Pasívny dom – za koľko eur sa dá reálne postaviť?

Katarína J.

Pasívny dom je navrhnutý tak, aby poskytoval vysokú kvalitu bývania a minimalizoval prevádzkové náklady. Má veľmi nízku potrebu energie na svoju prevádzku – vychádza z princípu využívania pasívnych tepelných ziskov. K vyhrievaniu rodinného domu a príprave teplej vody tak nepotrebuje skoro žiadne vykurovanie, ale využíva slnečné žiarenie a teplo z neho získané cez presklené plochy a teplo vyprodukované užívateľmi.

pasívny dom

Aký je rozdiel medzi pasívnym domom a domom v energetickej triede A0?

Pojem pasívny dom bol zadefinovaný na začiatku 90-tych rokov v Nemecku. Jeho úmyslom bolo na základe reálnych projektov z histórie a poznatkov zo stavebnej fyziky zadefinovať energetický koncept budúcnosti použiteľný kdekoľvek na svete. V súčasnosti sa po celom svete mnohé moderné domy stavajú v pasívnom štandarde.

Pasívny dom musí spĺňať 3 základné požiadavky:

  • merná potreba energie na vykurovanie / chladenie maximálne 15,0kWh/m2*rok
  • vzduchotesnosť tepelnoizolačnej obálky maximálne 0,6 1/h
  • maximálna spotreba primárnej energie 120kWh/m2*rok

Pasívny dom v prvom rade kladie dôraz na kvalitu tepelnoizolačnej obálky domu. To znamená kvalitné zateplenie podlahy, obvodových stien, strechy, kvalitné okná so správnym osadením, eliminácia všetkých tepelných mostov a zabezpečenie vzduchotesnosti stavby. Keď sa tieto veci raz urobia správne, budú bezúdržbovo dlhodobo fungovať. Takto kvalitne „obalený“ dom potrebuje minimálne množstvo tepla na vykúrenie. Z toho vyplývajú minimálne náklady na vykurovanie. Pre letný komfort pasívny dom počíta s exteriérovým tienením (presahmi striech, exteriérovými žalúziami,…) čo minimalizuje potrebu na chladenie domu, t. j. minimálne náklady na chladenie.

Slovenská legislatíva ale pojem pasívny dom nepozná. Tento pojem nebol implementovaný ani do našich noriem ani zákonov.

 

Budova v energetickej triede A0 (tiež označovaná ako budova s takmer nulovou potrebou energie) je označenie energetického štandardu budovy podľa slovenskej legislatívy (zákon 555/2005 Z.z. a vyhlášky 364/2012Z.z. resp 324/2016 Z.z.).

Základné požiadavky na dom v energetickej triede A0 sú:

  • maximálna potreba tepla na vykurovanie (táto požiadavka sa mení v závislosti od faktoru tvaru budovy (podiel celkovej plochy tepelnej obálky budovy a obostavaného objemu budovy ohraničeného tepelnou obálkou))
  • maximálna hodnotu spotreby primárnej energie (množstvo energie z neobnoviteľných a obnoviteľných zdrojov, ktoré je potrebné na výrobu energie na pokrytie energetickej potreby v budove), ktorá musí byť do 54kWh/m2.rok.

Dom v energetickej triede A0 na rozdiel od pasívneho domu vychádza z inej logiky. Nekladie taký dôraz na kvalitu tepelnoizolačnej obálky objektu, tá sa zrealizuje v horších parametroch (menej tepelnej izolácie, nie jasné požiadavky na riešenie tepelných mostov a na vzduchotesnosť). Z toho vyplýva približne trojnásobne vyššia potreba tepla na vykurovanie ako pri pasívnom dome. Následne na splnenie požadovaných parametrov pre triedu A0 je potrebné použiť drahšie technológie. Rovnako v lete pri horšej tepelnoizolačnej obálke prichádza k skoršiemu prehrievaniu objektu a tým pádom vyšším nákladom na chladenie.

Od roku 2021 podľa zákona každý stavebník musí stavať v energetickej triede A0. Odborníci sa však zhodujú, že nie je dôvod postaviť si dom len v štandarde A0, keď stavať podľa zásad pre pasívne domy je racionálnejšie a navyše aj ekonomicky rentabilnejšie.

 

Cena pasívneho domu

Pasívny dom sa dá postaviť ako murovaný, slamený aj ako drevostavba. Neexistuje obmedzenie z hľadiska materiálov. Podstatné je materiály správne nakombinovať, aby fungovali ako celok.

Zo skúsenosti, pasívny dom rozhodne nemusí byť drahší než obyčajný dom. Návrh musí rešpektovať rozpočet a prípadné viacnáklady by nemali presiahnuť 10%. Investujete však predovšetkým do kvalitných materiálov a to sa prejaví v ich životnosti a komforte užívania. Ide predovšetkým o viac tepelnej izolácie, kvalitnejšie okná a vetraciu jednotku. Kvalitným projektom a realizáciou sa vyhnete následným problémom a nákladom pri odstraňovaní porúch. Investície „naviac“ sa týkajú hlavne technológií, ktoré budú v rodinnom dome použité. Tieto investície sa však vrátia pri nákladoch na prevádzku rodinného domu.

