Ako správne nabíjať smartfón?

smartfón

Prinášame rady, ako správne nabíjať váš smartfón tak, aby jeho batéria vydržala čo najdlhšie.

Existuje mnoho mýtov o tom, ako správne nabíjať smartfón. Niektorí napríklad tvrdia, že nechávať smartfón celú noc nabíjať nie je pre životnosť jeho batérie vhodné, iní tvrdia opak. Mali by sme nechať telefón vždy úplne vybiť alebo nie? Je potrebné nechať ho nabiť na 100% alebo to nie je nutné?  Ohľadom týchto otázok existuje mnoho debát a názorov a my sme pre Vás pripravili ich súhrn.

Smartfón a nabíjanie cez noc

Jednou z vecí, na ktorej sa zhodnú takmer všetci odborníci je to, že súčasné smartfóny sú natoľko inteligentné, aby nedošlo k ich prehnanému nabitiu. Na špeciálnu ochranu slúžia čipy a akonáhle úroveň batérie dosiahne 100%, nabíjanie sa preruší. To zvyčajne trvá hodinu až dve a v prípade rýchleho nabíjania aj menej. Ak teda necháme smartfón nabíjať celú noc, stále bude využívať malé množstvo energie a keď úroveň batérie klesne na 99%, začne sa opäť nabíjať. To skutočne spôsobuje opotrebovanie batérie. Pokojne však môžete Váš smartfón pred spaním začať nabíjať a ak sa počas noci zobudíte, jednoducho ho odpojte. Ešte lepším riešením sú však inteligentné zásuvky. Dôležité je aj nabíjať telefón pomocou certifikovaných nabíjačiek od výrobcu.

smartfón

Smartfón a teplotné výkyvy

Možno ste aj Vy niekde čítali, že ak svoj smartfón vystavíte nízkym teplotám, vyhnete sa problémom s batériou. To je samozrejme nezmysel, keďže lítiovo-iónové batérie neznášajú dve veci: extrémne teplo a extrémny chlad. Ak bude telefón vystavený dlhodobému chladu, môže to viesť k tomu, že sa batéria zničí omnoho skôr. To isté platí aj pri extrémnom teple. Najmä počas nabíjania ho teda nevystavujte priamemu slnku a veľmi silnému chladu či teplu.

smartfón

Nechať smartfón úplne vybiť?

Staršie modely mobilných telefónov bolo potrebné aspoň pár krát úplne vybiť a nabiť. Pri smartfónoch to však neplatí. Úplné vybitie dokonca spôsobí rýchlejšie opotrebovanie jeho batérie. Batéria sa postupnému opotrebovaniu samozrejme nevyhne a postupne dokáže udržať čoraz menšie množstvo energie. Ak chcete aby Vám vydržala čo najdlhšie, nabíjajte svoj smartfón ešte pred tým, než dosiahne úroveň batérie 15 či 20% a telefón Vás upozorní na nedostatočné množstvo energie. Nabíjajte telefón, keď má jeho batéria asi 30 až 40% a odpojte ho, keď dosiahne asi 80%. Úplné nabitie najmä pomocou nabíjačky s vysokou voltážou totiž môže spôsobiť nežiaduci tlak na batériu.

Koľko vydrží batéria?

Životnosť batérie smartfónu sa meria v nabíjacích cykloch. To však neznamená, že každé nabitie predstavuje jeden cyklus. Ak má totiž batéria úroveň 80% a pri úrovni 30% ho dáme nabíjať, dobijeme vlastne iba 50%. Ak to urobíme dvakrát, ide o jeden nabíjací cyklus. Súčasné batérie majú životnosť asi 500 nabíjacích cyklov, čo však neznamená to, že ich pripojíme k nabíjačke 500 krát. Ak kupujete nový smartfón každý rok či dva, nemusíte sa teda o batériu veľmi obávať. Ak ozaj chcete, aby Vám vydržal čo najdlhšie, skúste sa riadiť podľa základných odporúčaní, ktoré by mali životnosť batérie predĺžiť čo najviac.

Zdroj:

https://www.pcmag.com

Zdieľajte:   Facebooktwittermail