Nová LED žiarivka môže svetu ušetriť 11 miliárd eur

Osvetlenie domácností , kancelárií a verejných priestorov stojí ročne celý svet približne 270 miliárd eur. Nové technológie osvetlenia ale sľubujú výrazné úspory. Napríklad nová LED žiarivka Philips by mohla vo svete usporiť až 11 mld. eur.

Fluorescenčné žiarivky – trubice, ktoré všetci poznáme už zo škôl, obchodov a úradov, sú síce vo väčšine parametrov lepšie ako klasické žiarovky, ale stále to ešte nie je úplne ono. Napríklad ich účinnosť je iba približne 21 %. Pritom sa dodnes hojne využívajú na celom svete.

Známy holandský výrobca osvetlenia a spotrebnej elektroniky Philips odhaduje, že sa dnes celosvetovo využíva okolo 12 miliárd týchto žiariviek. Sú všade – v kanceláriách , obchodoch, verejných i priemyselných budovách .

Nová LED žiarivka ako náhrada klasických „neónov“

Philips aktuálne predstavil novinku InstaFit LED T8. Nová LED žiarivka dokáže bez problémov nahradiť práve klasické výbojky (tubusy). Výhodou je, že nová LED žiarivka využíva o 40 % menej energie ako klasické žiarivky. Navyše má dlhšiu životnosť, a preto vyžaduje aj menej údržby.

Keby sa všetkých 12 miliárd aktívnych zastaraných žiariviek vymenilo za túto novú, svetu by to podľa odhadov spoločnosti Philips ušetrilo ročne v prepočte až 11 mld. eur. Kľúčovou výhodou novinky InstaFit LED T8 je, že ju možno jednoducho zasunúť na miesto klasickej žiarivky.

Vnútorná elektronika si so všetkým poradí – nie sú preto potrebné žiadne zdĺhavé úpravy celej pätice osvetlenie , ako v prípade iných náhrad trubicových fluorescenčných žiariviek. Práve rýchlosť a jednoduchosť výmeny majú byť kľúčovým predajným lákadlom, ktoré táto nová LED žiarivka prináša.

NÁŠ TIP: Všetko, čo potrebujete vedieť o LED žiarivkách.

Budúcnosť svietenia

Výmena starých fluorescenčných žiariviek za nové LED žiarivky bude mať aj tú výhodu, že zatiaľ čo staré žiarivky obsahujú ortuť, nová LED žiarivka už v sebe žiadne nebezpečné látky nenesie. Z hľadiska budúcej recyklácie to s ňou bude výrazne ľahšie a nebude natoľko zaťažovať životné prostredie .

Podľa prieskumu spoločnosti Philips je dnes viac ako 75 % kancelárií v Európe vybavené zastaraným typom osvetlenia. Nejde len o konkrétny typ svetelného zdroja, ale napríklad aj fakt, že svetlo nie je napojené na snímače pohybu, a preto sa svieti aj keď v miestnostiach nikto nie je.

Zdroj: EkoBonus.cz

Zdieľajte:   Facebooktwittermail