Ekologický dom na 10 spôsobov (6/10)

Lukas P.

Viete si predstaviť ekologický dom, ktorý je postavený na svahu, obkolesený nádhernou prírodou a zároveň poskytuje výnimočný výhľad? Navyše je postavený z dreva s použitím spojovacieho materiálu, ktorý je taktiež z dreva.

6. Plummerswood, Innerleithen, Scottish Borders
Tento ekologický dom je oproti iným odlišný a zároveň zaujímavý v tom, že stojí na svahu, odolávajúc sile vetra, avšak s nezameniteľným výhľadom na údolie Tweed. Majitelia tohto domu Ian a Ann Nimmo si tento pozemok kúpili priamo od Komisie pre lesné hospodárstvo a svoj posudok na stavbu tohto domu získali od firmy Gaia, ktorá je známa svojou eko-minimalistickou filozofiou. Konečný výsledok dnes tvorí očarujúci troj-izbový ekologický dom, ktorý môžete vidieť na obrázku.

Zelená elektrina zo Slovenska

Najľahší spôsob, ako mať zelenší domov. Zistiť viac o Zelenej elektrine

Na výstavbu tohto domu bola použitá inovatívna technológia, ktorá bola koncipovaná v Nemecku. Ide v podstate o dom s  vopred vyrobených fošní, ktoré pozostávajú zo stĺpov z mäkkého ihličnatého dreva a spojovacích hmoždiniek z tvrdého dreva. Zaujímavosťou je to, že vlhkosť spojovacích hmoždiniek je nižšia v porovnaní zo stĺpmi z ihličnatého dreva a preto sa hmoždinky po čase roztiahnu, čím zaisťujú stĺpy dohromady a teda vytvárajú taký nosný systém, ktorý nepotrebuje použitie lepidla ani klincov. Finálna cena tohto domu bola stanovená na 1 250 000 libier, čo je cca 1 537 000 eur.

Vonkajšie steny, vnútorné priečky a strecha tohto domu boli vopred vyrobené v Rakúsku, následne odoslané do Škótska a postavené na uvedenom pozemku. Všetko sa z pohľadu času stihlo v rozmedzí do 6 týždňov. V prípade orientácie a vyhotovenia domu boli dodržané základné princípy pasívnych domov. Tento dom je postavený do tvaru tvar L, pričom jeho hlavné miestnosti sú navrhnuté tak, aby sa maximalizoval zisky zo solárnych panelov a teda sa znižovali náklady na vykurovanie.

Izolácia

Všetky steny, podlahy a strecha sú veľmi dobre zaizolované vlnenými vláknami, ktoré sú spolu zviazané prírodnou stromovou živicou, čo vlastne vytvára prírodný a paro-priepustný materiál, ktorý umožňuje prepúšťať vlhkosť bez toho, aby bola narušená schopnosť izolácie. Okná v tomto dome ponúkajú nádherný výhľad na údolie a rieku Tweed, zatiaľ čo ich hlavnou činnosťou je jednoznačné udržiavanie tepla v tomto dome.

Počas horúcich letných mesiacov umožňujú vonkajšie rolety svojím nájomníkom využívať výhody solárneho zisku tak, že si s nimi môžu regulovať množstvo tepla a slnka, ktoré v tomto dome reálne potrebujú. Drevený interiér tohto domu bol vyrobený celý ručne z miestneho vyťaženého smrekovca, a dokonca aj podlaha bola postavená bez nutnosti použitia klincov.

Dom je obývaný od roku 2011 a od tejto doby je pod nepretržitým monitorovaním. Z pohľadu výsledkov monitoringu je tento ekologický dom vo výbornom stave a Sandy Liddell Halliday zo spoločnosti Gaia uviedla, že:

Vnútorná teplota a vlhkosť domu sú veľmi stabilné. Monitorovanie domu ukázalo, že tento dom používa dokonca menej energie než iné porovnateľné obydlia“.

Na záver treba povedať, že spojením inovatívnych technológií, nádherného pozemku a celého domu sa opäť podarilo vytvoriť ekologický dom, ktorý by nejeden z nás chcel určite vlastniť.

Všetky časti seriálu:

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...