Stenové vykurovanie s nízkou spotrebou energie

Lukas P.

Stenové vykurovanie patrí podobne ako podlahové kúrenie k moderným spôsobom vykurovania, ktoré využívajú k prenosu tepla do miestností jav sálanie. Sálavý prenos tepla zo stien pôsobí priamo na telá bývajúcich osôb, ktoré majú pocit príjemného tepla pri omnoho nižšej teplote okolitého vzduchu, než pri vykurovaní konvenčným prúdením teplého vzduchu z obľúbených radiátorov. 

stenové vykurovanie

Práve preto vykurovací systém môže byt navrhnutý na nižšiu teplotu vykurovacieho média, čo výraznou mierou prispieva k úsporám za vykurovanie vo vykurovacej sezóne. Nízka potrebná teplota vykurovacieho systému otvára priestor k využitiu alternatívnych zdrojov tepla s nižším výkonom, ako sú slnečné kolektory alebo tepelné čerpadlá.

Stenové vykurovanie

STENOVÉ VYKUROVANIE – VÝHODY

  • Nízka teplota vody vo vykurovacej sústave – úspory za vykurovanie
  • Akumulácia tepla hmotou muriva – úspory za elektrickú energiu
  • Príjemný pocit tepla zo všetkých strán – v okolí nezostanú chladné plochy
  • Prevencia proti vzniku plesní – na prehriatom murive sa plesniam nedarí
  • Podstatné zníženie prašnosti – pri sálaní nedochádza k rýchlej cirkulácii vzduchu
  • Možnosť vnútorných izolácií stavieb – výhoda pri rekonštrukciách historických domov
  • Jednoduchá detekcia umiestnení rúrok v murive – medené rúrky je možné spoľahlivo nájsť detektorom
  • Odtienenie domu od elektromagnetického žiarenia a smogu – medené rúrky tvoria Faradayovu klietku
  • Nie sme obmedzení vo výbere typu podlahy – podlahové vykurovanie možnosť výberu veľmi zúži

KEDY JE VHODNÉ ZVOLIŤ STENOVÉ VYKUROVANIE

Stenové vykurovanie sa najjednoduchšie plánuje v novostavbách. Možno ho ale bez problémov aplikovať i v rámci prestavby starších domov. Musíme počítať s tým, že stenové vykurovanie potrebuje určitú hĺbku muriva k uloženiu rúrkového hada, izolácie a vrstvy omietky. Najlepší výsledok dosiahneme, keď stenové kúrenie položíme v celej ploche stien domácnosti – nebudú tak vznikať chladné miesta, kde by mohlo dochádzať k roseniu povrchu a vzniku plesní.

Stenové vykurovanie
Stenové kúrenie je vhodné ako pre celé obytné domy, tak i pre vykurovanie ich častí či iba niektorých miestností – najčastejšie kuchyne, kúpeľne, obývačka. Je však veľmi vhodné tiež k vykurovaniu obchodov, opravovní a drobných prevádzkarní, kde zaručia pocit tepla i pri nízkej teplote vzduchu. V takom prostredí sa omnoho lepšie pracuje, jedná sa so zákazníkmi a vynakladá námaha bez potenia a pocitov zlého dýchania. V prevádzkarniach stačí vykurovať stenu iba na minimálnu teplotu okolo 15 st., teplota steny 10 st. potom bude úplne dostatočná pre temperovanie objektu mimo pracovnej doby.
Elektrické stenové vykurovanie sa využíva najčastejšie ako doplnkové kúrenie napríklad pre vykurovanie kúpeľní a toaliet, vykurovanie stien v okolí domácich bazénov – skrátka všade tam, kde potrebujeme vykurovať stenu len na chvíľu na krátku dobu a ohrev desiatok litrov vody v takomto systéme by predražil prevádzku.
Výhodou je okrem jednoduchej inštalácie aj rýchlosť nábehu a nezávislosť na hlavnom vykurovacom systéme. Elektrické stenové kúrenie si môžeme zapnúť len na pár minút rovnako ako svetlo. Pri jeho realizácii nie je potrebné zmeniť v stavenisku celú plochu bytu, je možné ho zabudovať napríklad ako doplnkové vykurovanie pri rekonštrukcii kúpeľne behom jedného dňa. Pri kombinácii s podlahovým kúrením sa tak pobyt v kúpeľni naboso stane príjemným zážitkom.
Špeciálnym druhom elektrického stenového kúrenia je vykurovanie infražiaričmi. Tzv. infrakúrenie je moderným spôsobom vykurovania a jedna z jeho variant využíva stenové dosky, tzv. infrapanely, k vytváraniu toku infračerveného žiarenia.
Účinnosť tohto druhu kúrenia je výrazne vyššia než vykurovanie stien vykurovacou kvapalinou, napriek tomu sa nemusí jednať o prevádzkovo ekonomickú variantu, predovšetkým pri dlhodobom vykurovaní obývaných miestností.

Prevzaté z: http://www.martsystem.sk/

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...