Všetky kategórie

Klimatická kríza

Prezidentská zelená pečať

Prezidentská kancelária predstavila začiatkom apríla nový projekt „Prezidentská zelená pečať“. Ide o ocenenie, ktoré sa bude odovzdávať za nadštandardnú obnovu verejných budov.

Trom štvrtinám Slovákov záleží na ochrane životného prostredia. Patríte k nim aj vy?

Až 70 % Slovákov sa obáva o životné prostredie. Vyplýva to z výskumu „Hodnoty a spoločnosť počas pandémie Covid-19 – Ochrana životného prostredia vo verejnej mienke na Slovensku“,...

Nóri sa rozhodli odoberať CO2 z ovzdušia. Pomôže im vikingská loď Longship

Mnohí vedci sa zhodujú na tom, že ak chceme zlepšiť kvalitu atmosféry, bude potrebné čo najrýchlejšie znižovať podiel CO2 (prípadne metánu). Do odčerpávania oxidu uhličitého...

Súťaž Formula 1 chce byť do roku 2030 uhlíkovo neutrálnou

Motoristická súťaž Formula 1 oficiálne oznámila plány a kroky, ktorými chce do roku 2030 dosiahnuť uhlíkovú neutralitu.

Všetky lety spoločnosti EasyJet budú odteraz uhlíkovo neutrálne

EasyJet vlastní 331 lietadiel a stane sa tak prvou veľkou leteckou spoločnosťou, ktorej lety nebudú zanechávať uhlíkovú stopu.

Ako vplývajú poľnohospodárske emisie na životné prostredie?

Aký podiel majú poľnohospodárske emisie globálne? Ktoré krajiny ich produkujú najviac a ako sa snažia o ich znižovanie? Odpovede na tieto, ako aj na ďalšie otázky nájdete...

Ozónová diera by mohla byť v roku 2019 najmenšou za posledné tri desaťročia

Podľa Programu Európskej únie na pozorovanie Zeme Copernicus (CAM) by mala byť ozónová diera, ktorá sa každoročne vytvára nad Antarktídou tento rok rekordne malá.

Vysávanie CO2 zo vzduchu môže byť lacnejšie než sme si doteraz mysleli

Prevažná väčšina vedcov doteraz zastávala názor, že vysávanie CO2 zo vzduchu je kvôli nákladom nereálne, ale nová štúdia tieto názory vyvracia.

Monitor kvality ovzdušia Flow sleduje a analyzuje úroveň znečistenia vzduchu

Väčšina z nás si asi neuvedomuje, aký vzduch vlastne dýchame, ale monitor kvality ovzdušia Flow pomôže vyhnúť sa vysoko znečisteným oblastiam a zlepšiť tak naše zdravie.

Klimatické zmeny spôsobujú zmenšovanie rýb v oceáne

Najnovšia štúdia tímu vedcov z Univerzity Britskej Kolumbie odhalila ako klimatické zmeny ovplyvňujú živočíchy v oceáne.

Ako postupné miznutie morského ľadu ovplyvňuje cirkulačný systém Atlantického oceánu?

Najnovší výskum vedcov z Yalovej univerzity odhaľuje ako arktického miznutie morského ľadu pôsobí na cirkulačný systém druhého najväčšieho oceánu.

Štúdia potvrdzuje výrazné klimatické zmeny a ďalšie otepľovanie. Čo nás čaká?

Svetová meteorologická organizácia (WMO) potvrdila, že rok 2015 bol rekordne najteplejším rokom a ako ukazuje štúdia, horúce letá od roku 2000 pravdepodobne neboli náhodné. Aké...