Ekologický dom na 10 spôsobov (7/10)

Tentoraz ide o ekologický dom, ktorý už na prvý pohľad pôsobí zvláštne. Mnohých ľudí môže svojím výzorom dokonca šokovať, avšak ide o tak zaujímavý projekt, že sa na neho chodia pozerať turisti z celého sveta.

7.  Lammas, North Pembrokeshire, Wales

A.    Lammas = ako ekologická dedina pre vybudovanie ekologických domov

Lammas je dedina, ktorá pozostáva z viacerých, už postavených domov. Táto dedina je ako projekt vydareným príkladom toho, že aj rozvoj vidieka môže mať nízky negatívny dopad na okolitú prírodu a ako povedal Simon McWhirter, riaditeľ spoločnosti „Happiness Architecture Beauty“,

„Ak hovoríme o Lammase, ide o vysoko ekologický projekt rodinných domov.“

Táto dedina je výsledkom právneho záväzku k dlhodobej udržateľnosti zo strany Waleského zhromaždenia. V roku 2006 krajská rada v Pembrokeshire prijala politiku umožňujúcu vznik malých ekologických fariem, ktoré môžu byť postavené v chránených územiach a teda priamo vo voľnej prírode.

Práca na tomto projekte sa začala iniciatívou ešte v roku 2009, pričom prinášala spojenie odhodlanosti a sily deviatich rodín. Každá rodina si zakúpila svoju vlastnú 5 akrovú parcelu a to za 35 000 – 40 000 £, čo je v rozsahu 43 000 – 49 000 €.  Dostali však podmienku, že do 5 rokov si musia postaviť svoje sídla.

Maximálna využiteľnosť tejto oblasti bola jednou z kľúčových podmienok pri jej výbere a bola stanovená Waleským zhromaždením. Od rodín, ktoré tu žijú sa očakáva, že sa budú zaoberať farmárčením, teda pestovaním ovocia a zeleniny, chovu hospodárskych zvierat a venovať sa remeslám využívajúc potenciál okolitého lesa, teda výrobkom z dreva.

ekologicky-dom-19 ekologicky-dom-20

 

To, čo sa obyvateľmi tejto dediny neskonzumuje sa predáva v návštevníckom centre priamo v Lammase, prípadne na centrálnom trhovisku alebo on-line. Peniaze, ktoré sa takýmto spôsobom z predaja získajú, sú použité pre spoločné potreby tejto dediny a preto sa vkladajú do spoločnej kasy.

Lammas má celkovo 74 akrový pozemok, ktorý je plne nezávislý od všetkých bežne dostupných služieb a všetky domy v Lammase boli navrhnuté a postavené tak, aby jej obyvatelia využívali miestne, prírodné a recyklovateľné materiály. Žiaden s postavených domov nepresiahol vo svojej finálnej podobe sumu 14 000 £, čo je 17 220 €.

 

B.    Undercroft = jeden z ekologických domov v Lammase

Prvý ekologický dom, ktorý v tejto dedine vyrástol, bol dom s názvom Undercroft majiteľa Simona Dalea. Bol postavený prevažne s využitím fantázie, optimizmu a okolitého odpadu. Má kruhovú konštrukcie, pomerne veľké okná, v dôsledku čoho dom plne využíva denné svetlo. Podlaha domu je vyrobená zo záchranných paliet a zaizolovaná balíkmi slamy, ktoré boli taktiež použité na postavenie základných stien a následne slúžili ako podklad na vápenné omietky. Strecha tohto domu je pokrytá hustou trávou, čo minimalizuje úniky tepla, a čo je ešte dôležitejšie, že tým spája celý tento ekologický dom s nádhernou okolitou krajinou.

„Žiť v prostredí, ktoré je v blízkosti prírody s dobrými ľuďmi je bežnou túžbou“, hovorí Simon Dale. Lammas je podľa neho unikátnym projektom, ktorý pomáha ľudom dosahovať práve tento cieľ.

Zaujímavosťou je, že spolu so sprievodcom si ako turista túto nádhernú dedinu môžete v rámci prehliadky prezrieť, každú sobotu v období od apríla do októbra.

Na záver treba povedať, že tento projekt síce opäť ukázal, že ekologické nemusí hneď znamenať drahé, avšak na druhej strane si treba zvážiť aj to, či by sme takýmto spôsobom chceli a vedeli všetci žiť.

 

Autor: Lukáš Kovačovič, zdroj: internet

Zdieľajte:   Facebooktwittermail