Ekologický dom na 10 spôsobov (6/10)

Viete si predstaviť ekologický dom, ktorý je postavený na svahu, obkolesený nádhernou prírodou a zároveň poskytuje výnimočný výhľad? Navyše je postavený z dreva s použitím spojovacieho materiálu, ktorý je taktiež z dreva.

6. Plummerswood, Innerleithen, Scottish Borders

Tento ekologický dom je oproti iným odlišný a zároveň zaujímavý v tom, že stojí na svahu, odolávajúc sile vetra, avšak s nezameniteľným výhľadom na údolie Tweed. Majitelia tohto domu Ian a Ann Nimmo si tento pozemok kúpili priamo od Komisie pre lesné hospodárstvo a svoj posudok na stavbu tohto domu získali od firmy Gaia, ktorá je známa svojou eko-minimalistickou filozofiou. Konečný výsledok dnes tvorí očarujúci troj-izbový ekologický dom, ktorý môžete vidieť na obrázku.

Na výstavbu tohto domu bola použitá inovatívna technológia, ktorá bola koncipovaná v Nemecku. Ide v podstate o dom s  vopred vyrobených fošní, ktoré pozostávajú zo stĺpov z mäkkého ihličnatého dreva a spojovacích hmoždiniek z tvrdého dreva. Zaujímavosťou je to, že vlhkosť spojovacích hmoždiniek je nižšia v porovnaní zo stĺpmi z ihličnatého dreva a preto sa hmoždinky po čase roztiahnu, čím zaisťujú stĺpy dohromady a teda vytvárajú taký nosný systém, ktorý nepotrebuje použitie lepidla ani klincov. Finálna cena tohto domu bola stanovená na 1 250 000 libier, čo je cca 1 537 000 eur.

Vonkajšie steny, vnútorné priečky a strecha tohto domu boli vopred vyrobené v Rakúsku, následne odoslané do Škótska a postavené na uvedenom pozemku. Všetko sa z pohľadu času stihlo v rozmedzí do 6 týždňov. V prípade orientácie a vyhotovenia domu boli dodržané základné princípy pasívnych domov. Tento dom je postavený do tvaru tvar L, pričom jeho hlavné miestnosti sú navrhnuté tak, aby sa maximalizoval zisky zo solárnych panelov a teda sa znižovali náklady na vykurovanie.

Izolácia

Všetky steny, podlahy a strecha sú veľmi dobre zaizolované vlnenými vláknami, ktoré sú spolu zviazané prírodnou stromovou živicou, čo vlastne vytvára prírodný a paro-priepustný materiál, ktorý umožňuje prepúšťať vlhkosť bez toho, aby bola narušená schopnosť izolácie. Okná v tomto dome ponúkajú nádherný výhľad na údolie a rieku Tweed, zatiaľ čo ich hlavnou činnosťou je jednoznačné udržiavanie tepla v tomto dome.

Počas horúcich letných mesiacov umožňujú vonkajšie rolety svojím nájomníkom využívať výhody solárneho zisku tak, že si s nimi môžu regulovať množstvo tepla a slnka, ktoré v tomto dome reálne potrebujú. Drevený interiér tohto domu bol vyrobený celý ručne z miestneho vyťaženého smrekovca, a dokonca aj podlaha bola postavená bez nutnosti použitia klincov.

Dom je obývaný od roku 2011 a od tejto doby je pod nepretržitým monitorovaním. Z pohľadu výsledkov monitoringu je tento ekologický dom vo výbornom stave a Sandy Liddell Halliday zo spoločnosti Gaia uviedla, že:

Vnútorná teplota a vlhkosť domu sú veľmi stabilné. Monitorovanie domu ukázalo, že tento dom používa dokonca menej energie než iné porovnateľné obydlia“.

 

Na záver treba povedať, že spojením inovatívnych technológií, nádherného pozemku a celého domu sa opäť podarilo vytvoriť ekologický dom, ktorý by nejeden z nás chcel určite vlastniť.

 
Autor: Lukáš Kovačovič, zdroj: internet

 

 

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail