Ekologický dom na 10 spôsobov (8/10)

ekologický dom

Ekologický dom, ktorý Vám predstavíme dnes, zmenil svojím výzorom pohľad na stred mesta, v ktorom bol postavený, nakoľko dokázal spojiť zaujímavú architektúru spolu s ekológiou. Zaujímavosťou je, že na izoláciu sa používajú noviny a schodiskové zábradlie je napr. vyrobené z konope.

8.       Zero Carbon House, Balsall Heath, Birmingham

 Jeho podobu navrhol architekt John Christophers. Tento dom dosiahol ako prvý dom vo Veľkej Británii najvyšší počet bodov podľa vládnych kritérií na ekologické, resp. trvalo udržateľné domy. Christopher sa vydal na cestu, ktorou chcel dokázať, že ekologické nemusí byť nudné a preto povedal, že:

„V prípade takýchto domov nie je potrebné klásť dôraz buď na ekológiu alebo na architektúru, pretože môžete mať oboje. Preto ak chcete inšpirovať ľudí, musíte im ponúknuť oboje naraz“.

Zaujímavosťou je, že stavba tohto domu kompletne zmenila pohľad na stred mesta. Z ulice nie je vôbec možné tento dom prehliadnuť, nakoľko je vyšší v porovnaní s tradičnými dvojposchodovými domami z červených tehál, ktoré boli postavené ešte v roku 1840. Práve vďaka svojej výške dokáže tento dom vyťažiť maximum zo slnečnej energie.

Strecha tohto domu je naklonená pod 30 stupňovým uhlom a je na nej uložených 35 m2 solárnych panelov. Tento dom disponuje hranatými oknami, ktoré doslova vystupujú z fasády, čo má na rozdiel od okolitých domov doslova nadčasový dizajn. Tieto typy okien okrem iného minimalizujú potrebu využívania elektrickej energie na svietenie. Naopak tam, kde je svetlo potrebné sa používajú žiarovky, ktoré okrem svetla vytvárajú väčší dojem tepla.

Dom má samozrejme aj vzduchotesnú membránu, ktorá je ukrytá v stenách a podlahe s cieľom zabezpečiť  prúdenie vzduchu a udržať teplo vo vnútri domu. Záhrada v zadnej časti domu poskytuje tieň počas letných mesiacov. Automatická práčka a toaleta využívajú dažďovú vodu, ktorá sa zbiera v nádrži umiestnenej v pivnici. Chris Cousins, domový a komunitný manažér pre spoločnosť Breem uviedol, že:

„tento dom je obzvlášť pozoruhodná stavba pre použitie materiálov, ktoré sú dôkazom nízkej energetickej náročnosti, vrátane recyklovateľnej novinovej izolácie. Použitý materiál zahŕňa napr. 200 rokov starý Kanadský javor, použitý pre stoličky a sedadlá pri okne“.

 

ekologicky-dom-22 ekologicky-dom-23

 

Podlahy v tomto dome sú vyrobené zo zhutnenej a červenej ílovitej pôdy, vykopanej zo základov stavby tejto nehnuteľnosti. Niektoré časti kuchyne sú vyrobené z recyklovateľného skla. Schodiskové zábradlie je vyrobené z konope, ktoré si zámerne vybral Christopher pre svoj vzťah k ekológii.

Domácnosť Christophera, ktorá má teraz takmer dvojnásobný životný priestor, stála cca 350 000 £, čo je približne 430 500 €. Tento dom bol určený na ochranu životného prostredia a svojim obyvateľom poskytuje možnosť sa z neho radovať.

„tento dom vidím ako možnosť ekologického bývania a radosti z trvalo udržateľného spôsobu života“, uviedol Christophers.

Ak hovoríme o tomto type ekologického domu, zaujímavosťou určite zostáva jeho nadčasový dizajn, ktorý bol zasadený do oblasti s tradičnými anglickými tehlovými domami a ekologické materiály, ktoré boli pri jeho výstavbe použité.

 

Autor: Lukáš Kovačovič, zdroj: internet

Zdieľajte:   Facebooktwittermail