas vrátiť sa do Bratislavy. Tentokrát vyrazili cez Liptovský Mikuláš, vrchnou cestou po diaľnici D1 cez Žilinu, a celú trasu sa rozhodli absolvovať bez zastavovania. Pred odchodom z Tatier si na nabíjanie zvolili 50 kW rýchlonabíjačku ZSE Drive. Auto nabili na 100 % a keďže posledných 20 % býva pri elektromobiloch zdĺhavých, nabíjanie trvalo cca 50 min, ktoré posádka využila na raňajky. Po dobití ukazoval palubný počítač dojazd presne 400 km.

 

Pomerne dosť času na ceste späť posádka strávila v tradičných nedeľných kolónach pri Ivachnovej na vstupe do Ružomberka, a tiež pod Strečnom. Na diaľnici zvolili tempo okolo 130 km/h. Do Bratislavy dorazil Enyaq so 14-percentnou batériou a dojazdom 63 km. Na slabú batériu začal Enyaq upozorňovať pri dojazde 85 km.

ZSE Drive - získajte prístup k najväčšej sieti nabíjacích staníc

Nabijeme vám elektromobil na cestách, u vás doma aj vo firme. Viac o ZSE Drive

Koľko stálo nabíjanie?

Celkovo posádka Auto SME prešla počas víkendu 716 kilometrov, ktoré na rýchlonabíjacích staniciach ZSE Drive pri programe Eco s tarifou 0,39 € za kWh vyšli na 47,2 €.

 

Pre porovnanie, pri naftovom Kodiaqu s motorom 2,0 TDI a výkonom 147 kW (200 koní) by pri udávanej spotrebe 6,9 litra a aktuálnej priemernej cene nafty 1,864 € za liter vyšla rovnaká cesta takmer až dvojnásobok, a síce na 92,1 €.

ZSE Drive - získajte prístup k najväčšej sieti nabíjacích staníc

Nabijeme vám elektromobil na cestách, u vás doma aj vo firme. Viac o ZSE Drive

Ako s elektromobilom ušetriť ešte viac?

Stačí ak pri dlhšej ceste skombinujete výhodné domáce nabíjanie s pomalým nabíjaním na AC nabíjačkách a elektromobil vám dokáže ušetriť ešte oveľa viac.

 

Ako sme už spomínali, Enyaq by cestu z Bratislavy do Popradu v dĺžke 350 km zvládol aj na jedno domáce nabitie. Cena za nabíjanie v nízkej tarife v programe ZSE Energia „Elektrina pre elektromobil“ je 0,092€ / kWh. Pri priemernej spotrebe 16,9kWh/100 km to vychádza na 5,44 €. Ak by sme Enyaq pred cestou naspäť cez noc nabili na AC nabíjačke v programe ECO (za cenu 0,29 €/kWh), prešiel by zvyšnú dĺžku trasy 366 km za 17,94 €. Ak by sme nabíjali na AC nabíjačke v programe Partner (0,19€/kWh), prešiel by Enyaq zvyšnú trasu za 11,76 €.

 

Celý výlet by tak posádku stál iba 23,34 € v programe ZSE Drive Eco a 17,2 € v programe ZSE Drive Partner. A to sú iba štvrtinové náklady oproti naftovému Kodiaqu, resp. ešte menej.

 

Zdroj: Sme.sk

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov....

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...