Aká plocha je potrebná, ak by celú planétu zásobovala iba slnečná energia

Lukas P.

I keď sa obnoviteľným zdrojom energie venuje veľa pozornosti, patrí slnečná energia z hľadiska jej potenciálu medzi veľmi málo využívané zdroje.

solárna energia

Tak napr. v USA tvorí iba 0,39 %  celkovo vyrobenej energie. Toto číslo by malo exponenciálne narásť už v najbližších rokoch.  Niektorí vizionári ako napr. Elon Musk predpovedajú, že slnečná energia sa stane dominantným zdrojom energie do roku 2031.

Slnečná energia zo solárnych panelov

Takže ako by vyzerala naša planéta, ak by bola poháňaná výlučne solárnymi panelmi? Združenie s názvom Land Art Generator Initiative (LAGI), zameraná na využívanie udržateľného rozvoja, použila radu sofistikovaných výpočtov, aby to zistila.
Ľudia z LAGI použili ako základ pre svoje výpočty 678 kvadriliónov BTU, čo je ich predpoklad globálnej spotreby energie v roku 2030. Potom tento údaj premenili na 198 721 800 000 000 kilowatthodín a ten potom delili 400 kilowatthodinami – čo je produkcia solárnej energie na štvorcový stopu (= 0,09 m2) pôdy pokrytej solárnymi panelmi nutnými na dodávku energie. Hodnota 400 kilowatthodín vychádza z predpokladu 20 % účinnosti solárnych panelov, 70 % slnečných dní v roku a údaju, že každý meter štvorcový pôdy na Zemi zasiahne v priemere 1000 wattov solárnej energie.

solárna energia

Malé štvorčeky na mape predstavujú potrebnú plochu.


 
Podľa výpočtov LAGI by sme potrebovali 496 804 štvorcových kilometrov solárnych panelov, aby sa vyprodukovala energia z obnoviteľného zdroja pre celú Zem. Je to plocha zodpovedajúca približne rozlohe pevniny Španielska. V celosvetovom meradle je to však malé množstvo pôdy na to, aby slnečná energia vystačila pre celosvetovú spotrebu.
Samozrejme, že sa jedná o odhad, ktorý by sa mohol veľmi rýchlo zmeniť. Tento výpočet vychádza zo súčasných technológií (20 % účinnosť panelov) a predpokladá, že slnko by bolo jediným zdrojom produkcie energie na Zemi. Ak by sa zvýšila efektivita panelov alebo by sa použili aj iné obnoviteľné zdroje energie, potrebný rozsah územia by sa ešte zmenšil. Takže by sa nemusela použiť iba nezastavaná pôda – panely by mohli byť rozmiestnené (vo vyššej miere ako v súčasnosti) na strechách domov a budov po celom svete.
Podľa údajov US Department of Energy slnko bombarduje zem 430 kvintiliónmi joulov energie každú hodinu dňa. Táto jediná hodina slnečného svitu by dokázala zásobovať celú potrebu energiu ľudstva po dobu celého 1 roka. Pri takom hojnom zdroji energie a tak malom rozsahu plochy potrebnej na jeho získavanie by bolo zarážajúce, ak by sme čo najlepšie nevyužili tento obnoviteľný zdroj v najbližších desaťročiach.
Slnečná energia je teda nepochybne energiou ľudstva v budúcnosti.
 
Zdroj: landartgenerator.org
 
 

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...