Môžu solárne parky pomáhať biodiverzite?

Je možné, aby obrovské solárne parky vyrábali čistú energiu bez toho, aby mali negatívny vplyv na rastliny a živočíchy v ich blízkosti? V posledných rokoch sa po celom svete realizuje množstvo štúdií, ktoré ukazujú, že solárne zariadenia obhospodarované ako lúky, dokážu zachovávať, ba dokonca zlepšovať lokálne ekosystémy.

Zdroj: Rob Davis/Fresh Energy

Tienistá stránka solárnych parkov

Solárne zariadenia, v rozsahu potrebnom na zásobovanie energetických sietí, zaberajú veľkú plochu a zákonite menia územie, na ktorom sú vybudované. Môžu meniť všetko – od slnečného žiarenia cez vlhkosť až po povrchovú teplotu. To má za následok ovplyvňovanie lokálnych druhov rastlín, živočíchov a dokonca aj mikrobióm danej oblasti.

Fotovoltické panely tienia pôdu, a zatiaľ čo niektoré oblasti blokujú pred dažďom, iné zasa zaplavujú silným odtokom. To mení podmienky pre rast rastlín a ovplyvňuje život ďalších súvisiacich druhov živočíchov.

Iná významná forma solárnej energie, tzv. koncentrovaná solárna energia, pri ktorej dochádza k sústreďovaniu slnečných lúčov prostredníctvom zrkadiel, zasa vytvára toľko tepla, že „môže spáliť hmyz či perie prelietavajúcich vtákov“, píše pre Vox Jeffrey Lovich, výskumný ekológ z US Geological Survey, ktorý skúma vplyv týchto zariadení na životné prostredie.

Potenciálne škody veľkých solárnych fariem je však možné významne eliminovať. Typ solárnej infraštruktúry – či ide o koncentrovanú solárnu alebo fotovoltickú energiu, či sú panely pevné alebo otočné, vysoké alebo nízke – to všetko má vplyv na potenciálne nevýhody veľkých zariadení. Rovnako aj charakter samotnej krajiny.

 

Solárne parky – cenné biotopy pre opeľovače

Počet opeľovačov, ako sú čmeliaky, včely, kolibríky či motýle, celosvetovo dramaticky klesá. Podľa Centra pre biologickú diverzitu patrí viac ako 40% opeľovačov k ohrozeným druhom. Je to vážny problém pre rastliny, ktoré potrebujú opelenie, ale zároveň aj pre nás všetkých, ktorí sme závislí na liekoch, potravinách a ďalšom spotrebnom tovare, ktorý sa z rastlín produkuje.

Mnohí vedci sa zhodujú, že na ochrane a posilnení populácie opeľovačov a podpore lokálnej biodiverzity, by sa vo veľkej miere mohli podieľať práve solárne parky. Jedným z úspešných príkladov je solárny park Rio Linda v Californii. Väčšina solárnych zariadení, v snahe minimalizovať náklady na výstavbu a údržbu, nahrádza existujúci pôdny kryt zrovnanou zlisovanou zeminou, štrkom alebo pokosenou trávou, čo negatívne ovplyvňuje miestnu biodiverzitu. Pôda v parku Rio Linda je však obhospodarovaná ako lúka. Je posiata množstvom pôvodných rastlín a divých kvetov, ktoré lákajú opeľovače. Pod inžinierskymi sieťami sú na rozlohe 1,5 akrov vysadené kríky, ktoré lákajú motýle.

Zdroj: Solar Energy UK & Sarah Cheesbrough

Za ďalším príkladom nemusíme chodiť ďaleko. Jeden z najväčších solárnych parkov na svete je nemecký park Lieberose. Bol vybudovaný na bývalom vojenskom cvičisku v Nemecku. Niekoľko ton munície, ako sú pozemné míny a granáty, bolo odstránených a nahradených pôvodnými rastlinami a solárnymi panelmi. Podľa jednej štúdie sa počet niektorých ohrozených druhov vtákov v tejto oblasti do troch rokov zdvojnásobil.

Aj nedávny výskum univerzity v Lancasteri potvrdil pozitívny vplyv solárnych parkov na populáciu čmeliakov. Výskumníci skúmali čmeliaky v solárnych parkoch pomocou modelu, ktorý simuloval rôzne scenáre hľadania potravy tohto druhu hmyzu. Z ich zistení vyplynulo, že pôda solárneho parku obhospodarovaná ako lúka, by podporila štyrikrát väčšiu populáciu čmeliakov ako pôda v solárnom parku, ktorá je obyčajným trávnikom.

