Vypočítajte si svoju uhlíkovú stopu

Katarína J.

Všetci svojimi aktivitami dennodenne produkujeme uhlíkovú stopu. Jej veľkosť závisí od toho, čo  robíme, ako žijeme a ako veľa cestujeme. Kalkulačka uhlíkovej stopy dokáže na základe odpovedí na niekoľko otázok vypočítať, ako každý z nás prispieva ku globálnemu otepľovaniu a klimatickej kríze.

Čo je Kalkulačka uhlíkovej stopy a čo dokáže?

Kalkulačka individuálnej uhlíkovej stopy je online nástroj, ktorý pripravil Inštitút environmentálne politiky (IEP) spadajúci pod rezort životného prostredia. Prináša komplexný prehľad emisne najdôležitejších oblastí s prehľadnou vizualizáciou a špecifikáciou na slovenské pomery.

Kalkulačka zohľadňuje oblasti ako bývanie, doprava, stravovanie, či spotrebu tovarov a služieb. Pri bývaní sa pritom úroveň spotreby vyhodnocuje nie iba cez energetické parametre domu, ale aj cez množstvo používaných spotrebičov.

Aká je tá Vaša uhlíková stopa?

Stačí ak odpoviete na 24 otázok a Kalkulačka uhlíkovej stopy vypočíta, koľko emisií skleníkových plynov ročne vyprodukujete. Navyše Vám kalkulačka ukáže, koľko stromov je potrebné ročne vysadiť, aby sa tieto emisie vykompenzovali. Kalkulačku nájdete na stránke https://iep.sk/Kalkulacka.

Zdroj: Iep.sk 

Ako znížiť uhlíkovú stopu?

Z dlhodobého hľadiska majú veľký význam aj malé zmeny. „Často si ani neuvedomujeme, aký rozdiel môže spraviť zníženie príjmu mäsa, prestup z auta do autobusu, prípadne na bicykel, či prehodnotenie ďalšieho výletu s mimoriadne lacnými letenkami,“ vysvetľuje IEP. Tu je niekoľko tipov, ktorými dokáže každý z nás znížiť svoju uhlíkovú stopu v jednotlivých oblastiach svojho života:

Potraviny

 • Konzumujte miestne a sezónne produkty.
 • Obmedzte spotrebu mäsa, najmä hovädzieho.
 • Vyberajte si ryby z udržateľného rybolovu.
 • Noste opakovane použiteľné nákupné tašky a vyhýbaj sa výrobkom vo viacerých plastových obaloch.
 • Zabráňte plytvaniu a kúp si len to, čo potrebuješ.

Oblečenie

 • Dôkladne sa o svoje oblečenie starajte.
 • Skúste si oblečenie vymieňať, požičiavať, prenajímať alebo ho kupovať z druhej ruky.
 • Nakupujte odevy vyrobené zodpovedne, napríklad z recyklovaného materiálu alebo s environmentálnou značkou.

Zaujímavé inšpirácie z oblasti udržateľnej módy nájdete aj v rozhovore so Zuzanou Dutkovou s Platformy udržateľnosti tu.

Doprava

 • Vezmite si bicykel alebo použite verejnú dopravu.
 • Rozmyslite si, kedy a ako pôjdete autom.
 • Skúste ísť na ďalšiu dovolenku vlakom.

Energia a odpad

 • Aj zníženie vykurovania o jeden stupeň má význam.
 • Sprchujte sa krátko.
 • Pri čistení zubov alebo umývaní riadu vypnite vodu.
 • Odpojte elektronické zariadenie a nenechávaj telefón zapojený do nabíjačky, keď je batéria plne nabitá. Ako správne nabíjať smartfón?
 • Neukladajte nepotrebné údaje v cloude (prečítaj si viac o svojej digitálnej stope).
 • Vyberajte si energeticky účinné výrobky (energetický štítok EÚ).
 • Obmedzte a recyklujte odpad.
Zelená elektrina zo Slovenska

Najľahší spôsob, ako mať zelenší domov. Zistiť viac o Zelenej elektrine

 

Zdroje: Iep.sk, Minzp.sk, Europa.eu, Energie-portal.sk,

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...