Prvá energeticky pozitívna škola v Británii prináša po roku výsledky

energeticky pozitívna škola 1

Tzv. energeticky pozitívna škola po prvom roku prevádzky produkuje o viac než 50% energie ako v skutočnosti spotrebuje.

Energeticky pozitívna škola má za sebou prvý rok

Vo februári minulého roka otvorila svoje brány prvá energeticky pozitívna škola v areáli Centra pre inovácie a vedomosti Univerzity Swansea s názvom SPECIFIC. Aktívna budova generuje, uskladňuje a zdieľa vyprodukovanú solárnu energiu. Centrum sa zameriava na rozvoj solárnych technológií, ktoré sa snaží implementovať do reálneho života. Po prvom roku prevádzky univerzita zverejnila výsledky prevádzky za prvý rok. Už po prvom roku prevádzky je jasné, že je budova žiarivým príkladom toho, čo sa dá dosiahnuť nielen vo Veľkej Británii, ale aj v iných krajinách pri prechode na iné energetické systémy v snahe zmierniť klimatické zmeny.

energeticky pozitívna škola

energeticky pozitívna škola

energeticky pozitívna škola 1

Energeticky pozitívna škola a kancelária

Energeticky pozitívna škola využíva na dosiahnutie svojho titulu rôzne technológie a dizajnové prvky. Jej strecha je šikmá a zároveň obložená fotovoltaickými panelmi. Na stene, ktorá je orientovaná na juh, je umiestnený fotovoltaický systém, ktorý produkuje teplo a energiu vďaka umiestneniu na strane, vystavenej slnečným lúčom. Na skladovanie energie využíva budova lítiovo-iónové batérie a nádrž s objemom 2-tisíc litrov, ktoré sú špeciálne určené na skladovanie solárneho tepla. Vedľa tejto budovy sa nachádza tzv. aktívna kancelária. Obe budovy budú prepojené a mali by byť schopné zdieľať energiu medzi sebou a elektromobilmi. Celý projekt by tak mal demonštrovať koncept, ktorý sa dá aplikovať v rámci „energeticky životaschopnej solárnej komunity“.

energeticky pozitívna škola

energeticky pozitívna škola

Stimulácia ekonomiky

Ako energeticky pozitívna škola, tak aj aktívna kancelária, sú navrhnuté tak, aby sa dali skonštruovať rýchlo a jednoducho. Celá konštrukcia by mala byť hotová do jedného týždňa a väčšina prvkov je prefabrikovaných. Analýza prevádzky za rok 2017 ukázala, že budovy takéhoto typu by mohli do budúcna znamenať:

  • Nižšie energetické náklady pre spotrebiteľa
  • Zvýšenie energetickej bezpečnosti v zmysle energetickej sebestačnosti a odľahčenia Národnej energetickej siete
  • Redukciu uhlíkových emisií

K projektu sa vyjadril aj Alun Cairns Minister pre štát Wales a uviedol, že „výskum a inovácie dlhodobo stimulujú ekonomiku krajiny. Britská vláda projekt od začiatku podporovala a minulý rok naň prispela sumou 800-tisíc libier (asi 897-tisíc eur). Očakáva sa, že celý región Swansea Bay City by mal vytvoriť 9-tisíc nových pracovných príležitostí a investície v hodnote 1,3 miliardy libier (asi 1,46 miliardy eur).

Zdroj:

https://matteroftrust.org

www.swansea.ac.uk

Zdieľajte:   Facebooktwittermail