Biomasa patrí medzi najvýznamnejšie obnoviteľné zdroje energie

biomasa

Biomasa je zdrojom energie, ktorú využíva z organickej hmoty. Zahŕňa drevo, poľnohospodárske odpady, a iný „živý“ materiál, ktorý možno využiť na výrobu tepelnej energie. Môže tiež obsahovať riasy, odpadové vody a ďalšie organické látky, ktoré môžu byť použité na výrobu elektrickej energie.

Stále viac spoločnosti alebo domácnosti využíva možnosť zrekonštruovať, alebo nahradiť pôvodný kotol alebo kotolňu spaľujúcu uhlie, koks, oleje alebo plyn na kotolne alebo kotly spaľujúce drevné pelety, resp. iné palivá vyrobené z obnoviteľných zdrojov energie.

pelety
Pelety

Výhody kotlov, kde sa spaľuje biomasa

Biomasa je vytvorená zo živých organizmov. Vykurovacie systémy využívajú biomasu na výrobu tepla alebo energie. Existujú dva rôzne vykurovacie systémy. Prvým z nich je samostatná vykurovacia jednotka, napr. krb, ktorý slúži na vyhrievanie jednej – dvoch miestnosti prostredníctvom klasického dreva, triesky, alebo aj formou peliet. Druhým je už samotný kotol na biomasu. Takýto kotol už štandardne využíva drevné pelety a je napojený na centrálne vykurovanie a rozvody teplej vody.

Využívanie biomasy vo vykurovacích systémoch má niekoľko výhod. Jedným z nich je, že používa prírodné organizmy, napr. spomínané drevené pelety a spaľovanie je oveľa ekologickejšie než pri fosílnych palivách. Veľkou výhodou je, že biomasa je obnoviteľným zdroj energie a má nízky alebo žiadny obsah uhlíka. Rovnako aj cena za pelety je nižšia ako cena plynu alebo vykurovacích olejov.

Na druhej strane využívanie biomasy má aj svoje nevýhody. Kotol na biomasu potrebuje trochu väčší priestor ako štandardné vykurovacie systémy, najmä nutnosť väčšieho skladovacieho priestoru. Ak však máte dom podpivničený, problém je vyriešený.

biomasa - kotol

Kotol na biomasu je ideálnou náhradou existujúcich vykurovacích jednotiek na plyn, či ropu. Poskytuje veľmi podobné ovládanie a rovnakú spoľahlivosť ako bežné kotly, avšak s nižšími prevádzkovými nákladmi, najmä v porovnaní s plynovými kotlami alebo kotlami využívajúcimi vykurovacie oleje. Vykurovacie systémy na biomasu sú vhodné ako do rodinných domov tak i do škôl, penziónov, ubytovacích a sociálnych zariadení, firiem a pod.

Dobrou správou je, že takýto kotol na pelety možno ľahko pripojiť k vášmu existujúcemu systému vykurovania s veľmi malou alebo žiadnou stavebnou zmenou. Porozmýšľajte, či by biomasa nebola aj pre vás vhodným ekologickým spôsobom vykurovania.

 

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail