Vertikálne Skyfarmy ako budúcnosť pre trvalo udržateľný rozvoj poľnohospodárstva?

trvalo udržateľný rozvoj

Skyfarmy sú projektom londýskej spoločnosti Stirk Harbour + Partners, ktorý vyhral v roku 2014 cenu World Architecture Festival v kategórii experimentálne projekty pre budúcnosť. Porota nazvala projekt „krásnym, uveriteľným a dôkladným“. Pre trvalo udržateľný rozvoj predstavujú takéto projekty impulzy pre vývoj podobne, ako sú nimi dizajnové štúdie modelov v automobilovom priemysle.

Skyfarmy sú inšpirované témou Milánskeho expo 2015 „Nakŕmme svet“. Kedže ľudská populácia rýchlo rastie a obyvatelia sa viac a viac presúvajú do miest, Skyfarmy by mali byť alternatívou ku klasickým farmám. Sú vertikálne, čo umožňuje pestovanie vo viacerých vrstvách a takisto môžu byť umiestnené v hustých urbánnych lokalitách alebo tam, kde nie je dostatok kvalitnej pôdy či priestoru. Mali by bť vyrobené z ľahkého bambusu, ktorý je optimalizovaný tak, aby maximalizoval solárne žiarenie na celú farmu.

 

Štruktúru Skyfarmy tvoria rôzne funkčné vrstvy

Skyfarma má viacero vrstiev, ktoré sú navrhnuté tak, aby vytvárali poľnohospodárske kultivácie a aquaponické systémy, teda systémy, kde sa v symbióze pestujú rôzne rastliny a chovajú ryby. Živiny získané z rybacieho odpadu sa použijú ako organická výživa pre rastliny a rastliny vytvárajú prirodzený filter vo vode, v ktorej ryby žijú. Štruktúra týchto Skyfariem je navrhnutá tak, aby sa čo najefektívnejšie využila voda a živiny a to vo všetkých vrstvách. Najnižšia vrstva ponúka priestor pre trhy alebo reštaurácie, prípadne priestory pre vzdelávanie ľudí ohľadom týchto veží. Nad touto vrstvou by sa mala nachádzať veľká, priehľadná nádrž, v ktorej sú chované rôzne druhy sladkovodných rýb. V strede veže by sa mali hydroponicky pestovať rastliny, teda nie klasicky v pôde, ale vo vode. Nad týmto by mala byť dalšia vrstva s aeroponickým systémom, kde sú pestované rastliny v zahmlenom prostredí pri použití minima vody a žiadnej pôdy. Vrchnú vrstvu Skyfarmy by mali tvoriť  nádrže s vodou a veterné turbíny. Tvar veže je navrhnutý tak, aby sa mohol prispôsobiť napríklad podľa veľkosti veže alebo klimatickým podmienkam- je možné pridať vrstvu vonkajšieho obalu alebo doinštalovať vykurovací systém.

Budúcnosť Skyfarmy

Počiatočná cena je oproti klasickým poľnohospodárskym systémom vyššia, ale výhodou je možnosť dopestovať produkty po celý rok a to bez nutnosti nákladov na prepravu, kedže Skyfarmy sú navrhnuté tak, že v nich bude trh s dopestovanými produktami . Čo je však na tomto projekte zaujímavé, je univerzálnosť  a efektívne využitie malého priestoru a to aj v husto obývanom mestskom prostredí.

Podobné články:

Plávajúca farma produkujúca tony potravín využíva alternatívne zdroje energie

Interiérové farmy využívajúce LED osvetlenie môžu zmeniť celý potravinársky priemysel

Rast svetovej populácie, zaplavovanie suchých oblastí v súvislosti s roztápajúcimi ľadovcami a ďalšie klimatické zmeny budú v budúcnosti vytvárať nápor na efektívnosť poľnohospodárskej produkcie. Trvalo udržateľný rozvoj v poľnohospodárstve je teda už dnes náplňou práce pre výskumné tímy z rôznych vedných oblastí a zamestnáva špecialistov rôznorodých profesií.

 

Zdroj: inhabitat.com

Zdieľajte:   Facebooktwittermail