Vysávanie CO2 zo vzduchu môže byť lacnejšie než sme si doteraz mysleli

vysávanie CO2

Prevažná väčšina vedcov doteraz zastávala názor, že vysávanie CO2 zo vzduchu je kvôli nákladom nereálne, ale nová štúdia tieto názory vyvracia.

Lacnejšie vysávanie CO2 z atmosféry

Na boj so súčasnými klimatickými zmenami existuje mnoho spôsobov od využívania obnoviteľných zdrojov energie, cez rozvoj elektromobility až po snahu o obmedzovanie vzniku CO2 emisií. Jedným z najefektívnejších spôsobov je vysávanie CO2 priamo z ovzdušia. Doteraz sa však tento proces vo všeobecnosti považoval za neprimerane drahý a tým pádom neefektívny. Štúdia, ktorá bola nedávno publikovaná v magazíne Joule, však tento názor odmieta. Podľa jej autorov by totiž mohla byť cena za tonu zachyteného CO2 medzi 85 a 203 eur, v prípade, že by sa existujúca technológia implementovala na komerčnej škále.

vysávanie CO2

Vysávanie CO2 a produkcia palív

Celý nízko-nákladový dizajn bol pritom optimalizovaný na produkciu a predaj alternatívnych palív, vyrobených zo zachyteného CO2. Vedci totiž plánujú kombinovať zachytený CO2 s vodíkom na výrobu uhlíkovo-neutrálnych syntetických palív. Pri permanentnom skladovaní zachyteného CO2 v podzemných skladoch však samozrejme treba rátať s vyššími nákladmi. Vysávanie CO2 a zníženie ceny takejto technológie je totiž zrejme kľúčovým prvkom k tomu, aby sa ľudstvu podarilo zabrániť neustálemu otepľovaniu našej planéty. V prípade, že sa nezasiahne na globálnej úrovni, sa môže podľa viacerých odhadov Zem otepliť až o 1,5 ˚C a to už v priebehu niekoľkých nasledujúcich rokov. David Kieth, profesor fyziky na Harvardskej Univerzite a vedúci štúdie povedal, že ich zistenia by mali posunúť vnímanie technológie na priame zachytávanie CO2 z atmosféry z „konceptu budúcnosti“ na „niečo, čo je možné vybudovať so súčasnými možnosťami priemyselnej technológie“.

vysávanie CO2

Vysokokapacitné vysávanie CO2

Najnovšia štúdia bola sčasti financovaná americkým Ministerstvom energetiky a simuluje zväčšenú verziu technológie, založenej na reálnych výkonoch a dát. Keith dodáva, že dúfa v reálnu zmenu pohľadu komunity na túto technológiu. Už v roku 2011 totiž viaceré významné zdroje hovorili o jej nevyhnutnosti, ale cena sa zdala nereálne vysoká. Howard Herzog z Univerzity MIT, autor predošlej štúdie, ktorá odhadovala cenu na 875 eur za tonu zachyteného CO2, pochválil detailnú analýzu novej štúdie, ale zatiaľ ostáva skeptický. Podľa neho treba počkať na reálne výsledky a potvrdenie nákladov v rámci skutočného veľkokapacitného zariadenia. Cenový rozdiel totiž spočíva najmä v rozličných dizajnoch. To zahŕňa napríklad spôsob vrstvenia štruktúr (horizontálne vs. vertikálne), nižší energetický dopyt vďaka zlepšenej integrácii tepla v procese či zdroje energie na poháňanie zariadenia. V rámci start-upovej spoločnosti Carbon Engineering vedci získali 30 miliónov amerických dolárov (asi 26,2 milióna eur). Momentálne hľadajú ďalšie finančné zdroje na vybudovanie zariadenia, ktoré by malo predávať palivá, i keď zatiaľ na relatívne malej škále.

Zdroj:

https://www.cell.com

https://www.technologyreview.com

Zdieľajte:   Facebooktwittermail