Barborská cesta skrýva banské poklady

Katarína J.

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré boli v minulosti centrom baníctva celoeurópskeho významu. Je rozdelená na úseky medzi obcami a je možné ju prejsť pešo, prípadne na bicykli.

Barborská cesta prináša banské pamiatky, prírodné zaujímavosti či živé tradície

Barborská cesta je náučná turisticko-poznávacia trasa, ktorá spája tri významné banské mestá, konkrétne Banskú Bystricu, Kremnicu a Banskú Štiavnicu. Turisti na tejto ceste spoznajú nielen banské pamiatky ale i mnohé kultúrne a prírodné zaujímavosti a živé tradície.

Putovanie a spoznávanie Barborskej cesty umocňuje krásna príroda Starohorských, Kremnických a Štiavnických vrchov. Zdroj: OZ Banský Región -Terra Montanae

Trasa pútnickej cesty je dlhá asi 190 km a začína aj končí oficiálne v Banskej Bystrici. Nájdeme na nej 29 zastavení, ktoré predstavujú to najzaujímavejšie, napríklad Kostol Nanebovzatia Panny Márie v Banskej Bystrici, Španiu Dolinu, či geografický stred Európy v Kremnických Baniach, Kremnickú mincovňu, ale aj Hrad Šášov, kúpele Sklené Teplice a Banskú Štiavnicu s Kalváriou. Súčasťou trasy je aj kaštieľ vo Svätom Antone, Pustý hrad a mesto Zvolen, ďalej kúpele Sliač, kláštor v Sampore, či artikulárny drevený kostol v Hronseku a Kalvária v Banskej Bystrici.

Celú trasu je možné rozdeliť na 9 etáp a s malými obmenami sa dá absolvovať aj na bicykli. Každý, kto prejde celú trasu, dostane na pamiatku malý odznak a certifikát. Zároveň má možnosť zakúpiť si pamätnú medailu. Najväčšou odmenou však určite bude dobrý pocit – či už z prejdených kilometrov, čerstvého vzduchu, nových poznatkov alebo prekonania samého seba.

Úsek Barborskej cesty a jej značenie. Zdroj: OZ Banský Región -Terra Montanae

Siluetu patrónky baníkov nájdete v samotnej mape

Barborská cesta nesie meno patrónky baníkov – svätej Barbory, pričom okruh zakreslený v mape zobrazuje siluetu postavy svätej Barbory. V pravej ruke drží zlatý kalich, ktorý je na mieste Kremnice, kde sa ťažilo hlavne zlato. Strieborný meč v jej ľavej ruke končí na mieste strieborného mesta Banská Štiavnica. Medená koruna je v lokalite Španej Doliny a Starých Hôr, kde sa ťažila meď, podľa čoho má Banská Bystrica prívlastok medené mesto.

Legenda o svätej Barbore hovorí, že ju otec dal uväzniť vo veži, aby ju ochránil pred kresťanskými vplyvmi. Napriek tomu tajne prijala krst a vytesala tretie okno do veže, ako symbol svätej trojice. Tri okná sú aj symbolom pre tri banské mestá a tri vzácne kovy, ktoré sa tam ťažili.

Barbora zomrela rukou svojho otca vo veku 29 rokov – presne toľko je zastavení na Barborskej ceste. Zaujímavosťou je aj fakt, že banícka uniforma mala zvyčajne 29 gombíkov.

Na Barborskej ceste by ste zablúdiť nemali

Barborská cesta je značená v teréne smerovníkmi so značkou čiernej veže na žltom podklade. Zaznačená je v novších turistických mapách a v online mapách. Mapy jednotlivých etáp je možné stiahnuť si prostredníctvom aj do mobilnej aplikácie. Orientačná mapa a všetky potrebné informácie o trase a infraštruktúre sú aj v bedekri, ktorý zároveň slúži na zbieranie pečiatok počas putovania. Všetky potrebné informácie a interaktívne mapy sú podrobne spracované na internetovej stránke .

