Ekologický dom na 10 spôsobov (5/10)

Lukas P.

Ak vás zaujali naše predošlé ekologické domy, určite vás nesklame ani ten dnešný. Ide totižto o ekologický dom nachádzajúci sa v Londýne, ktorý púta pohľady mnohých okoloidúcich.

5. The Pavilion, Blackheath, London 

Ide o samostatne stojaci ekologický dom, ktorý má nadčasový dizajn. Je vnorený do zeme a nachádza sa v juhovýchodnej časti Londýna. Ako pôvodný dom bol navrhnutý ešte v roku 1768 architektom Williamom Chambersom, ktorý okrem iného stojí aj za projektmi ako „Somerset House“ a „Chinesse Pagoda“ v Kew Gardens.

Zelená elektrina zo Slovenska

Najľahší spôsob, ako mať zelenší domov. Zistiť viac o Zelenej elektrine

Po dvoch rokoch náročného plánovania sa predložený návrh projektu na rekonštrukciu tohto domu stal skutočnosťou, nakoľko si získal podporu zo strany zainteresovaných inštitúcií. Tento rodinný dom si pre svojich rodičov nechal zrekonštruovať Sam Cooper za cenu 980 000 libier, čo  je 1 205 000 eur, a ako sám hovorí:

„Ide o plnohodnotný, ekologický dom zohľadňujúci svoj miestny a globálny charakter a podnebie, v ktorom sa nachádza“

Podobne ako „Chinesse Pagoda“ od architekta Williama Chambersa, je aj tento ekologický dom zrekonštruovaný v nadčasovom dizajne, kedy v popredí stojí moderná konštrukcia a technické know-how, vďaka čomu sa podarilo zrekonštruovať tento dom tak, aby vydržal najmenej 200 rokov.
ekologicky-dom-11
Ide o viacpodlažný rodinný dom, ktorý plne využíva princípy pasívneho domu. Je zrekonštruovaný v štandarde energetickej efektívnosti, ktorý bol vyvinutý v Nemecku a teda poskytuje vynikajúcu tepelnú úpravu, ktorá má výnimočnú vzduchotesnú a mechanickú ventiláciu.
Prízemie domu je vnorené pod zemou, vďaka čomu dom priamo využíva teplo z pôdy, ochraňuje tak majetok a jeho obyvateľov pred extrémnymi teplotami. Taktiež boli nainštalované zelené strechy, zberače na dažďovú vodu a tepelné čerpadlo, aby práve tento dom bol jedným z prvých súkromných domov, ktorý dosiahne najvyššiu úroveň ekológie na základe vládnych predpisov pre ekologické domy.

„Aj napriek tomu, že architekt v prípade tohto domu tlačil hranice jeho ekológie na maximálnu možnú úroveň, typické ekologické črty tu však nedominujú“, poznamenáva John Alker, riaditeľ pre politiku a komunikáciu v „Green Building Council“ vo Veľkej Británii.

Tento dom je síce veľmi moderný, ale bol navrhnutý tak, aby plne ladil s okolím, v ktorom je postavený. Z vonkajšej strany je obložený surovým kameňom, ktorý smeruje od zeme, nasleduje vápenná omietka s gaštanovým obkladom na drevovláknitých doskách. Vnútorné steny sú naopak vyhotovené s priedušnými vápennými omietkami a nátermi, ktoré pomáhajú zlepšiť kvalitu vnútorného ovzdušia. Vstup a spálne sú na zníženom podlaží, pričom každá miestnosť má okno s výhľadom do prekrásnej záhrady. Na konci chodby na vrchnom podlaží sa nachádza átrium so schodiskom a spojením, ktoré vedie k otvorenej obývacej izbe a apartmánu s množstvom svetla a výhľadom na okolité stromy. Tento dom je svojou štruktúrou plne prispôsobiteľný a prístupný pre výťah a priestor pre umiestnenie invalidného vozíka.
ekologicky-dom-13
V prípade tohto domu treba povedať to, že konečný výsledok rekonštrukcie tohto domu je rozhodne dôkazom toho, že udržateľná architektúra môže byť naozaj veľmi príťažlivá.

Všetky časti seriálu:

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...