Mesačne sa náklady pohybujú od 40 do 60 €. Samozrejme je to v závislosti od množstva členov rodiny, veľkosti stavby a jej užívania.

 

Nezabúdajte na detaily

Aby pasívne domy poskytli čo najvyšší štandard bývania, je potrebné venovať čas projektovej dokumentácii. Vhodné orientovanie stavby, množstvo presklených plôch a systém ich tienenia patria k nevyhnutnostiam. Netreba však zabúdať na detaily, akými sú: dôsledné zateplenie stien, stropov a podláh či kvalitné okná.

Tieto domy však ponúkajú vyšší štandard, trvanlivosť konštrukcií, vysokú precíznosť a kvalitu realizácie, nízke prevádzkové náklady a dobrú vnútornú klímu aj vďaka využitiu certifikovaných a ekologických materiálov v konštrukcii drevostavby. Certifikovaný konštrukčný systém STEICO/TEPORE zabezpečuje takúto požadovanú kvalitu a vysokú životnosť rodinného domu. Najväčší rozdiel je v používaní drevovláknitých a konopných izolácií. Bežne sú zaužívané  polystyrénové a minerálne izolácie.

Trhová cena pasívnych domov porastie a to aj vďaka smernici EÚ z roku 2010, ktorá hovorí, že od roku 2020 bude musieť majiteľ novostavby splniť požiadavky pasívneho – takmer nulového – domu. Pozitíva pasívneho domu však ocení nielen jeho majiteľ, ale aj ďalšia generácia.

 

Technológie v pasívnych domoch

Samozrejme, nesmieme zabúdať na technológie, ktoré sú v pasívnych domoch používané. Riadené vetranie – rekuperácia, tepelné čerpadlá, slnečné kolektory či fotovoltaické panely. Z toho všetkého si môžete vybrať. Optimálne riešenie navrhne projektant v rámci projektu pre stavebné povolenie. Najčastejšie využívaná kombinácia je použitie rekuperácie a tepelného čerpadla.

Uvažujete nad fotovoltikou?

Len v ZSE garantujeme objem vyrobenej elektriny bez ohľadu na počasie. Zároveň máme pre vás výhodnejšie ceny. Zistiť viac o fotovoltike od ZSE

Overený systém vykurovania s tepelnými čerpadlami umožňuje kúrenie, ohrev TÚV a chladenie. S tepelným čerpadlom dokážete rodinný dom v zimnom období vykúriť a v letnom období naopak schladiť. Systémom chladenia cez podlahové vykurovanie tak nemáte žiadne obstarávacie náklady naviac. Nie sú potrebné ďalšie rozvody ani prípravy klimatizačných jednotiek. Postačuje rozvod podlahového vykurovania a získate vyšší komfort užívania rodinného domu.

Tepelné čerpadlá fungujú na základe príkonu elektrickej energie. Napriek tomu sa však stále vďaka svojej vysokej efektivite považujú za jeden z najlacnejších zdrojov tepelnej energie. Tepelné čerpadlá sa rozdeľujú do troch kategórií, podľa typu primárnej energie. Môžu využívať energiu zeme, vody alebo vzduchu. Medzi najčastejšie používané tepelné čerpadlá patria vzduchové. Je možné ich namontovať takmer všade.
Pri pasívnych domoch sa okrem vykurovania a chladenia podlahovým vykurovaním často používa jeho alternatíva – rekuperácia. Rekuperácia odoberá časť tepla odchádzajúceho z domu pri vetraní a vracia toto teplo späť do domu. Dokáže zabezpečiť stále čerstvý vzduch v interiéri bez pachov a alergénov.

 

Čo je to rekuperácia?

Každý z nás pozná bežný spôsob vetrania, kedy sa čiastočne priestor ochladí, čo je daň za čerstvý vzduch v interiéri. Rekuperácia to však vyrieši. Vzduch, ktorý je odsávaný z miestnosti odovzdá vo výmenníku svoje teplo čerstvému privádzanému vzduchu z exteriéru. Výsledkom je komfort majiteľa pri užívaní rodinného domu.

Mýtus, ktorý sa bežne šíri je, že pri pasívnych domoch s rekuperáciou nie je možné otvárať okná, nie je pravdivý. Okná samozrejme majiteľ otvárať môže, či už kvôli kontaktu s exteriérom, ich umývaniu alebo z akéhokoľvek iného dôvodu. Výhodou je, že ich otvorí skôr kvôli efektu alebo pocitu spojenia s okolím, ako kvôli ťažkému a vydýchanému vzduchu v interiéri.

Zdroj: mhouse.sk, domyktoreprekvapia.sk, detaildom.sk, pasivnydom.sk

Čítajte aj: Prečo nie je možné postaviť kvalitný drevodom za 29 999 EUR?

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...