Nové LED osvetlenie dokáže znížiť spotrebu elektrickej energie až o 70 %

Lukas P.

Kvalitné a najmä energeticky efektívne osvetlenie nie je dôležité iba pre naše domácnosti ale aj pre verejné (knižnice, školy, nemocnice) a súkromné budovy (letiská, športoviská, hotely, atď.), ktoré za spotrebu elektrickej energie platia nemalé čiastky. Výrazné úspory sľubuje LED osvetlenie.

LED osvetlenie

Ak sa teraz zameriame iba na mestá,  tie musia z dôvodu bezpečnosti svojich občanov a majetku zabezpečovať prevádzku pouličného osvetlenia počas nočných hodín a to nepretržite. Globálne teda hovoríme o miliónoch Euro, ktoré zhltnú účty za spotrebu elektrickej energie iba za osvetlenie.

Aká je situácia s osvetlením dnes?

Žijeme v dobe, kedy banky, obchodné centrá, podzemné parkoviská, letiská, múzeá, knižnice, atď. sú rozsvietené doslova 24 hodín denne. V súčasnosti sa však už našťastie nepoužívajú klasické typy žiaroviek, na ktoré sme boli dlhé roky zvyknutí. Toto osvetlenie bolo z dôvodu znižovania nákladov vo väčšine prípadov nahradené tzv. HID osvetlením (tzv.“high-intensity discharge lamps“).
Technológia HID osvetlenia je omnoho ekonomickejšia v porovnaní s klasickými žiarovkami. Aj táto technológia sa však postupom času začala nahrádzať tzv. LED osvetlením, ktoré je nám už veľmi dobre známe.
Predstavíme vám novinku vo svete LED osvetlenia, ktorá sľubuje ekonomickejšiu prevádzku a nižšiu nákupnú cenu.

 LED osvetlenie prináša prevratné inovácie

Spoločnosť Cree uviedla na trh úplne novú radu OSQ LED lámp, ktoré svojou inovatívnosťou doslova vyrážajú dych. Oproti prvotnej technológii HID osvetlenia dokáže ich nová rada LED lámp ušetriť až 70% nákladov za spotrebu elektrickej energie a v prípade dnes využívanej technológie LED osvetlenia je lacnejšia až o 50%. Zaujímavosťou je, že návratnosť takejto investície je pritom sa pohybuje okolo 2 rokov.
Ich energetická efektívnosť je neuveriteľných 100 lm/Watt, pričom je toto LED osvetlenie použiteľné až na 100 000 hodín. Spoločnosť k nim samozrejme poskytuje až 10 ročnú záruku a k dispozícii je až päť rôznych typov a farieb, v závislosti od požiadaviek klienta a predmetného priestoru.

LED osvetlenie

LED osvetlenie

Kvalita osvetlenia je tiež v porovnaní s HID lampami veľmi vysoká, nakoľko index farebného podania (CRI- Color Rendering index) je na úrovni 70-80 z možných 100.

Čo je index farebného podania

Tento index popisuje, ako dobre sa určitá množina štandardných farieb reprodukuje, keď ich osvetlí konkrétny zdroj svetla. Je to bezrozmerná jednotka v rozsahu od 0-100, čo znamená, že farby sa budú javiť s vysokou vernosťou a budú sa podávať presne, kým z nízkej hodnoty CRI vyplýva, že farby môžu nadobudnúť rôzne odtiene, alebo byť chromaticky nerozlíšiteľné pre pozorovateľa.

LED osvetlenie

LED osvetlenie

Nová rada LED lámp s omnoho vyššou energetickou efektívnosťou a nižšou nákupnou cenou, je pre každú spoločnosť určite zaujímavá aj vďaka vysokej kvalite osvetlenia. Spoločnosti by totižto mali vziať do úvahy aj ten fakt, že mnohé naše nákupné rozhodnutia sú ovplyvňované vnímaním farby. Pod osvetľovacím telesom s vysokým CRI sa napr. potraviny javia chutnejšie, produkty majú väčšiu vizuálnu príťažlivosť a ľudia vyzerajú zdravšie.

Autor: Lukáš Kovačovič, zdroj: internet

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...