Ekologický dom na 10 spôsobov (8/10)

Lukas P.

Ekologický dom, ktorý Vám predstavíme dnes, zmenil svojím výzorom pohľad na stred mesta, v ktorom bol postavený, nakoľko dokázal spojiť zaujímavú architektúru spolu s ekológiou. Zaujímavosťou je, že na izoláciu sa používajú noviny a schodiskové zábradlie je napr. vyrobené z konope.

ekologický dom

8.       Zero Carbon House, Balsall Heath, Birmingham

 Jeho podobu navrhol architekt John Christophers. Tento dom dosiahol ako prvý dom vo Veľkej Británii najvyšší počet bodov podľa vládnych kritérií na ekologické, resp. trvalo udržateľné domy. Christopher sa vydal na cestu, ktorou chcel dokázať, že ekologické nemusí byť nudné a preto povedal, že:

„V prípade takýchto domov nie je potrebné klásť dôraz buď na ekológiu alebo na architektúru, pretože môžete mať oboje. Preto ak chcete inšpirovať ľudí, musíte im ponúknuť oboje naraz“.

Zaujímavosťou je, že stavba tohto domu kompletne zmenila pohľad na stred mesta. Z ulice nie je vôbec možné tento dom prehliadnuť, nakoľko je vyšší v porovnaní s tradičnými dvojposchodovými domami z červených tehál, ktoré boli postavené ešte v roku 1840. Práve vďaka svojej výške dokáže tento dom vyťažiť maximum zo slnečnej energie.

Zelená elektrina zo Slovenska

Najľahší spôsob, ako mať zelenší domov. Zistiť viac o Zelenej elektrine

Strecha tohto domu je naklonená pod 30 stupňovým uhlom a je na nej uložených 35 m2 solárnych panelov. Tento dom disponuje hranatými oknami, ktoré doslova vystupujú z fasády, čo má na rozdiel od okolitých domov doslova nadčasový dizajn. Tieto typy okien okrem iného minimalizujú potrebu využívania elektrickej energie na svietenie. Naopak tam, kde je svetlo potrebné sa používajú žiarovky, ktoré okrem svetla vytvárajú väčší dojem tepla.

Dom má samozrejme aj vzduchotesnú membránu, ktorá je ukrytá v stenách a podlahe s cieľom zabezpečiť  prúdenie vzduchu a udržať teplo vo vnútri domu. Záhrada v zadnej časti domu poskytuje tieň počas letných mesiacov. Automatická práčka a toaleta využívajú dažďovú vodu, ktorá sa zbiera v nádrži umiestnenej v pivnici. Chris Cousins, domový a komunitný manažér pre spoločnosť Breem uviedol, že:

„Tento dom je obzvlášť pozoruhodná stavba pre použitie materiálov, ktoré sú dôkazom nízkej energetickej náročnosti, vrátane recyklovateľnej novinovej izolácie. Použitý materiál zahŕňa napr. 200 rokov starý Kanadský javor, použitý pre stoličky a sedadlá pri okne.“

ekologicky-dom-22 ekologicky-dom-23

Podlahy v tomto dome sú vyrobené zo zhutnenej a červenej ílovitej pôdy, vykopanej zo základov stavby tejto nehnuteľnosti. Niektoré časti kuchyne sú vyrobené z recyklovateľného skla. Schodiskové zábradlie je vyrobené z konope, ktoré si zámerne vybral Christopher pre svoj vzťah k ekológii.

Domácnosť Christophera, ktorá má teraz takmer dvojnásobný životný priestor, stála cca 350 000 £, čo je približne 430 500 €. Tento dom bol určený na ochranu životného prostredia a svojim obyvateľom poskytuje možnosť sa z neho radovať.

„Tento dom vidím ako možnosť ekologického bývania a radosti z trvalo udržateľného spôsobu života“, uviedol Christophers.

Ak hovoríme o tomto type ekologického domu, zaujímavosťou určite zostáva jeho nadčasový dizajn, ktorý bol zasadený do oblasti s tradičnými anglickými tehlovými domami a ekologické materiály, ktoré boli pri jeho výstavbe použité.

Všetky časti seriálu:

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...