Zopár praktických rád na používanie klimatizácie

používanie klimatizácie

Slnečné a zvlášť horúce dni každý rok prebudia záujem zákazníkov o technické zariadenia na chladenie domov a bytov, ale aj o možnosti využívania slnečnej energie na ohrev vody, či výrobu elektriny. Keď vonkajšia teplota prekročí hranicu 28 °C, ale hlavne pri tropických teplotách nad 30 °C, záujem o inštaláciu klimatizácie vzrastie niekoľkonásobne. Správne používanie klimatizácie vám prinesie viac pozitív ako negatív.

Vždy v lete je výrazný nárast záujmu o inštaláciu chladiacich zariadení. Zákazníci reagujú na horúčavy. Výber klimatizácie a jej inštaláciu preto riešia až na poslednú chvíľu. Včasným naplánovaním kúpy a inštalácie klimatizácie si zabezpečíte, že vás neprekvapí ďalšia vlna horúčav, ale môžete jej už čeliť chladením priestoru klimatizačnou jednotkou.

Dnešné klimatizácie dokážu oveľa viac ako si bežný spotrebiteľ myslí. Samozrejmosťou je, že klimatizáciou sa dá nielen chladiť, ale aj kúriť. Ocenia to obyvatelia bytov i domov, ktorí si v prechodných obdobiach – hlavne v jeseni a na jar môžu klimatizáciou ,,prikúriť“ počas chladných dní.

použitie klimatizácie

Rovnako tak pri chladení nie je nutné mať klimatizáciu zapnutú neustále. Pokiaľ ste citliví na fúkanie klimatizácie a máte ju vo viacerých miestnostiach v dome, stačí si miestnosť, kde sa mienite zdržiavať, vychladiť vopred a klimatizačnú jednotku vypnúť, či nastaviť na najnižší možný výkon. Kvalitná klimatizácia má aj časovanie, takže si vychladenie miestnosti načasujte tak, aby ste ju mali vychladenú na potrebnú teplotu ešte pred svojim príchodom. Pri kvalitnej klimatizácii napríklad značky VIESSMANN si diaľkovým ovládaním môžete kedykoľvek nastaviť požadovanú teplotu, intenzitu fúkania, odvlhčovanie atď. Lamely na klimatizačnej jednotke umožňujú prúd vychladeného vzduchu usmerňovať tak, aby nefúkal priamo nevhodným smerom. Už pri inštalácii vnútorných jednotiek treba dbať na to, aby vyfúkavaný vzduch nesmeroval na miesta, kde sa ľudia najčastejšie zdržiavajú. Kritické miesta sú hlavne pracovné stoly a sedacie súpravy. Správne používanie klimatizácie, správne naplánovaná a nainštalovaná klimatizácia šetrí zdravie svojich užívateľov, a preto by ju mali navrhovať a realizovať odborníci. Navyše má slúžiť viac ako desať rokov a preto netreba šetriť na kvalite, ale používať výrobky od renomovaných výrobcov s patričnou zárukou a servisom.

použitie klimatizácie

Na chladenie priestorov nie je vhodné iba používanie klimatizácie, ale aj využitie tepelného čerpadla

Najmodernejším a jedným z najefektívnejších spôsobov vykurovania a chladenia, je využitie tepelných čerpadiel. Samotné využitie tepelného čerpadla dokáže znížiť náklady na vykurovanie pri porovnaní s tradičným systémom vykurovania až o polovicu. S potenciálom pre takéto efektné úspory je možné dosiahnuť návratnosť vložených prostriedkov o niekoľko málo rokov. S technikou tepelných čerpadiel majú domácnosti prístup k najčistejšiemu, cenovo najefektívnejšiemu a najstabilnejšiemu zásobovaniu energiou z prírody. Je však pravdou, že používanie klimatizácie na chladenie bytu či domu je v porovnaní s tepelným čerpadlom ďaleko populárnejšie.

Viac na túto tému si môžete prečítať aj tu:

https://www.setri.sk/klimatizacia-ako-vybrat/

https://www.setri.sk/tepelne-cerpadlo-co-potrebujete-na-uvod-vediet/

Zdieľajte:   Facebooktwittermail