Prečo nie je možné postaviť kvalitný drevodom za 29 999 eur?
Aj keď by tomu človek rád uveril, existuje mnoho argumentov, prečo to nie je reálne. Hlavným dôvodom je dlhoročná skúsenosť, že kvalita niečo stojí a perpetum mobile neexistuje. Pokiaľ má drevodom spĺňať všetky požadované kvalitatívne predpoklady pre zdravé dlhodobé bývanie, nie je možné pri súčasných cenách materiálov vtesnať jeho cenu do 29 999 eur. Všetky ponuky, ktoré zákazník vidí v tejto cenovej relácii, majú teda svoje ale…
Rozhoduje kvalita spracovania dreva a izolácia
Pri stavbe drevodomu sa považujú za vysoko kvalitné materiály predovšetkým KVH hranoly z dreva, ktoré je sušené na 12 – 15 % vlhkosť. Takéto drevo sa vyznačuje tvarovou stálosťou, vysušené drevo sa nekrúti, ani nepraská. Vďaka vysokej teplote pri sušení sa zničia zárodky akýchkoľvek škodcov, drevo už neobsahuje vlhkosť a tým pádom nie je potrebné dodatočne ošetrovať materiál proti drevokazným hubám a hmyzu.
Veľké rozdiely sú samozrejme aj v kvalite ostatných používaných materiálov. V prípade drevostavieb tvorí veľkú časť obvodového plášťa tepelná izolácia, kde väčšina firiem používa izolačné materiály na báze polystyrénu alebo minerálnej vlny. Tieto izolácie však majú svoje nevýhody, ktoré sa z hľadiska dlhodobého používania stavieb prejavia časom, a preto mnohí odborníci odporúčajú použiť kvalitnejšiu drevovláknitú izoláciu.
Uvažujete nad fotovoltikou?
Len v ZSE garantujeme objem vyrobenej elektriny bez ohľadu na počasie. Zároveň máme pre vás výhodnejšie ceny. Zistiť viac o fotovoltike od ZSE
Polystyrén a minerálna vlna nie sú ideálne riešenie pre drevodom
Polystyrén je difúzne uzavretý, čo znamená že má vysokú hodnotu difúzneho odporu – vodné pary ním neprechádzajú a v interiéri sa môžu tvoriť plesne. Zároveň má nízku odolnosť voči požiaru, v prípade ohňa sa požiar rýchlo šíri, taví sa a odkvapnuté časti šíria požiar ďalej. Taktiež sa hovorí o jeho sublimácii ako o negatívnej vlastnosti, ktorá znižuje jeho životnosť.
Dom s využitím polystyrénu ako tepelnej izolácie má síce relatívne nízku cenu, ale jeho kvalita zďaleka nezodpovedá drevodomu, ktorý je zhotovený celý z dreva s použitím drevovláknitých izolácií v kombinácii so spomínanými KVH hranolmi.
V prípade minerálnej vlny sa môžeme stretnúť s problémami, ktoré sa prejavia časom. Minerálna vlna sa vyznačuje relatívne vysokou nasiakavosťou. Vplyvom vlhkosti táto izolácia degraduje, nezachováva sa jej tvar ani hrúbka a tiež sa priamo úmerne, v prípade vlhkosti, zhoršujú tepelnoizolačné vlastnosti tohto materiálu. Pri difúzne uzavretej konštrukcii sa nasiaknutá izolácia nikdy nevysuší, vznikajú tak plesne a konštrukcia upadá. Pri montáži minerálnej vlny je nutné používať ochranné prostriedky, keďže sklené vlákna sa nesmú vdýchnuť a na pokožke spôsobujú nepríjemné svrbenie, ak sa nepoužíva ochranný odev.
Izolácia na báze dreva zabraňuje prehrievaniu
Polystyrén aj minerálna izolácia majú nízku objemovú hmotnosť, preto majú aj nízku tepelnú kapacitu a v lete hrozí prehrievanie priestorov. Na druhej strane izolačné materiály na báze dreva, ako sú drevovláknité izolácie, majú vysokú mernú tepelnú kapacitu, vysokú objemovú hmotnosť, ktorá zabraňuje prehrievaniu interiéru v letných mesiacoch. Táto izolácia patrí k difúzne otvoreným materiálom, „dýcha“, čím reguluje vlhkosť (má nízku hodnotu difúzneho odporu).
Výplňová izolácia na báze dreva môže nasiaknuť až do 20 % svojej objemovej hmotnosti bez zmeny vlastností, zároveň sa však vie vyrovnať s prípadnou vlhkosťou v konštrukcii. Vďaka týmto vlastnostiam sa drevovláknité izolácie vyznačujú dlhou životnosťou.
Prírodné materiály s vysokou životnosťou majú vzhľadom na kvalitu a väčšiu objemovú hmotnosť, na ktorú sa pochopiteľne používa väčšie množstvo materiálu aj vyššiu cenu.
Odporúčanie: stavte na kvalitu, veď dom je investícia do budúcnosti
Dajte si pozor na marketingové ponuky typu „Cena už od 29 999 eur“. Radšej sa pri výbere dodávateľskej spoločnosti zamerajte na referencie jednotlivých dodávateľov, pozrite si, aké materiály používajú, prípadne s akými dodávateľskými firmami spolupracujú. Spoľahlivý dodávateľ vám rád ukáže zrealizované alebo rozostavané stavby, ktoré s ním môžete aj osobne ísť pozrieť.
Zdroj: mhouse.sk
Mohlo by vás zaujímať
Fotovoltika
Získajte špičkové riešenie na splátky už od 44 € mesačne. Elektrinu na večer si odložíte do Virtuálnej batérie. Ročne usporíte na elektrine až 1 281...