Interiérové farmy využívajúce LED osvetlenie môžu zmeniť celý potravinársky priemysel

led osvetlenie

Svetová populácia neprestajne rastie a je potrebné, aby pôda na zemi produkovala stále viac a viac potravín. Pokiaľ nastane situácia, kedy už tradičné poľnohospodárstvo nebude stačiť, budú môcť byť práve interiérové farmy a LED osvetlenie, pod ktorým sa rastliny pestujú tým, čo ľudstvu možno pomôže. Toho názoru je aj spoločnosť Philips, ktorej vlastná interiérová farma bola pred nedávnom otvorená v Holandsku pod názvom GrowWise City.

Na tejto farme sa rastliny pestujú pod LED osvetlením, čo by mal byť revolučný spôsob pestovania, ktorý dokáže zmeniť celý potravinársky priemysel. Vedci Philipsu pracujú na vytvorení metód pestovania, využívajúc LED osvetlenie, aj vďaka ktorému by mali v budúcnosti interiérové farmy produkovať zdravé a čerstvé plodiny po celý rok.

GrowWise City ponúka celkom čisté prostredie, ktoré umožňuje pestovanie bez akéhokoľvek prirodzeného svetla či vzduchu. Farma využíva prispôsobiteľný LED systém, ktorý poskytuje špeciálne osvetľujúce sekvencie so zameraním na splnenie ideálnych požiadaviek pre rast každej rastliny. Interiérová farma Philipsu sa skladá zo štvorvrstvových mechanizovaných regálov so sadenicami, ktoré sú umiestnené v ôsmich klimatizovaných miestnostiach. Každý regál využíva Philips GreenPower LED osvetlenie špecializované na rast plodín. Vedci tu pracujú na metódach pestovania vylepšenej listovej zeleniny, jahôd a rôznych bylín. Čoskoro sa ale zamerajú aj na plodiny ako pšenica či zemiaky.

led osvetlenie

Interiérové farmy majú LED osvetlenie, nepotrebujú vzduch a ani slnečné svetlo

„Našim cieľom je vyvinúť technológiu, vďaka ktorej bude možné vypestovať chutné, zdravé a trvalé potraviny prakticky kdekoľvek. Výskum, ktorý podnikáme umožní lokálnu produkciu potravín v globálnom meradle, zníži objem odpadov a nie je nijak limitovaný, keďže nevyužíva prakticky žiadnu vodu ani pôdu,“ povedal Gus van der Feltz, ktorý vo Philipse riadi projekty spojené s interiérovým poľnohospodárstvom.

led osvetlenie

Ale ako ste sa už dočítali vyššie, tento projekt nie je iba o zdravších, chutnejších potravinách, ale mohol by pomôcť vyriešiť tak závažný problém, akým je hlad vo svete a ponúknuť realizovateľný spôsob pestovania potravín, keď budú v budúcnosti prirodzené zdroje už vyčerpanejšie. Cieľom Philipsu je na svojej farme, využívajúcej LED osvetlenie, naďalej pracovať na vylepšovaní svojej technológie. Interiérové farmy by sa tak mohli stať užitočnými napríklad aj v preplnených mestách, v ktorých možno nie je dostatok vody, energie či pôdy na prirodzené pestovanie.

zdroj: digitaltrends.com (http://www.digitaltrends.com/cool-tech/cool-techphilips-led-farm-change-the-food-industry-aid-in-world-hunger/)

Viac na tému LED osvetlenia si môžete prečítať aj tu:

https://www.setri.sk/nove-led-osvetlenie-dokaze-znizit-spotrebu-elektrickej-energie-az-o-70/

https://www.setri.sk/nova-led-ziarivka-moze-svetu-usetrit-11-miliard-eur/

Zdieľajte:   Facebooktwittermail