Ekologický dom na 10 spôsobov (10/10) + výsledok súťaže

Lukas P.

Ako už mnohé spomínané domy, aj tento ekologický dom vzbudzuje patričný záujem svojho okolia. Jeho obvodové steny sú postavené prevažne z troj-komorových skiel a každé jedno poschodie pozostáva zo samostatného boxu.  Na konci tohto článku sa dozviete, ktorý dom nakoniec v Británii získal najvyššie ohodnotenie.

ekologický dom

10. Slip House, Brixton, London

Slip House je flexibilný, eko-minimalistický dom, pretvorený doslova na raj a dokonca predstavuje úspešný radový dom v mestskom štýle. Tento presvetlený, trojposchodový ekologický dom vyčnieva z radu tradičných viktoriánskych domov v južnej časti Londýna, kde je situovaný. Je domovom architekta Carla Turnera a jeho partnerky Mary Martin a v podstate vnímaný ako “prostriedok pre domáci výskum trvalo udržateľného dizajnu”.

Zelená elektrina zo Slovenska

Najľahší spôsob, ako mať zelenší domov. Zistiť viac o Zelenej elektrine

Tento niekoľkonásobne ocenený dom je postavený z troch na seba naukladaných samostatných boxov, pričom každé jedno poschodie je o niečo viac vysunuté smerom do ulice. Každý box slúži ako samostatná jednotka ale spoločne boli starostlivo umiestnené tak, aby sa maximalizoval príjem svetla a výhľadu bez toho, aby sa zasahovalo do susedského priestoru alebo súkromia. Obvodové steny domu sú z väčšej miery zahalené do mliečneho skla, ktoré má nielen z pohľadu ekológie pre svojich nájomníkov veľký význam.

Na streche tohto domu, ktorá je rovná, sa vytvorila strešná terasa. Jej zábradlie tvoria presahujúce sklenené panely z mliečneho skla obvodového plášťa. Takto vytvorená strešná terasa je do istej miery chránená od hluku z rušnej ulice Brixtonu. Toto sklenené zábradlie je na terase obklopené sadou fotovoltaických panelov, ktoré pre dom vytvárajú elektrickú energiu.

Samozrejmosťou sú v tomto dome okrem zberačov dažďovej vody práve už spomínané trojkomorové okná ale aj mechanický systém vetrania, čo pomohlo tejto nehnuteľnosti dosiahnuť úroveň 5 (z možných 6 bodov) podľa vládnych pravidiel pre trvalo udržateľné domy.

Náklady na postavenie a zariadenie tohto trojpodlažného domu sa vyšplhali na sumu 600 000 £, čo predstavuje približne  738 000 eur. Sám architekt Carl Turner hovorí, že:

“Ukázali sme nový spôsob, akým je možné využívať dom podobný životu v obchode (všetko v jednom priestore), presne tak ako aj napr. domy v Spitalfields, ktoré boli koncipované ako miesto pre prácu a život.”

Ateliér Carla Turnera sa nachádza na prízemí. Má svoj vlastný vchod z predného nádvoria ale je taktiež prepojený s domom prostredníctvom spoločných dverí. Turner hovorí:

“prízemie môže byť zdieľané alebo použité úplne nezávisle, prípadne môže byť prenajímané ako samostatný byt v budúcnosti. Dá sa tiež využiť ako miesto pre starších členov rodiny v prípade, ak je to nevyhnutné.”  
Turner ďalej dopĺňa:  “v tomto dome je doslova radosť žiť, kvalita vnútorného presvetlenia je priam úžasná a pridaným benefitom takto dobre zaizolovanej nehnuteľnosti prostredníctvom trojkomorových skiel je pomerne nízka vnútorná hlučnosť. Dom je teda veľmi, veľmi tichý. Nejde iba o vnútorný a vonkajší priestor, ale aj o typ podlahy a pevné betónové schodisko, ktoré zabezpečujú nízku hlučnosť v tomto dome.”

Na záver treba povedať, že uvedený ekologický dom aj napriek svojim rozmerom pôsobí veľmi nadčasovým dojmom. Jeho hlavnou výhodou však nie je len jeho ohľaduplnosť k ekológii v podobe použitých materiálov, ale svojmu nájomníkovi umožňuje užívať si pokojný priestor aj napriek pomerne rušnému okolitému prostrediu.

Vyhodnotenie súťaže: najvyššie ocenenie spomedzi 10 nominovaných domov vo Veľkej Británii získal ekologický dom číslo 9, ktorý okrem vysokej „ekologickosti“ má aj svoj sociálny rozmer. Ráta totiž s komunitným spôsobom života jeho obyvateľov.

Všetky časti seriálu:

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...