Prezidentská zelená pečať

Katarína J.

Prezidentská kancelária predstavila začiatkom apríla nový projekt „Prezidentská zelená pečať“. Ide o ocenenie, ktoré sa bude odovzdávať za nadštandardnú obnovu verejných budov.

Zdroj: prezident.sk

V súčasnosti výstavba a prevádzka budov v EÚ spotrebuje 40% energie a generuje 36% emisií CO2. Pre splnenie ambicióznych národných a európskych klimatických cieľov je udržateľná výstavba, obnova a prevádzka budov nevyhnutná.

Cieľom Kancelárie prezidenta SR je preto motivovať úrady, organizácie, inštitúcie či súkromný sektor k tomu, aby prevzali štandardy zelenej inštitúcie a nasmerovali obnovy a prevádzku svojich budov smerom k udržateľnosti.

Čo je Prezidentská zelená pečať?

Slovensko môže v súčasnosti z Fondu obnovy a odolnosti a z európskych fondov investovať do udržateľnej obnovy verejných budov (úradov, škôl a ďalších)  významné finančné prostriedky. Kľúčové bude tieto prostriedky nielen minúť, ale aj využiť na kvalitné premeny verejných budov na zelené inštitúcie.

Prezidentka Slovenskej republiky ocení Zelenou pečaťou úsilie tých, ktorí pripravia nadštandardné projekty obnovy verejných budov z hľadiska technických, estetických, ale aj prevádzkových a sociálnych kritérií. 

Zdroj: prezident.sk

 

Aké sú kritéria pre získanie pečate?

Na získanie ocenenia Prezidentská zelená pečať je potrebné splniť parametre v desiatich kategóriách. Ide o stavebné kategórie sledované pri výstavbe budovy a nestavebné kategórie, ktoré hodnotia prevádzku budovy a dopad na komunity. Kritériá vypracovala expertná skupina pre udržateľnosť a uhlíkovú neutralitu. Kritériá idú nad rámec minimálnych legislatívnych požiadaviek.

Najdôležitejšou kategóriou je energetická efektívnosť a redukcia CO2. Nasledujú kategórie stavby a odpady počas výstavby budovy, voda, materiály, kvalita životného prostredia v budove, zeleň, estetika a architektonická kvalita, princípy cirkularity pri prevádzke, doprava, inklúzia a osveta.

Sledované budú tri oblasti s rovnakou relevanciu.  Progres musí nastať v každej z nich. Váha jednotlivých oblastí je pomerná pre všetky oblasti.

  • Stavebné zmeny (zateplenie, zmena vykurovania, výmena technológií za energeticky efektívne)
  • Ekologické opatrenia (recyklovanie, digitalizácia, zákaz jednorazových plastov, výsadba zelene)
  • Dopad na komunitu (podpora inej ako auto dopravy, verejné workshopy, podporné kampane)

 

Kto sa môže uchádzať o ocenenie?

Projekt Prezidentskej zelenej pečate sa vzťahuje na individuálne projekty obnovy verejných budov na území Slovenska, pričom hlavnou cieľovou skupinou sú vlastníci verejných budov. Pre účely komunikácie a administrácie procesu získania Prezidentskej zelenej pečate môže byť pre tieto účely zo strany uchádzača poverená iná zodpovedná osoba.

Ak máte budovu, ktorú mienite obnoviť (alebo už je v procese obnovy a žiadosť o stavebné povolenie bolo podané po 1.1.2021) a radi by ste sa uchádzali o Pečať, vyplňte predbežnú registráciu tu.

 

Ako prebieha proces získania?

Proces získania ocenenia Prezidentská zelená pečať pozostáva z 5 krokov:

  1. Predbežná registrácia na portáli zelenapecat.sk
  2. Žiadosť o získanie statusu Predpečate
  3. Získanie statusu Predpečate
  4. Žiadosť o udelenie Prezidentskej zelenej pečate
  5. Udelenie Prezidentskej zelenej pečate

Podrobnejšie informácie o jednotlivých krokoch nájdete tu.

 

Akadémia udržateľnosti

V rámci podpory projektu Prezidentská zelená pečať spustila Slovenská rada pre zelené budovy sériu 6 vzdelávacích online webinárov, ktoré budú zamerané na udržateľnú výstavbu, a ktoré sú určené pre záujemcov o Prezidentskú zelenú pečať.

Webináre budú viesť špičkoví odborníci z akademickej oblasti, asociácií a spoločností, ktoré sa dlhodobo venujú udržateľnej výstavbe a majú praktické skúsenosti z udržateľnej výstavby na Slovensku a vo svete.

