Nové LED osvetlenie dokáže znížiť spotrebu elektrickej energie až o 70 %

LED osvetlenie

Kvalitné a najmä energeticky efektívne osvetlenie nie je dôležité iba pre naše domácnosti ale aj pre verejné (knižnice, školy, nemocnice) a súkromné budovy (letiská, športoviská, hotely, atď.), ktoré za spotrebu elektrickej energie platia nemalé čiastky. Výrazné úspory sľubuje LED osvetlenie.

Ak sa teraz zameriame iba na mestá,  tie musia z dôvodu bezpečnosti svojich občanov a majetku zabezpečovať prevádzku pouličného osvetlenia počas nočných hodín a to nepretržite. Globálne teda hovoríme o miliónoch Euro, ktoré zhltnú účty za spotrebu elektrickej energie iba za osvetlenie.

Aká je situácia s osvetlením dnes?

Žijeme v dobe, kedy banky, obchodné centrá, podzemné parkoviská, letiská, múzeá, knižnice, atď. sú rozsvietené doslova 24 hodín denne. V súčasnosti sa však už našťastie nepoužívajú klasické typy žiaroviek, na ktoré sme boli dlhé roky zvyknutí. Toto osvetlenie bolo z dôvodu znižovania nákladov vo väčšine prípadov nahradené tzv. HID osvetlením (tzv.“high-intensity discharge lamps“).

Technológia HID osvetlenia je omnoho ekonomickejšia v porovnaní s klasickými žiarovkami. Aj táto technológia sa však postupom času začala nahrádzať tzv. LED osvetlením, ktoré je nám už veľmi dobre známe.

Predstavíme vám novinku vo svete LED osvetlenia, ktorá sľubuje ekonomickejšiu prevádzku a nižšiu nákupnú cenu.

 LED osvetlenie prináša prevratné inovácie

Spoločnosť Cree uviedla na trh úplne novú radu OSQ LED lámp, ktoré svojou inovatívnosťou doslova vyrážajú dych. Oproti prvotnej technológii HID osvetlenia dokáže ich nová rada LED lámp ušetriť až 70% nákladov za spotrebu elektrickej energie a v prípade dnes využívanej technológie LED osvetlenia je lacnejšia až o 50%. Zaujímavosťou je, že návratnosť takejto investície je pritom sa pohybuje okolo 2 rokov.

Ich energetická efektívnosť je neuveriteľných 100 lm/Watt, pričom je toto LED osvetlenie použiteľné až na 100 000 hodín. Spoločnosť k nim samozrejme poskytuje až 10 ročnú záruku a k dispozícii je až päť rôznych typov a farieb, v závislosti od požiadaviek klienta a predmetného priestoru.

LED osvetlenie
LED osvetlenie

Kvalita osvetlenia je tiež v porovnaní s HID lampami veľmi vysoká, nakoľko index farebného podania (CRI- Color Rendering index) je na úrovni 70-80 z možných 100.

Čo je index farebného podania

Tento index popisuje, ako dobre sa určitá množina štandardných farieb reprodukuje, keď ich osvetlí konkrétny zdroj svetla. Je to bezrozmerná jednotka v rozsahu od 0-100, čo znamená, že farby sa budú javiť s vysokou vernosťou a budú sa podávať presne, kým z nízkej hodnoty CRI vyplýva, že farby môžu nadobudnúť rôzne odtiene, alebo byť chromaticky nerozlíšiteľné pre pozorovateľa.

LED osvetlenie
LED osvetlenie

Nová rada LED lámp s omnoho vyššou energetickou efektívnosťou a nižšou nákupnou cenou, je pre každú spoločnosť určite zaujímavá aj vďaka vysokej kvalite osvetlenia. Spoločnosti by totižto mali vziať do úvahy aj ten fakt, že mnohé naše nákupné rozhodnutia sú ovplyvňované vnímaním farby. Pod osvetľovacím telesom s vysokým CRI sa napr. potraviny javia chutnejšie, produkty majú väčšiu vizuálnu príťažlivosť a ľudia vyzerajú zdravšie.

 

Autor: Lukáš Kovačovič, zdroj: internet

Zdieľajte:   Facebooktwittermail