Ekologický dom na 10 spôsobov (10/10) + výsledok súťaže

Lukas P.

Ako už mnohé spomínané domy, aj tento ekologický dom vzbudzuje patričný záujem svojho okolia. Jeho obvodové steny sú postavené prevažne z troj-komorových skiel a každé jedno poschodie pozostáva zo samostatného boxu.  Na konci tohto článku sa dozviete, ktorý dom nakoniec v Británii získal najvyššie ohodnotenie.

ekologický dom

10. Slip House, Brixton, London

Slip House je flexibilný, eko-minimalistický dom, pretvorený doslova na raj a dokonca predstavuje úspešný radový dom v mestskom štýle. Tento presvetlený, trojposchodový ekologický dom vyčnieva z radu tradičných viktoriánskych domov v južnej časti Londýna, kde je situovaný. Je domovom architekta Carla Turnera a jeho partnerky Mary Martin a v podstate vnímaný ako “prostriedok pre domáci výskum trvalo udržateľného dizajnu”.
Tento niekoľkonásobne ocenený dom je postavený z troch na seba naukladaných samostatných boxov, pričom každé jedno poschodie je o niečo viac vysunuté smerom do ulice. Každý box slúži ako samostatná jednotka ale spoločne boli starostlivo umiestnené tak, aby sa maximalizoval príjem svetla a výhľadu bez toho, aby sa zasahovalo do susedského priestoru alebo súkromia. Obvodové steny domu sú z väčšej miery zahalené do mliečneho skla, ktoré má nielen z pohľadu ekológie pre svojich nájomníkov veľký význam.
Na streche tohto domu, ktorá je rovná, sa vytvorila strešná terasa. Jej zábradlie tvoria presahujúce sklenené panely z mliečneho skla obvodového plášťa. Takto vytvorená strešná terasa je do istej miery chránená od hluku z rušnej ulice Brixtonu. Toto sklenené zábradlie je na terase obklopené sadou fotovoltaických panelov, ktoré pre dom vytvárajú elektrickú energiu.

Samozrejmosťou sú v tomto dome okrem zberačov dažďovej vody práve už spomínané trojkomorové okná ale aj mechanický systém vetrania, čo pomohlo tejto nehnuteľnosti dosiahnuť úroveň 5 (z možných 6 bodov) podľa vládnych pravidiel pre trvalo udržateľné domy.
Náklady na postavenie a zariadenie tohto trojpodlažného domu sa vyšplhali na sumu 600 000 £, čo predstavuje približne  738 000 eur. Sám architekt Carl Turner hovorí, že:

“Ukázali sme nový spôsob, akým je možné využívať dom podobný životu v obchode (všetko v jednom priestore), presne tak ako aj napr. domy v Spitalfields, ktoré boli koncipované ako miesto pre prácu a život.”

Ateliér Carla Turnera sa nachádza na prízemí. Má svoj vlastný vchod z predného nádvoria ale je taktiež prepojený s domom prostredníctvom spoločných dverí. Turner hovorí:

“prízemie môže byť zdieľané alebo použité úplne nezávisle, prípadne môže byť prenajímané ako samostatný byt v budúcnosti. Dá sa tiež využiť ako miesto pre starších členov rodiny v prípade, ak je to nevyhnutné.”  
Turner ďalej dopĺňa:  “v tomto dome je doslova radosť žiť, kvalita vnútorného presvetlenia je priam úžasná a pridaným benefitom takto dobre zaizolovanej nehnuteľnosti prostredníctvom trojkomorových skiel je pomerne nízka vnútorná hlučnosť. Dom je teda veľmi, veľmi tichý. Nejde iba o vnútorný a vonkajší priestor, ale aj o typ podlahy a pevné betónové schodisko, ktoré zabezpečujú nízku hlučnosť v tomto dome.”

Na záver treba povedať, že uvedený ekologický dom aj napriek svojim rozmerom pôsobí veľmi nadčasovým dojmom. Jeho hlavnou výhodou však nie je len jeho ohľaduplnosť k ekológii v podobe použitých materiálov, ale svojmu nájomníkovi umožňuje užívať si pokojný priestor aj napriek pomerne rušnému okolitému prostrediu.

Vyhodnotenie súťaže: najvyššie ocenenie spomedzi 10 nominovaných domov vo Veľkej Británii získal ekologický dom číslo 9, ktorý okrem vysokej „ekologickosti“ má aj svoj sociálny rozmer. Ráta totiž s komunitným spôsobom života jeho obyvateľov.

Zaujímalo by nás, ktorý z domov by ste vybrali vy. Môžte nám dávať svoje tipy v podobe komentárov k tomuto článku.

Autor: Lukáš Kovačovič, zdroj: internet

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

Súhlasím so spracúvaním osobných údajov

Už ste čítali?

Všetci by sme mali byť zdravými aktivistami

Moderátor, autor úspešného podcastu, aktivista a greenfluencer, ktorý má vo svojej genetickej výbave výraznú zvedavosť a odvahu. Vo svojom podcaste Sabo sebou sa venuje všetkým...

Ako schladiť byt či dom bez klimatizácie?

Teploty nám prekročili hranicu 20 ˚C a začínajú stúpať k 30 ˚C. Keďže sa väčšine z nás  nepodarí tráviť celé leto pri vode, pravdepodobne sa...

Nemusíme byť dokonalí, stačí keď robíme malé kroky. Na každom z nás záleží

Modelka, stylistka a greenfluencerka Natália Pažická sa rozhodla, že svoju energiu vloží do osvety o negatívnom dopade módneho priemyslu na životné prostredie. Na svojich sociálnych...

Ľudia si zbytočne vytvárajú problémy, ktoré neexistujú

Po desiatich rokoch skončila s profesionálnym snowboardingom. S príchodom syna založila značku detských doplnkov DIOBO. Je mamou dvoch detí, Tobiáša a Idy. Ľudí inšpiruje svojím...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť IV: Ako žiť ohľaduplnejšie k planéte

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí sa radi aktívne podieľajú na ochrane životného prostredia? Prinášame vám niekoľko tipov, ktoré môžete jednoducho zaradiť do vášho každodenného života.

Fotovoltické panely premenia váš domov na ekologickú domácnosť

Najefektívnejší zdroj čistej energie je naše Slnko. Ekologické fotovoltické panely menia slnečnú energiu na elektrickú energiu. Z dlhodobého hľadiska sú fotovoltické panely nielen ekologickejšie, ale...

Trom štvrtinám Slovákov záleží na ochrane životného prostredia. Patríte k nim aj vy?

Až 70 % Slovákov sa obáva o životné prostredie. Vyplýva to z výskumu „Hodnoty a spoločnosť počas pandémie Covid-19 – Ochrana životného prostredia vo verejnej mienke na Slovensku“,...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť III: Aby vám voda nepretekala pomedzi prsty

Voda má všestranné využitie. Je potrebná nielen pre ľudský život, ale rovnako dôležitá je aj pre rastliny a živočíchy. Zároveň je aj nevyčerpateľným zdrojom energie na...

Svetelný smog alebo koľko svetla naozaj potrebujeme

Životné prostredie okolo nás je od priemyselnej revolúcie neustále zaťažované sekundárnymi dôsledkami technického progresu. Na jednej strane neodmysliteľné výdobytky ako teplo, svetlo, doprava dostupné pre...