Ekologický dom na 10 spôsobov (1/10)

Kto by nechcel mať ekologický dom? Ktorý je ale ten najekologickejší? Vo Veľkej Británii sa to rozhodli zistiť. Za pomoci expertov bolo do súťaže nominovaných celkovo 10 domov a my vám ich chceme postupne predstaviť v sérii článkov. To najlepšie samozrejme až na konci seriálu :-) 

Marsh House, Nottingham (Veľká Británia)

Prvý prezentovaný dom je koncipovaný ako nízkoenergetický, pripomínajúci bývanie v mestskom štýle bytov. Tento dom je domovom pre Julian Marsh, ktorý pracuje ako architekt a jeho manželku Judy Liebert.

Dom je postavený okolo centrálneho, južne orientovaného nádvoria, ktoré je plné domáceho ovocia a zeleniny. Dom však sídli na malom pozemku a v priemyselne znečistenom komplexe pri rieke Trent. Pre samotných manželov je to aj napriek tomu ich záväzkom k možnosti nízkoenergetického bývania v meste.

 

Z akých materiálov vlastne pozostáva?

Izolácia domu je tvorená z konope, hlinenej omietky a dreva, resp. fošní, ktoré sú na seba ukladané vo vrstvách (lepšiu predstavu získate, ak si predstavíte štruktúru cibule). Vonkajšia vrstva domu pozostáva z rôzne dlhých úsekov a tzv. vytvorených schodísk, čo sa správa ako ochrana pred vplyvmi počasia a aj ako lapač tepla zo slnka. Život v takomto dome je postavený na skutočných princípoch pasívnych domov.

ekologicky-dom-01

 

Kto sa podieľal na jeho výstavbe a koľko takéto riešenie vlastne stálo?

Počas samotnej výstavby si Julian Marsh veľa práce na tomto dome urobil svojpomocne. Jeho práca zahŕňala sadrokartonárske, murárske a stolárske práce a mnoho materiálov, ktoré boli použité počas stavby, bolo v konečnom dôsledku začlenené do štruktúry samotnej stavby domu. Uvedený projekt na stavbu tohto domu bol vyčíslený na sumu 500 000 libier, a preto bolo podľa Juliana Marsha nevyhnutné využiť všetky použité materiály, ktoré sa kúpili.

V čom teda spočíva ekológia tohto domu?

Z pohľadu funkčnosti je schopný sa prispôsobiť jednotlivým ročným obdobiam, čo prináša mnoho nezanedbateľných výhod. Zdrojom tepla tohto domu je tepelné čerpadlo, ktoré bolo nainštalované na čerpanie tepla z pieskovca, 70 metrov pod zemou, aby sa v dome zachovala teplota 19 °C počas celého roka. Priehľadné steny a biele podlahy zredukovali potrebu využívať osvetlenie. Dažďová voda sa zbiera v podlahovej cisterne a následne slúži na umývanie. Splachovacie WC bolo nainštalované na príkaz stavebného inšpektora, ale jeho majitelia aj napriek tomu preferujú používanie tzv. „latríny“. Taktiež sa vyvarovali aj používaniu tzv. „žráčov“ elektrickej energie, teda domácich spotrebičov. Manželský pár žije dokonca aj bez chladničky už  4,5 roka a jediné, s čím majú pri uchovávaní potravín problém, je uskladnenie mlieka počas letných mesiacov. Namiesto jedla udržiavaného v chladničke, ho udržiavajú v špajzy, ktorá je orientovaná na severnú stranu.

ekologicky-dom-02

 

Čo na to hovoria odborníci?

Podľa asociácie RIBA (Royal Institute of British Architects), ktorá mu v roku 2011 udelila ocenenie, je tento dom veľmi chválihodným príkladom toho, ako je možné prostredníctvom takéhoto experimentu zachovať trvalo udržateľný život pre ďalšie generácie. Nízka energetická náročnosť je v tomto prípade úplnou samozrejmosťou.

Na záver treba povedať, že tento dom je skutočne ich vlastnou, nenapodobiteľnou stavbou, ktorá je jedinečným dielom najmä svojho majiteľa, resp. života a práce, ktorej sa venuje a v konečnom dôsledku ide aj o nízkoenergetický spôsob života, ktorý je pre nich taký príznačný.

 

Autor: Lukáš Kovačovič, zdroj: internet

Zdieľajte:   Facebooktwittermail