Prezidentská zelená pečať

Katarína J.

Prezidentská kancelária predstavila začiatkom apríla nový projekt „Prezidentská zelená pečať“. Ide o ocenenie, ktoré sa bude odovzdávať za nadštandardnú obnovu verejných budov.

Zdroj: prezident.sk

V súčasnosti výstavba a prevádzka budov v EÚ spotrebuje 40% energie a generuje 36% emisií CO2. Pre splnenie ambicióznych národných a európskych klimatických cieľov je udržateľná výstavba, obnova a prevádzka budov nevyhnutná.

Cieľom Kancelárie prezidenta SR je preto motivovať úrady, organizácie, inštitúcie či súkromný sektor k tomu, aby prevzali štandardy zelenej inštitúcie a nasmerovali obnovy a prevádzku svojich budov smerom k udržateľnosti.

Čo je Prezidentská zelená pečať?

Slovensko môže v súčasnosti z Fondu obnovy a odolnosti a z európskych fondov investovať do udržateľnej obnovy verejných budov (úradov, škôl a ďalších)  významné finančné prostriedky. Kľúčové bude tieto prostriedky nielen minúť, ale aj využiť na kvalitné premeny verejných budov na zelené inštitúcie.

Prezidentka Slovenskej republiky ocení Zelenou pečaťou úsilie tých, ktorí pripravia nadštandardné projekty obnovy verejných budov z hľadiska technických, estetických, ale aj prevádzkových a sociálnych kritérií. 

Zdroj: prezident.sk

 

Aké sú kritéria pre získanie pečate?

Na získanie ocenenia Prezidentská zelená pečať je potrebné splniť parametre v desiatich kategóriách. Ide o stavebné kategórie sledované pri výstavbe budovy a nestavebné kategórie, ktoré hodnotia prevádzku budovy a dopad na komunity. Kritériá vypracovala expertná skupina pre udržateľnosť a uhlíkovú neutralitu. Kritériá idú nad rámec minimálnych legislatívnych požiadaviek.

Najdôležitejšou kategóriou je energetická efektívnosť a redukcia CO2. Nasledujú kategórie stavby a odpady počas výstavby budovy, voda, materiály, kvalita životného prostredia v budove, zeleň, estetika a architektonická kvalita, princípy cirkularity pri prevádzke, doprava, inklúzia a osveta.

Sledované budú tri oblasti s rovnakou relevanciu.  Progres musí nastať v každej z nich. Váha jednotlivých oblastí je pomerná pre všetky oblasti.

  • Stavebné zmeny (zateplenie, zmena vykurovania, výmena technológií za energeticky efektívne)
  • Ekologické opatrenia (recyklovanie, digitalizácia, zákaz jednorazových plastov, výsadba zelene)
  • Dopad na komunitu (podpora inej ako auto dopravy, verejné workshopy, podporné kampane)

 

Kto sa môže uchádzať o ocenenie?

Projekt Prezidentskej zelenej pečate sa vzťahuje na individuálne projekty obnovy verejných budov na území Slovenska, pričom hlavnou cieľovou skupinou sú vlastníci verejných budov. Pre účely komunikácie a administrácie procesu získania Prezidentskej zelenej pečate môže byť pre tieto účely zo strany uchádzača poverená iná zodpovedná osoba.

Ak máte budovu, ktorú mienite obnoviť (alebo už je v procese obnovy a žiadosť o stavebné povolenie bolo podané po 1.1.2021) a radi by ste sa uchádzali o Pečať, vyplňte predbežnú registráciu tu.

 

Ako prebieha proces získania?

Proces získania ocenenia Prezidentská zelená pečať pozostáva z 5 krokov:

  1. Predbežná registrácia na portáli zelenapecat.sk
  2. Žiadosť o získanie statusu Predpečate
  3. Získanie statusu Predpečate
  4. Žiadosť o udelenie Prezidentskej zelenej pečate
  5. Udelenie Prezidentskej zelenej pečate

Podrobnejšie informácie o jednotlivých krokoch nájdete tu.

 

Akadémia udržateľnosti

V rámci podpory projektu Prezidentská zelená pečať spustila Slovenská rada pre zelené budovy sériu 6 vzdelávacích online webinárov, ktoré budú zamerané na udržateľnú výstavbu, a ktoré sú určené pre záujemcov o Prezidentskú zelenú pečať.

Webináre budú viesť špičkoví odborníci z akademickej oblasti, asociácií a spoločností, ktoré sa dlhodobo venujú udržateľnej výstavbe a majú praktické skúsenosti z udržateľnej výstavby na Slovensku a vo svete.

Cena za účasť na jednom webináre je 29 eur. Po ukončení série webinárov bude účastníkom, ktorí absolvovali všetkých šesť modulov, udelený CERTIFIKÁT. Viac informácii o webinároch sa dozviete tu.

 

Ako prispieva samotná Prezidentská kancelária?

Kancelária prezidenta Slovenskej republiky ide príkladom a okrem toho, že motivuje projektom Zelená Pečať k obnove verejných budov, napĺňa koncept Zelenej kancelárie. Zavádza opatrenia pre eliminovanie, zníženie alebo čiastočné kompenzovanie vlastnej uhlíkovej stopy.

Kancelária prezidenta SR sa zaviazala k prechodu na elektromobilitu, k  výsadbe minimálne 1300 nových stromov každý rok, k využívaniu komerčných letov namiesto vládneho špeciálu, k zvyšovaniu energetickej efektivity budov v správe prezidenta SR a tiež k tomu, že pri štátnych návštevách sa bude podávať len jedlo zo Slovenska a dary určené prezidentom iných štátov musia spĺňať environmentálne kritéria. Do budúceho roka plánuje Kancelária prezidenta SR začať využívať aj solárnu energiu.

Prezidentská kancelária sa tak stane prvou verejnou inštitúciou na Slovensku a vôbec prvým prezidentským úradom na svete, ktorý dosiahne klimatickú neutralitu najneskôr do roku 2030. Táto iniciatíva prirodzene podporuje dosiahnutie národných a európskych klimatických cieľov, je kompatibilná s  Parížskou klimatickou dohodou, Európskou zelenou dohodou osobitne Renovačnou  vlnou obnovy či merateľným príspevkom do balíka opatrení „Fit for 55“.

 

Zelená elektrina zo Slovenska

Najľahší spôsob, ako mať zelenší domov. Zistiť viac o Zelenej elektrine

 

Zdroje: Prezident.sk, Zelenapecat.sk, Zmos.sk, Spravy.rtvs.skTeraz.sk, Webnoviny.sk

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...