Biomasa patrí medzi najvýznamnejšie obnoviteľné zdroje energie

Lukas P.

Biomasa je zdrojom energie, ktorú využíva z organickej hmoty. Zahŕňa drevo, poľnohospodárske odpady, a iný „živý“ materiál, ktorý možno využiť na výrobu tepelnej energie. Môže tiež obsahovať riasy, odpadové vody a ďalšie organické látky, ktoré môžu byť použité na výrobu elektrickej energie.

biomasa

Stále viac spoločnosti alebo domácnosti využíva možnosť zrekonštruovať, alebo nahradiť pôvodný kotol alebo kotolňu spaľujúcu uhlie, koks, oleje alebo plyn na kotolne alebo kotly spaľujúce drevné pelety, resp. iné palivá vyrobené z obnoviteľných zdrojov energie.

pelety

Pelety

Výhody kotlov, kde sa spaľuje biomasa

Biomasa je vytvorená zo živých organizmov. Vykurovacie systémy využívajú biomasu na výrobu tepla alebo energie. Existujú dva rôzne vykurovacie systémy. Prvým z nich je samostatná vykurovacia jednotka, napr. krb, ktorý slúži na vyhrievanie jednej – dvoch miestnosti prostredníctvom klasického dreva, triesky, alebo aj formou peliet. Druhým je už samotný kotol na biomasu. Takýto kotol už štandardne využíva drevné pelety a je napojený na centrálne vykurovanie a rozvody teplej vody.
Využívanie biomasy vo vykurovacích systémoch má niekoľko výhod. Jedným z nich je, že používa prírodné organizmy, napr. spomínané drevené pelety a spaľovanie je oveľa ekologickejšie než pri fosílnych palivách. Veľkou výhodou je, že biomasa je obnoviteľným zdroj energie a má nízky alebo žiadny obsah uhlíka. Rovnako aj cena za pelety je nižšia ako cena plynu alebo vykurovacích olejov.
Na druhej strane využívanie biomasy má aj svoje nevýhody. Kotol na biomasu potrebuje trochu väčší priestor ako štandardné vykurovacie systémy, najmä nutnosť väčšieho skladovacieho priestoru. Ak však máte dom podpivničený, problém je vyriešený.
biomasa - kotol
Kotol na biomasu je ideálnou náhradou existujúcich vykurovacích jednotiek na plyn, či ropu. Poskytuje veľmi podobné ovládanie a rovnakú spoľahlivosť ako bežné kotly, avšak s nižšími prevádzkovými nákladmi, najmä v porovnaní s plynovými kotlami alebo kotlami využívajúcimi vykurovacie oleje. Vykurovacie systémy na biomasu sú vhodné ako do rodinných domov tak i do škôl, penziónov, ubytovacích a sociálnych zariadení, firiem a pod.
Dobrou správou je, že takýto kotol na pelety možno ľahko pripojiť k vášmu existujúcemu systému vykurovania s veľmi malou alebo žiadnou stavebnou zmenou. Porozmýšľajte, či by biomasa nebola aj pre vás vhodným ekologickým spôsobom vykurovania.
 
 

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...