Zdroje obnoviteľnej energie sú oficiálne druhým najväčším producentom elektriny!

redakcia setri.sk

Veterná, solárna a ostatné zdroje obnoviteľnej energie sú už na druhom mieste v generovaní elektrickej energie vo svete, hneď po uhlí. Pravdepodobne nikoho neprekvapí, že uhlie produkuje väčšinu elektrickej energie sveta, no je príjemným zistením, že druhým najrozšírenejším palivom sa stali zdroje obnoviteľnej energie.

globálny prechod na čistú energiu

V Európe sú hlavnými zdrojmi obnoviteľnej energie na generovanie elektrickej energie veterná a solárna energia. Od roku 1990 rastie využívanie fotovoltaiky každý rok v priemere o 44,6% ročne a vietor o 27,1% ročne.
Medzinárodná energetická agentúra (IEA) vo svojom reporte uvádza, že produkcia elektrickej energie celkovo klesla o 0,8% (86 TWh) v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Aby sme to uviedli do kontextu, 1 TWh je miliarda kilowattov a jeden kilowatt potrebuje 0,36 kilogramu uhlia na vygenerovanie. Výrazný pokles zaznamenala v priebehu posledných rokov produkcia energie z  uhlia, oleja, biomás ale aj z vodných elektrární. Za to môže predovšetkým prudký nárasť zdrojov obnoviteľnej energie a nepatrný nárast nukleárnej energie – 8,5%, resp. 0,9%.
Vďaka tomuto progresu sa stali zdroje obnoviteľnej energie oficiálne druhým najvyužívanejším zdrojom elektrickej energie v Európe, s podielom 17,3%.
zdroje obnoviteľnej energie
 
IEA tvrdí, že celkový rast generovania elektrickej energie bude pokračovať najmä v krajinách, ktoré nepatria do Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Je zaujímavé, že v krajinách, ktoré do tejto organizácie patria (Slovensko sem patrí od roku 2000), podiel využívania elektrickej energie nepatrne klesá, kým v ostatných krajinách rapídne stúpa. V roku 2011 prvýkrát v histórií vyprodukovali krajiny mimo organizácie viac elektrickej energie, ako tie v OECD.
Ďalší míľnik prišiel v roku 2013, keď zdroje obnoviteľnej energie globálne predstihli olej a obnoviteľná energia sa stala druhým najrozšírenejším zdrojom elektrickej energie – s 22% podielom vo svete.

 

Zdroje obnoviteľnej energie sú výzvou pre svet

Štatistiky IEA motivujú podporovateľov zdrojov obnoviteľnej energie, no zároveň jasne ukazujú, ako závislí na fosílnych palivách stále sme. Za posledných 44 rokov stúpla produkcia elektrickej energie z uhlia 5-násobne a nahradiť takúto masívnu produkciu niečím čistejším bude napriek rýchlemu rastu zdrojov obnoviteľnej energie obrovská výzva. Už len preto, že podľa Fatiha Birola, riaditeľa IEA, čelí svet masívnemu globálnemu otepľovaniu, ďaleko za stanoveným limitom. Celosvetovo schválený limit sa snaží chrániť svet pred dosiahnutím kritických úrovní v klíme, no my sme sa žiaľ dostali oveľa ďalej.
zdroj: IEA a independentaustralia.net
Viac na podobnú tému si môžete prečítať aj tu:
https://www.setri.sk/obnovitelne-zdroje-energie-v-praxi/
https://www.setri.sk/biomasa-patri-medzi-najvyznamnejsie-obnovitelne-zdroje-energie/
 

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...