Cena za účasť na jednom webináre je 29 eur. Po ukončení série webinárov bude účastníkom, ktorí absolvovali všetkých šesť modulov, udelený CERTIFIKÁT. Viac informácii o webinároch sa dozviete tu.

 

Ako prispieva samotná Prezidentská kancelária?

Kancelária prezidenta Slovenskej republiky ide príkladom a okrem toho, že motivuje projektom Zelená Pečať k obnove verejných budov, napĺňa koncept Zelenej kancelárie. Zavádza opatrenia pre eliminovanie, zníženie alebo čiastočné kompenzovanie vlastnej uhlíkovej stopy.

Kancelária prezidenta SR sa zaviazala k prechodu na elektromobilitu, k  výsadbe minimálne 1300 nových stromov každý rok, k využívaniu komerčných letov namiesto vládneho špeciálu, k zvyšovaniu energetickej efektivity budov v správe prezidenta SR a tiež k tomu, že pri štátnych návštevách sa bude podávať len jedlo zo Slovenska a dary určené prezidentom iných štátov musia spĺňať environmentálne kritéria. Do budúceho roka plánuje Kancelária prezidenta SR začať využívať aj solárnu energiu.

Prezidentská kancelária sa tak stane prvou verejnou inštitúciou na Slovensku a vôbec prvým prezidentským úradom na svete, ktorý dosiahne klimatickú neutralitu najneskôr do roku 2030. Táto iniciatíva prirodzene podporuje dosiahnutie národných a európskych klimatických cieľov, je kompatibilná s  Parížskou klimatickou dohodou, Európskou zelenou dohodou osobitne Renovačnou  vlnou obnovy či merateľným príspevkom do balíka opatrení „Fit for 55“.

 

Zelená elektrina zo Slovenska

Najľahší spôsob, ako mať zelenší domov. Zistiť viac o Zelenej elektrine

 

Zdroje: Prezident.sk, Zelenapecat.sk, Zmos.sk, Spravy.rtvs.skTeraz.sk, Webnoviny.sk

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

Súhlasím so spracúvaním osobných údajov

Už ste čítali?

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...

Poznáte prírodnú rezerváciu Vydrica v Bratislave?

Sústava chránených území na Slovensku sa vo februári 2022 rozrástla o lokalitu Vydrica, ktorá sa nachádza v katastrálnom území mesta Svätý Jur, bratislavských mestských častí...

Odhaľte dych vyrážajúce zákutia Dunajských ostrovov

Nahliadnite do prekrásnej lokality jednej rieky a dvoch krajín. V okolí Dunajských ostrovov môžete zažiť jedinečnú flóru a faunu tisícich ostrovov, dobrodružné splavy, unikátne technické...

Ako schladiť byt či dom bez klimatizácie?

Teploty nám čoraz častejšie prekračujú hranicu 30 ˚C. Keďže sa väčšine z nás nepodarí tráviť celé leto pri vode, pravdepodobne sa s teplom budeme musieť...

Ako schladiť izbu klimatizáciou a neplytvať energiou

Keď sa začnú letné teploty šplhať cez 30 ˚C, mnohí z nás využijú možnosť ochladiť kanceláriu alebo byt klimatizáciou. Využite naše tipy, ako schladiť izbu...

Spoznajte náučný chodník „Poďte s nami za sysľami“ v okolí Tisovca

Sysliu lúku pod Muránskym hradom už určite poznáte. Vedeli ste však, že aj v okolí Tisovca vytvorili v roku 2018 šikovní študenti gymnázia náučný chodník...

Mýty a pravdy o odpadoch a recyklácii v domácnosti

Tento článok vznikol v spolupráci s Inštitútom cirkulárnej ekonomiky. Obsahuje odpovede na najčastejšie otázky v súvislosti s triedením odpadu v našich domácnostiach, a zároveň sa...

Je veterná energia na Slovensku na vzostupe?

Ak chceme ako krajina maximalizovať podiel obnoviteľných zdrojov energie (OZE) na výrobe elektrickej energie, vhodným spôsobom je kombinovať fotovoltiku a veternú energetiku, pretože sa navzájom...

Draho Piok: Používať elektromobil je asi tak komplikované ako používať mobilný telefón.

Vloger a influencer Draho Piok sa už niekoľko rokov venuje testovaniu automobilov. Spolupracuje s veľkými automobilkami, navštevuje svetové autosalóny a právom patrí medzi najdôveryhodnejších auto-moto influencerov na Slovensku.