Ako správne nabíjať smartfón?

Katarína J.

Pri nabíjaní telefónu sa mnohí ľudia dopúšťajú chýb, ktoré vedú k tomu, že sa batéria viac opotrebuje a rýchlejšie stratí svoju pôvodnú kapacitu.  Prinášame vám rady, ako správne nabíjať smartfón a na čo si dávať pozor,  aby jeho batéria vydržala čo najdlhšie.

smartfón

Existuje mnoho mýtov o tom, ako správne nabíjať smartfón. Mali by sme nechať telefón vždy úplne vybiť? Je potrebné nechať ho nabiť na 100 % alebo to je naopak nežiadúce? Na tieto ale aj ďalšie otázky sa vám v nasledujúcich riadkoch budeme snažiť priniesť relevantné odpovede.

Nabíjanie na 100%

Najčastejšou chybou, s ktorou sa stretávajú odborníci, je nabíjanie telefónu vždy na 100 %. Aj keď nám logika hovorí, že baterka by sa predsa mala nabiť doplna, lítiovo-iónovým batériám takáto prevádzka nevyhovuje. Ideálne pre ich stav je, keď sú nabité niekde medzi 20 až 80 %.

Ak sa vám občas stane, že svoj smartfón nabijete doplna, nie je to žiadna tragédia. No ak ho na 100 % dobíjate neustále, každý jeden deň, veľmi rýchlo sa to odrazí na kratšej životnosti baterky.

Zelená elektrina zo Slovenska

Najľahší spôsob, ako mať zelenší domov. Zistiť viac o Zelenej elektrine

Smartfón a nabíjanie cez noc

Neodporúča sa nechávať smartfón celú noc v nabíjačke, pretože sa batéria zbytočne prebíja, čo vedie k jej rýchlejšiemu starnutiu. Ak necháte smartfón nabíjať celú noc, stále bude využívať malé množstvo energie a keď úroveň batérie klesne na 99 %, začne sa opäť nabíjať. To skutočne spôsobuje opotrebovanie batérie.

Našťastie mnohé moderné telefóny dovoľujú nastaviť si, aby sa nabíjanie automaticky ukončilo pri dosiahnutí 80 %. Alternatívne môžeš využiť inteligentné zásuvky s časovačom. Dôležité je aj nabíjať telefón pomocou certifikovaných nabíjačiek od výrobcu.

Nechať smartfón úplne vybiť?

Staršie modely mobilných telefónov bolo potrebné aspoň párkrát úplne vybiť a nabiť. Pri smartfónoch to však neplatí. Úplné vybitie dokonca spôsobí rýchlejšie opotrebovanie jeho batérie. Batéria sa postupnému opotrebovaniu samozrejme nevyhne a postupne dokáže udržať čoraz menšie množstvo energie.

Správne nabíjanie – radšej častejšie a kratšie

Ak chcete aby vám batéria vydržala čo najdlhšie, nabíjajte svoj smartfón ešte pred tým, než dosiahne úroveň batérie 15 či 20 % a telefón vás upozorní na nedostatočné množstvo energie. Nabíjajte telefón, keď má jeho batéria asi 30 až 40% a odpojte ho, keď dosiahne asi 80 %. Dôležité je aj nabíjať telefón pomocou certifikovaných nabíjačiek od výrobcu.

Pri nabíjaní je pre baterku dobré, ak má teplotu 25 až 40 stupňov Celzia – dobíjaj ju teda pri klasických izbových teplotách.

Môžeš využiť aj bezdrôtovú nabíjačku – tá baterke nijako neškodí. Práve naopak, môže byť výhodným riešením, keďže pri častom nabíjaní nebude dochádzať k opotrebeniu konektora.

