Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Katarína J.

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu a rozvoj turizmu.

Správa Národného parku Poloniny sprístupnila verejnosti areál Grófskych chyžiek. Aj vďaka reforme národných parkov prešla správa tejto lokality z rezortu pôdohospodárstva do rezortu životného prostredia. Prevodom vlastníctva sa končí hospodárske využívanie lesov v Doline Zbojského potoka na ťažbu dreva. Územie bude slúžiť už len pre oddych, rekreáciu a rozvoj turizmu.

Areál Grófskych chyžiek zahŕňa Leopoldinu poľovnícku chatu, rybník na Mlákach a lúku Medovej baby. Celý areál je udržiavaný pracovníkmi Správy NP Poloniny.

V interiéri Leopoldinej poľovníckej chaty nájdete expozíciu venovanú pôvodným historickým vlastníkom – grófskemu rodu Serényiovcov. Pomenovaná bola po grófke Leopoldine  Serényi de Kis-Serényi, rodenej Harrach. Neďaleko hlavnej budovy postavenej v roku 1908 sa nachádzal aj drevený dom pre personál. Celý areál tak dostal pomenovanie Grófske chyžky.

Lúka Medovej baby slúžila pred reformou národných parkov ako lesný sklad. Po novom bude slúžiť už iba na rekreáciu. Názov tejto lokality je odvodený z histórie, kedy tu žena miestneho lesného pracovníka mala umiestnených až 80 včelstiev. Prezývali ju preto aj Medová baba. 

Rybník na Mlákach bol vybudovaný na prítoku Zbojského potoka v roku 1966. Nachádza sa pri ňom aj kamenný pomník od miestneho rusínskeho poeta s básnickým textom v rusínskom jazyku.

Ako sa dostanete ku Grófskym chyžkám?

K areálu Grófske chyžky sa môžu návštevníci vybrať pešo z obce Nová Sedlica po žltom turistickom chodníku (smer Jarabá skala). Grófske chyžky (590 m n. m) sa nachádzajú sa v hornej časti doliny Zbojského potoka, ktorý pramení pod Jarabou (Riabou) skalou. Táto dolina je zároveň najdlhšou a najkrajšou dolinu v Národnom parku Poloniny.

Infostredisko a expozícia Grofskych chyžiek je otvorená v stredu, v piatok, v sobotu a nedeľu od 8:00-14:00 hod.

Vjazd a státie s motorovým vozidlom k areálu sú zakázané, keďže sa jedná o územie národného parku. Rovnako nie je dovolené kúpať sa v rybníku na Mlákach. Z obce Nová Sedlica je areál vzdialený 6,8 km a pohodovou chôdzou to turistom zaberie cca 1,5 h.

Zelená elektrina zo Slovenska

Najľahší spôsob, ako mať zelenší domov. Zistiť viac o Zelenej elektrine

 

Tipy na udržateľné cestovanie Vám prinášame vďaka projektu #ObjavUdržateľnéSlovensko. Ďakujeme!

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...