Ekologický dom na 10 spôsobov (5/10)

Ak vás zaujali naše predošlé ekologické domy, určite vás nesklame ani ten dnešný. Ide totižto o ekologický dom nachádzajúci sa v Londýne, ktorý púta pohľady mnohých okoloidúcich.

5. The Pavilion, Blackheath, London 

Ide o samostatne stojaci ekologický dom, ktorý má nadčasový dizajn. Je vnorený do zeme a nachádza sa v juhovýchodnej časti Londýna. Ako pôvodný dom bol navrhnutý ešte v roku 1768 architektom Williamom Chambersom, ktorý okrem iného stojí aj za projektmi ako „Somerset House“ a „Chinesse Pagoda“ v Kew Gardens.

Po dvoch rokoch náročného plánovania sa predložený návrh projektu na rekonštrukciu tohto domu stal skutočnosťou, nakoľko si získal podporu zo strany zainteresovaných inštitúcií. Tento rodinný dom si pre svojich rodičov nechal zrekonštruovať Sam Cooper za cenu 980 000 libier, čo  je 1 205 000 eur, a ako sám hovorí:

„Ide o plnohodnotný, ekologický dom zohľadňujúci svoj miestny a globálny charakter a podnebie, v ktorom sa nachádza“

Podobne ako „Chinesse Pagoda“ od architekta Williama Chambersa, je aj tento ekologický dom zrekonštruovaný v nadčasovom dizajne, kedy v popredí stojí moderná konštrukcia a technické know-how, vďaka čomu sa podarilo zrekonštruovať tento dom tak, aby vydržal najmenej 200 rokov.

ekologicky-dom-11

Ide o viacpodlažný rodinný dom, ktorý plne využíva princípy pasívneho domu. Je zrekonštruovaný v štandarde energetickej efektívnosti, ktorý bol vyvinutý v Nemecku a teda poskytuje vynikajúcu tepelnú úpravu, ktorá má výnimočnú vzduchotesnú a mechanickú ventiláciu.

Prízemie domu je vnorené pod zemou, vďaka čomu dom priamo využíva teplo z pôdy, ochraňuje tak majetok a jeho obyvateľov pred extrémnymi teplotami. Taktiež boli nainštalované zelené strechy, zberače na dažďovú vodu a tepelné čerpadlo, aby práve tento dom bol jedným z prvých súkromných domov, ktorý dosiahne najvyššiu úroveň ekológie na základe vládnych predpisov pre ekologické domy.

„Aj napriek tomu, že architekt v prípade tohto domu tlačil hranice jeho ekológie na maximálnu možnú úroveň, typické ekologické črty tu však nedominujú“, poznamenáva John Alker, riaditeľ pre politiku a komunikáciu v „Green Building Council“ vo Veľkej Británii.

Tento dom je síce veľmi moderný, ale bol navrhnutý tak, aby plne ladil s okolím, v ktorom je postavený. Z vonkajšej strany je obložený surovým kameňom, ktorý smeruje od zeme, nasleduje vápenná omietka s gaštanovým obkladom na drevovláknitých doskách. Vnútorné steny sú naopak vyhotovené s priedušnými vápennými omietkami a nátermi, ktoré pomáhajú zlepšiť kvalitu vnútorného ovzdušia. Vstup a spálne sú na zníženom podlaží, pričom každá miestnosť má okno s výhľadom do prekrásnej záhrady. Na konci chodby na vrchnom podlaží sa nachádza átrium so schodiskom a spojením, ktoré vedie k otvorenej obývacej izbe a apartmánu s množstvom svetla a výhľadom na okolité stromy. Tento dom je svojou štruktúrou plne prispôsobiteľný a prístupný pre výťah a priestor pre umiestnenie invalidného vozíka.

ekologicky-dom-13

V prípade tohto domu treba povedať to, že konečný výsledok rekonštrukcie tohto domu je rozhodne dôkazom toho, že udržateľná architektúra môže byť naozaj veľmi príťažlivá.

 

Autor: Lukáš Kovačovič, zdroj: internet

Zdieľajte:   Facebooktwittermail