Vedci tiež zistili, že veľké a na zdroje bohaté solárne parky by mohli zvýšiť hustotu výskytu čmeliakov až do vzdialenosti jedného kilometra od samotných parkov. Hmyz by teda mohol zároveň opeľovať poľnohospodárske plodiny v okolí. Tomu by sa prispôsobila aj ich skladba. Prospech by tak z toho mali samotní poľnohospodári a farmári. Aj keby blízke biotopy opeľovačov zvýšili výnosy plodín v týchto oblastiach len o 1 %, produkcia plodín závislých od opeľovačov, ako sú sójové bôby a mandle, by sa podľa odhadov mohla zvýšiť až o milióny eur.

Vzhľadom k tomu, že čoraz viac štátov prijíma dobrovoľné usmernenia pre solárne zariadenia priateľské k opeľovačom, môžeme očakávať, že takéto solárne zariadenia sa v blízkej budúcnosti stanú normou pre väčšinu solárnych zariadení.

 

Uvažujete nad fotovoltikou?

Len v ZSE garantujeme objem vyrobenej elektriny bez ohľadu na počasie. Zároveň máme pre vás výhodnejšie ceny. Zistiť viac o fotovoltike od ZSE

Ďalšie výhody

Premena solárnych zariadení na biotopy opeľovačov prináša aj ďalšie výhody. Podľa článku organizácie Maine Organic Farmers and Gardeners môže vysadenie pôvodných zmesí semien rastlín odolných voči tieňu, na pôde pod solárnymi panelmi, stáť menej ako jej zasypanie štrkom. Naviac je táto pôda menej náročná na údržbu v porovnaní s nízkou trávou, ktorá si naviac vyžaduje používanie pesticídov. Pôda pod solárnymi panelmi s výsadbou pôvodných zmesí semien je bohatá na organickú hmotu, neobsahuje pesticídy a môže sa tak použiť aj na pestovanie plodín, ktoré zvládajú tieň, ako brokolica a kapusta. Ďalšou výhodou takto obhospodarovanej pôdy je, že zachytáva a ukladá atmosférický oxid uhličitý, čo prispieva k zmierňovaniu klimatickej krízy.

Vedci odporúčajú, aby sa v súvislosti so životným prostredím myslelo v širšom kontexte, čo znamená snažiť sa o riešenie viacerých problémoch naraz. Vyrábať obnoviteľnú elektrinu je síce skvelé a lepšie ako fosílne palivá, ale musíme sa začať zameriavať na nápravu škôd, ktoré sme spôsobili.

 

Zdroje: sierraclub.org, vox.com, pv-magazine.com, asb.sk

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

Súhlasím so spracúvaním osobných údajov

Už ste čítali?

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...

Poznáte prírodnú rezerváciu Vydrica v Bratislave?

Sústava chránených území na Slovensku sa vo februári 2022 rozrástla o lokalitu Vydrica, ktorá sa nachádza v katastrálnom území mesta Svätý Jur, bratislavských mestských častí...

Odhaľte dych vyrážajúce zákutia Dunajských ostrovov

Nahliadnite do prekrásnej lokality jednej rieky a dvoch krajín. V okolí Dunajských ostrovov môžete zažiť jedinečnú flóru a faunu tisícich ostrovov, dobrodružné splavy, unikátne technické...

Ako schladiť byt či dom bez klimatizácie?

Teploty nám čoraz častejšie prekračujú hranicu 30 ˚C. Keďže sa väčšine z nás nepodarí tráviť celé leto pri vode, pravdepodobne sa s teplom budeme musieť...

Ako schladiť izbu klimatizáciou a neplytvať energiou

Keď sa začnú letné teploty šplhať cez 30 ˚C, mnohí z nás využijú možnosť ochladiť kanceláriu alebo byt klimatizáciou. Využite naše tipy, ako schladiť izbu...

Spoznajte náučný chodník „Poďte s nami za sysľami“ v okolí Tisovca

Sysliu lúku pod Muránskym hradom už určite poznáte. Vedeli ste však, že aj v okolí Tisovca vytvorili v roku 2018 šikovní študenti gymnázia náučný chodník...

Mýty a pravdy o odpadoch a recyklácii v domácnosti

Tento článok vznikol v spolupráci s Inštitútom cirkulárnej ekonomiky. Obsahuje odpovede na najčastejšie otázky v súvislosti s triedením odpadu v našich domácnostiach, a zároveň sa...

Je veterná energia na Slovensku na vzostupe?

Ak chceme ako krajina maximalizovať podiel obnoviteľných zdrojov energie (OZE) na výrobe elektrickej energie, vhodným spôsobom je kombinovať fotovoltiku a veternú energetiku, pretože sa navzájom...

Draho Piok: Používať elektromobil je asi tak komplikované ako používať mobilný telefón.

Vloger a influencer Draho Piok sa už niekoľko rokov venuje testovaniu automobilov. Spolupracuje s veľkými automobilkami, navštevuje svetové autosalóny a právom patrí medzi najdôveryhodnejších auto-moto influencerov na Slovensku.