Smartfón a teplotné výkyvy

Lítiovo-iónové batérie neznášajú dve veci: extrémne teplo a extrémny chlad. Ak bude telefón vystavený dlhodobému chladu, môže to viesť k tomu, že sa batéria zničí omnoho skôr. To isté platí aj pri extrémnom teple. Najmä počas nabíjania ho teda nevystavujte priamemu slnku a veľmi silnému chladu či teplu. V lete je lepšie používať smartfón bez obalu a v automobilovom držiaku vo výduchu ventilácie mu tiež nerobí dobre extrémne teplý alebo studený vzduch.

Koľko vydrží batéria?

Životnosť batérie smartfónu sa meria v nabíjacích cykloch. To však neznamená, že každé nabitie predstavuje jeden cyklus. Ak má totiž batéria úroveň 80 % a pri úrovni 30 % ho dáme nabíjať, dobijeme vlastne iba 50 %. Ak to urobíme dvakrát, ide o jeden nabíjací cyklus. Súčasné batérie majú životnosť asi 500 nabíjacích cyklov, čo však neznamená to, že ich pripojíme k nabíjačke 500 krát.

Aj keď sa budeš o batériu svojho telefónu starať najlepšie ako vieš, postupne bude strácať svoju maximálnu kapacitu. Tá po niekoľkých rokoch klesne pod 80 %, čo je stav, keď sa oplatí uvažovať nad výmenou batérie. Degradovaná baterka sa nielenže rýchlo vybíja, ale navyše obmedzuje aj maximálny výkon procesorov. Telefón tak bude pracovať pomalšie.

 

Zdroj: Pcmag.com, Techbox.sk, Refresher.sk, Androidportal.zoznam.sk,

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

Súhlasím so spracúvaním osobných údajov

Už ste čítali?

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...

Poznáte prírodnú rezerváciu Vydrica v Bratislave?

Sústava chránených území na Slovensku sa vo februári 2022 rozrástla o lokalitu Vydrica, ktorá sa nachádza v katastrálnom území mesta Svätý Jur, bratislavských mestských častí...

Odhaľte dych vyrážajúce zákutia Dunajských ostrovov

Nahliadnite do prekrásnej lokality jednej rieky a dvoch krajín. V okolí Dunajských ostrovov môžete zažiť jedinečnú flóru a faunu tisícich ostrovov, dobrodružné splavy, unikátne technické...

Ako schladiť byt či dom bez klimatizácie?

Teploty nám čoraz častejšie prekračujú hranicu 30 ˚C. Keďže sa väčšine z nás nepodarí tráviť celé leto pri vode, pravdepodobne sa s teplom budeme musieť...

Ako schladiť izbu klimatizáciou a neplytvať energiou

Keď sa začnú letné teploty šplhať cez 30 ˚C, mnohí z nás využijú možnosť ochladiť kanceláriu alebo byt klimatizáciou. Využite naše tipy, ako schladiť izbu...

Spoznajte náučný chodník „Poďte s nami za sysľami“ v okolí Tisovca

Sysliu lúku pod Muránskym hradom už určite poznáte. Vedeli ste však, že aj v okolí Tisovca vytvorili v roku 2018 šikovní študenti gymnázia náučný chodník...

Mýty a pravdy o odpadoch a recyklácii v domácnosti

Tento článok vznikol v spolupráci s Inštitútom cirkulárnej ekonomiky. Obsahuje odpovede na najčastejšie otázky v súvislosti s triedením odpadu v našich domácnostiach, a zároveň sa...

Je veterná energia na Slovensku na vzostupe?

Ak chceme ako krajina maximalizovať podiel obnoviteľných zdrojov energie (OZE) na výrobe elektrickej energie, vhodným spôsobom je kombinovať fotovoltiku a veternú energetiku, pretože sa navzájom...

Draho Piok: Používať elektromobil je asi tak komplikované ako používať mobilný telefón.

Vloger a influencer Draho Piok sa už niekoľko rokov venuje testovaniu automobilov. Spolupracuje s veľkými automobilkami, navštevuje svetové autosalóny a právom patrí medzi najdôveryhodnejších auto-moto influencerov na Slovensku.