Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Daniel K.

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na Masarykovej Univerzite v Brne ako výskumný pracovník. So Samuelom Kováčikom sme sa rozprávali o obnoviteľných zdrojoch energie aj o tom, ako môžeme podporiť ich rozvoj.

Zelené témy v poslednom období veľmi rezonujú v médiách a na sociálnych sieťach, stali sa dokonca témou nedeľných obedov s rodinou. Zaoberáme sa nimi kvôli klimatickej kríze a  globálnemu otepľovaniu, ktoré akcelerujú skleníkové plyny a spaľovanie fosílnych palív. Na to, aby sme globálne otepľovanie spomalili, potrebujeme dosiahnuť uhlíkovú neutralitu. „Nebyť ľudí na tejto planéte, existuje niečo ako ustálený uhlíkový cyklus, čo znamená, že uhlík na napríklad dostáva do atmosféry a postupne je v atmosfére zachytávaný a dostáva sa späť do oceánov, do zemskej pôdy alebo do biosféry, čiže do rastlín. Odtiaľ sa zase vracia späť do vzduchu a robí si také pekné kolečko,“ vysvetľuje Samuel. Problém nastal vtedy, keď ľudia prišli na to, že pod zemou sa nachádzajú úložiská fosílneho uhlíka, ktoré majú desiatky miliónov rokov. Tento uhlík sme začali dolovať a spaľovať, čím sme celú prirodzenú rovnováhu vstrebávania uhlíka narušili. „Uhlíkova neutralita je teda o tom, aby sme do toho cyklu prestali zasahovať. Zjednodušene povedané, neutralitu dosiahneme tým, že uhlík, ktorý do vzdušia vypustíme, budeme vedieť aj nejakým spôsobom zachytiť,“ pokračuje Samuel.

Ako najlepšie riešenie sa javí využívanie obnoviteľných zdrojov energie, ktoré produkujú energiu prakticky nepretržite a dokážu sa prirodzene obnovovať – napr. slnko, vietor, voda, geotermálne zdroje alebo biomasa. „Zo slnka najbližších 5 miliárd rokov k nám bude viac menej rovnomerne prichádzať slnečné žiarenie. Keď nájdeme spôsob, ako to slnečné žiarenie využiť, bude nám k dispozícii navždy. Solárny panel nevypúšťa žiaden oxid uhličitý, pretože vie priamo zachytiť slnečnú energiu, ktorú mení na elektrickú energiu. Samozrejme, musíme zobrať do úvahy, že aj solárne panely je potrebné nejako vyrobiť, ale keď už solárny panel operuje, nevytvára žiadne emisie,“ hovorí Samuel.

Na ktoré zdroje energie treba staviť?

Globálna kapacita solárnych a veterných zdrojov energie by sa mala do roku 2025 zdvojnásobiť. Plány znižovania emisií ťahajú zdroje obnoviteľnej energie dopredu. Aj na Slovensku pribúdajú desiatky nových solárnych a vodných elektrární ročne. Napriek tomu, že obnoviteľné zdroje energie poznáme už celé desaťročia, medzi uhlíkovými zdrojmi energie mali donedávna problémy sa presadiť. „Technológie majú veľkú zotrvačnosť a keď sme zistili, že hlboko pod zemou sa nachádza veľa fosílnych palív, ktoré sa dajú pomerne jednoducho premieňať na elektrickú energiu, nebol dôvod investovať do nových zdrojov, až do momentu, kým sme zistili, že tento systém ide na úkor budúcnosti. Už dnes je jasné, že v takomto nastavení nemôžeme ďalej fungovať,“ vysvetľuje Samuel. Obnoviteľné zdroje energie medzi ktoré patrí slnko, vietor, voda, biomasa a geotermálne zdroje sú síce budúcnosť, ale skrotiť tieto živly pre naše špecifické potreby je stále pomerne náročné. „V Španielsku je oveľa viac slnka ako v Švédsku, a naopak v Švédsku dominuje veterné počasie. Každá krajina má iný optimálny mix, čo je dané geografiou, priemyslom, špecifickými potrebami ľudí a domácností. Hydroenergia a rôzne hrádze môžu fungovať aj na Slovensku, pretože voda tečie aj vďaka našim horám smerom dole a keď jej postavíme do cesty nejaké turbíny a rozhýbeme ju, vieme vyrobiť veľa elektriny,“ hovorí Samuel.

