Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Daniel K.

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Podľa prieskumov trávime v priemere 3 až 4.5 a pol hodiny denne s očami upretými na obrazovku telefónu. Počas pandémie sa štatistiky vyšplhali ešte vyššie, dokonca až na rekordných 19 hodín denne.

Málokto si však uvedomuje, že aj 4 hodiny denne vedia batériu nášho telefónu pekne vyšťaviť. Postupne sa opotrebuje a čím ďalej tým častejšie budeme potrebovať nabíjačku. Časté nabíjanie následne znamená väčšiu spotrebu energie, ktorej sme sa uvedomelým zaobchádzaním s telefónom mohli vyhnúť.

Prečítajte si niekoľko tipov, ako s mobilom v ruke uvažovať ekologickejšie a konať šetrnejšie.

Ako na to?

  1.  Znížte jas displeja. Vaša obrazovka je hotovým žrútom batérie, a zároveň znižuje jej životnosť. Mnohé telefóny sú vybavené režimom šetrenia batérie, ktorého základom je aj znižovanie jasu obrazovky alebo jej vypnutie do tridsiatich sekúnd.
  2. Vypnite vibrácie. Batéria vynaloží väčšie úsilie pri vibrovaní ako pri samotnom zvonení. Nemusíte mať zapnuté vibrovanie, ak práve esemeskujete či hráte hru, alebo skrolujete obľúbenú sociálnu sieť.
  3. Vypnite si funkcie, ktoré práve nevyužívate. Bluetooth, GPS, alebo WiFi bežia na pozadí vášho telefónu a radikálne znižujú výdrž vašej batérie. Nemusíte ich hľadať a vypínať. Telefón vám ich vďaka „Režimu šetrenia batérie“ vypne aj sám.
  4. V noci si buď telefón vypnite, alebo využívajte režim „V lietadle“. Ak nie ste v pohotovosti a nečakáte telefonát o pol štvrtej nadránom, telefón sa stáva zariadením, ktoré nevyužívate a môžete ho pokojne vypnúť. Prípadne si ho aspoň dať na úspornejší režim.
  5. Vypnite si dátový prenos. Ak máte mobilný internet a dátový prenos, tak vaše aplikácie stále spolupracujú s internetom. Keď telefón v noci nevyužívate, nastavte si pred spaním režim „V lietadle“.
  6. Vypnite si automatické sťahovanie aktualizácií. Niektoré z aplikácií, ktoré neustále pracujú na pozadí, sa aktualizujú automaticky. To môže mať výrazný vplyv na výdrž vašej batérie. Aktualizácie preto sťahujte, len ak ste na Wi-Fi, inak neušetríte ani batériu ani dáta.
  7. Vypnite si hlasové ovládanie. Pokiaľ vidíte obrazovku telefónu, nepotrebujete mať stále zapnuté hlasové povely. Ušetríte tak na batérii, na energii z vašich zástrčiek a napokon aj na životnom prostredí.
  8. Nepoužívajte “živé” tapety. Animované pozadie môže vášmu telefónu dodať šmrnc, ale to je jeho jediný účel. Ak si dokážete odpustiť rozanimované bublinky, lietajúce kŕdle vtákov či iné animácie a zaobídete sa aj so statickou tapetou, ktorá nezaťaží vašu batériu, vo výsledku ušetríte. Pri AMOLED displejoch najviac batériu konzumujú biele a svetlé farby. Zvolte radšej čierno-biele a čierne motívy. Pri LED displejoch platí opačná filozofia – čím tmavší pixel, tým vyššia spotreba energie a vhodnejšie sú teda svetlé farby.
  9.  Správne nabíjanie batérie. Jedným z najdôležitejších tipov, ktorý mnohí užívatelia smartfónov podceňujú, je správne nabíjanie. Najlepšie je začať s nabíjaním pri 25 % batérie a skončiť na 90 %. Životnosť batérie tak zachováte o niečo dlhšie, ako keď máte mobil nabitý na 100 % stále v zásuvke. Ak zvyknete večer mobil pripojiť do nabíjačky a odpojiť ho až ráno, batériu vyslovene prepaľujete a poškodzujete ju.

 

BONUSOVÝ TIP NA ZÁVER

Využívajte externú nabíjačku.

Jasné, nie každý má doma powerbanku alebo externú nabíjačku, preto vám ju odporúčame na záver ako bonusový tip. Ak ju nemáte, vedzte, že je vždy fajn mať v zálohe ďalšiu “uloženú” energiu, s ktorou si mobil spoľahlivo dobijete kedykoľvek a kdekoľvek.

Čo poviete, je to jednoduché, však? Šetriť energiu dokážeme naozaj každý. Aj s týmito tipmi nám batérie telefónu vydržia dlhšie, naše výdavky za energiu sa o niečo znížia a urobíme niečo dobré aj pre našu planétu. Zdá sa to ako maličkosť vo svete udržateľnosti, ale ak do úvahy vezmeme fakt, že na Slovensku je viac ako 6.2 miliónov aktívnych SIM kariet, tak to rozhodne nie je málo a je správne začať od seba.

 

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...