 

Cestu dlhú 190 km mapuje aj samostatný sprievodca Barborská cesta. Zdroj: OZ Banský Región -Terra Montanae

 

Čierna veža na žltom podklade je oficiálnym značením Barborskej cesty. Zdroj: OZ Banský Región -Terra Montanae

Barborská cesta nie je len obyčajným turistickým chodníkom

Samotná trasa je skutočne výnimočná. Počas prechodu vás informujú náučné tabule, spoznávate miestne zvyky a tradície, pričom podporiť môžete rôznych remeselníkov, či miestnych podnikateľov. Pohyb na čerstvom vzduchu a radosť z objavovania nových, doposiaľ nepoznaných miest, vás nadchne. Pozitíva by sme mohli zhodnotiť aj nasledovne:

  • Vzdelávanie a kultúra – zastavenia a informačné tabule predstavujú návštevníkom historicko-kultúrne a prírodné zaujímavosti na trase, čím sa zvyšuje povedomie o histórii a jej vplyve nielen na tento región, ale aj na dianie v celej Európe. Miesta, ktorými Barborská cesta prechádza, ponúkajú množstvo rôznych kultúrnych podujatí. Zvýšený záujem o kultúru na trase podporí jej rozvoj a zároveň môže byť prítomnosť návštevníkov rôznych krajín prínosom a príležitosťou interkultúrnych výmen.

 

Na ceste spoznáte viacero historických pamiatok. Zdroj: OZ Banský Región – Terra Montanae

  • Aktívny oddych a autentické zážitky – turistika a pohyb v prírode nielen zlepšuje kondíciu, imunitu a celkové zdravie, ale aj pomáha zbaviť sa stresu a nájsť duševnú pohodu. Bezprostredný kontakt s krajinou a miestnymi dáva pobytu návštevníka úplne iný rozmer a umožňuje zažiť jednotlivé regióny v ich autentickej podobe.

Kremnická kalvária. Zdroj: OZ Banský Región -Terra Montanae

  • Rozvoj regiónov – popri známych atrakciách objavia návštevníci aj menej navštevované lokality. So zvýšeným využívaním lokálne ponúkaných služieb prichádza aj ekonomický rast, čo sa odráža aj v sociálnom postavení obyvateľstva. Spoluprácou regiónov, ale aj samotných podnikateľov a miestnych ľudí, sa vytvorí fungujúci živý organizmus, ktorý bude prínosom pre všetkých.
Zelená elektrina zo Slovenska

Najľahší spôsob, ako mať zelenší domov. Zistiť viac o Zelenej elektrine

  • Starostlivosť o životné prostredie – starostlivosť o konkrétne miesta na trase vedie domácich k zodpovednejšiemu prístupu k životnému prostrediu. Nielen samotné atrakcie, ale aj udržiavané turistické chodníky, odpočívadlá, studničky a ďalšie maličkosti na trase prispievajú k celkovému zážitku a pohode návštevníka. Ochrana prírody a starostlivosť o ňu bude zárukou zachovania jedinečných prírodných hodnôt, ktoré Barborská cesta ponúka. Zároveň je tu skvelá príležitosť uprednostniť individuálne formy pred masovým turizmom a použiť ako dopravný prostriedok vlastné nohy alebo bicykel.

Zastávka na ceste. Banská Štiavnica, kalvária. Zdroj: OZ Banský Región -Terra Montanae

 

Barborská cesta predstavuje skvelý príklad udržateľného cestovného ruchu, kde je využitý prírodný a kultúrny potenciál spolu s miestnou ponukou služieb. Ide o skvelý projekt, ktorý má do budúcnosti veľký priestor na rozvoj.

Tipy na udržateľné cestovanie Vám prinášame vďaka projektu #ObjavUdržateľnéSlovensko. Ďakujeme!

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...