Každý zdroj obnoviteľnej energie má svoje silné a svoje slabšie stránky. Solárna energia sa najlepšie vyrába, keď svieti slnko. Nočnú spotrebu energie vie preto vykryť iný zdroj, ktorým doplníme deficit. Veterné turbíny vedia ohroziť vtáctvo a vodné elektrárne zase ovplyvňujú vodný biotop, takže ako pri všetkom je dôležité rozumne plánovať, ako a kde obnoviteľné zdroje energie využívame. „Zdroje obnoviteľnej energie fungujú najlepšie a najspoľahlivejšie vtedy, keď sa navzájom dopĺňajú a kombinujú. Keby sme všetci prešli na jeden zdroj energie, začali by narážať na to, že majú svoje obmedzenia. Napríklad Tokio by sme nedokázali zásobovať len energiou zo solárnych panelov, pretože by si takéto riešenie vyžadovalo veľkú plochu a tiež masívnu investíciu do fyzických batérií,“ pokračuje Samuel.

Na Slovensku sa stále dobre darí jadru, hydroenergii a tiež solárnej energii, ktorá napriek tomu, že sa nenachádzame na rovníku, dokáže pokryť značnú časť našej spotreby. „Výroba elektriny, výroba energie a vypúšťanie uhlíka sú tri rozdielne veci. Ak by sme mali dokonale čistú elektrinu, musíme si uvedomiť, že máme na Slovensku stále zdroje energie, ktoré do vzduchu vypúšťajú uhlík napr. pri výrobe cementu, hnojív alebo ocele,“ vysvetľuje Samuel. Mali by sme sa v prvom rade zamyslieť nad tým, kde dokážeme ušetriť a ako by sme mali zmeniť naše spotrebiteľské návyky. „Keď som doma, nemusím svietiť vo všetkých miestnostiach. Musíme si nájsť nejaký optimálny mix, ako by celá spoločnosť vedela šetriť tam, kde sa dá,“ uzaviera Samuel.

So Zelenou elektrinou vieme na domácnosť ušetriť pol tony CO2 ročne

Momentálne je vo svete rozostavaných 45 jadrových elektrární a niekoľko desiatok tisíc elektrární na obnoviteľné zdroje. Na tejto štatistike je jasne vidno, kam sa svetový trend v energetike uberá. Aj napriek tomu pokrývajú obnoviteľné zdroje energie len cca. 15 % celkovej spotreby elektriny na svete, ale ich význam a zastúpenie exponenciálne každým rokom rastie. Na Slovensku máme vďaka Zelenej elektrine od ZSE možnosť podporiť rozvoj obnoviteľných zdrojov energie tým, že si zaplatíme za záruky pôvodu našej elektrickej energie. „Zelená elektrina neznamená to, že ti natiahnu zo solárnej elektrárne káblik do zástrčky priamo domov, tak to nefunguje. Tomu skôr treba rozumieť tak, že v celom objeme energie sú aj obnoviteľné zdroje, ktoré priamo podporíme vďaka certifikátom pôvodu, ktoré nám garantujú, že energia, ktorú sme spotrebovali, bola priamo krytá alebo vložená do systému z obnoviteľných zdrojov,“ vysvetľuje Samuel.

Keď budeme mať dobre vybudovaný energetický mix, bude sa nám to vracať celé desaťročia a možno aj storočia. „Jedna domácnosť dokáže so Zelenou elektrinou ušetriť pol tony CO2 ročne, čo je naozaj veľké množstvo, keď si uvedomíme, že sa rozprávame o plyne a nie o nejakej kôpke uhlia. Pri aktuálnych odberateľoch Zelenej elektriny, ktorých je viac ako 80 000, usporíme až 40 000 ton CO2, čo rozhodne nie je zanedbateľná čiastka,“ uzaviera Samuel.

Zelená elektrina zo Slovenska

Najľahší spôsob, ako mať zelenší domov. Zistiť viac o Zelenej elektrine

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...