Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Katarína J.

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či Kremnica. Špania dolina však za nimi v ničom nezaostáva.

V bývalej baníckej dedinke, v Španej Doline, pribudli na jeseň tri nové pozoruhodné turistické jedinečnosti. Tie môžeme smelo zaradiť k prírodnému a udržateľnému turizmu.

Špaňodolinský banský vodovod

Počuli ste už o „Špaňodolinskom banskom vodovode“? Práve tejto stavbe sa venujú nové informačné tabule, na ktorých sú uvedené fakty o vodovode a o „stupe“ – baníckom zariadení na drvenie horniny. Texty na tabuli sú napísané v slovenčine a v angličtine spolu s výstižnými obrázkami. Umiestnené sú na západnej fasáde Baníckej krčmy v centre obce.

Informačné tabule umiestnené na fasáde Baníckej krčmy boli odhalené detskými “permoníkmi”.  Zdroj/Foto: RNDr. Mgr. Oľga Slobodníková, PhD.

Druhou novinkou je replika stupy, ktorá bola uvedená do prevádzky na jeseň za asistencie špaňodolinských permoníkov. Stupa fungovala na vodný pohon, pričom voda pritekala úzkym žľabom na vodné koleso, ktoré sa roztočilo.

Replika stupy v Španej Doline. Foto: RNDr. Mgr. Oľga Slobodníková, PhD.

Na hriadeli kolesa (dlhý, úzky valec, ktorý prenáša rotačný pohyb) sú drevené výčnelky, tzv. palce, ktoré pri otáčaní slúžia na nadvihovanie tĺkov (zvislých hranolov), ktoré drvia vyťaženú horninu (rudu) na menšie a jemnejšie časti.

Náučný chodník Banskou dolinou

Treťou turistickou zaujímavosťou je nový „Náučný chodník BANSKOU DOLINOU“, ktorý je súčasťou 1. etapy Barborskej cesty. Nachádzajú sa na ňom informačné tabule, pričom chodník návštevníkov dovedie do obce Špania Dolina.

Na trase náučného chodníka sa nachádzajú viaceré informačné tabule. Foto: RNDr. Mgr. Oľga Slobodníková, PhD.

Okrem prírodného typu horského reliéfu návštevníci z tohto chodníka uvidia aj antropogénne formy reliéfu po bývalej banskej činnosti, ako napr. haldy, systém odvodňovacích a prívodných kanálov, či bezpečné odkaliská, ktoré sú pravidelne monitorované pracovníkmi Rudných baní, š.p. a Slovenského vodohospodárskeho podniku, š.p.

Zelená elektrina zo Slovenska

Najľahší spôsob, ako mať zelenší domov. Zistiť viac o Zelenej elektrine

Viete, kto sú permoníci?

Permoník, to nie je hocikto. Podľa baníckych povestí sú to duchovia nerastov, pokladov, skál, poddaní panovníka podzemia ríše mocného Permona, ktorý má v banských štôlňach svoje banské kráľovstvo.

Vyzerajú podobne ako škriatkovia, ktorých poznáme z rozprávok. Oblečenie majú podobné, ako mávali baníci v dávnych dobách. Topánky s drevenou podrážkou, banícku halenu so širokým golierom a kus kože priviazaný okolo bokov. Na hlave majú permoníci špicatú kapucňu, pomocou ktorej sa môžu urobiť neviditeľnými, kedykoľvek sa im zachce. Stačí pretiahnuť kapucňu cez tvár a permoník zmizne. Všetko vidí, všetko počuje, ale pre ľudské oko je neviditeľný. A rovnako ako baníci v tých dávnych dobách, nosí každý permoník na palci zavesený kahanec naplnený kúzelným olejom, ktorý nikdy nevyhorí.

Permoníci sú veľmi čulí a oprašujú ukryté poklady, opravujú rozpukané skaly a razia cestu podzemnými chodbami. Keď permoník zaťuká na skalu svojim strieborným kladivkom, skala sa pred nim poslušne otvorí. A keď skalou prejde, skala sa za nim zase zavrie.

Zhodnotenie

Špania dolina umiestnená v nádhernej scenérií a s úžasnou históriou má obrovský potenciál pre rozvoj udržateľného cestovného ruchu. V týchto troch nových turistických zaujímavostiach Španej Doliny je spojená príroda, krajina, baníctvo, história i pamiatky. Viaceré pôvodné banícke obydlia zmenili svoju funkciu z obytnej na rekreačnú. V Španej doline naozaj netreba stavať megalomanské stavby a atrakcie, aby zaujala niečím extra výnimočným. Sama príroda a poctivá práca ľudí urobili z tohto miesta unikát.  Navštívte Španiu dolinu a presvedčte sa sami o jej výnimočnosti.

Nová funkcia viacerých stavieb prispieva k rozvoju udržateľného turizmu. Foto: RNDr. Mgr. Oľga Slobodníková, PhD.

Tipy na udržateľné cestovanie Vám prinášame vďaka projektu #ObjavUdržateľnéSlovensko. Ďakujeme!

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...