Fotovoltaika v praxi (1): ako funguje fotovoltaická elektráreň

Fotovoltaika je dnes veľmi populárny pojem. V našej sérii článkov vám jednoduchým spôsobom priblížime problematiku fotovoltaických elektrární pre váš obytný či rodinný dom alebo inú nehnuteľnosť. Články pripravujeme v spolupráci s odborníkmi, inštalatérmi a užívateľmi, ktorí sa tejto tematike venujú niekoľko rokov.

Informácie sa budeme snažiť popísať čo najjednoduchšie, pretože si uvedomujeme, že nie každý je elektrikár, prípadne odborník na fotovoltaické javy alebo dotačné schémy. Veríme, že poskytnuté informácie Vám budú užitočné a prispejú k vašej spokojnosti pri využití slnka ako dodávateľa elektrickej energie vo vašej domácnosti alebo firme.

Fotovoltaická elektráreň (slnečná elektráreň)

V tejto časti si povieme základné informácie o tom, čo je to fotovoltaická elektráreň a ako vyrobí elektrickú energiu pre váš vlastný dom alebo firmu.

 

schéma zapojenia slnečnej elektrarne

Slnečná alebo fotovoltaická elektráreň je zariadenie produkujúce elektrickú energiu zo slnečného žiarenia, ktorú môžete využiť vo vašej domácnosti alebo firme. Jednoduchú schému zapojenia vidíte na obrázku. Popíšme si jednotlivé časti. 

Fotovoltaické panely (FV panely)

Vysokovýkonné a trvanlivé články, ktoré vyrábajú elektrickú energiu zo slnečného žiarenia.

fotovoltaika 2
Fotovoltaický panel

 

Fotovoltaické panely sú vyrábané na báze sklo-fóliovej technológie. Vyznačujú sa vysokými výrobnými štandardami, nízkou odchýlkou tolerancie výkonu a dlhou životnosťou. Veľmi odolné solárne sklo a torzná tuhosť rámu sú zárukou vysokej stability modulov.

Výrobcovia zvyčajne poskytujú nasledovné záruky:

  • 25 rokov na výkon fotovoltaických panelov (na výkon 90% prvých 10 rokov a výkon 80% ďalších 15 rokov)
  • 10 rokov na vyhotovenie panelu 10 rokov (rám modulu, elektronické súčasti a kabeláž)

Životnosť je 25-30 rokov. Rozmer jedného panelu je približne 1×1,5 m (v závislosti od výrobcu a typu).

Uchytenie

Fotovoltaické panely musia byť uchytené na nosnej konštrukciispoľahlivom montážnom systéme na každý druh strechy.

fotovoltaika 3
Nosná konštrukcia pre rovnú strechu

 

Tieto nosné systémy sa vyznačujú perfektnou statikou, bezproblémovým vzhľadom a dlhou životnosťou. Celohliníková konštrukcia kombinovaná s ušľachtilou oceľou zaručuje odolnosť voči korózii aj poveternostným vplyvom. Je použiteľná na akýkoľvek druh krytiny a sklon strechy či už ide o strechu šikmú, plochú alebo oblúkovú, so šindľom, škridlou, fóliou, či trapézovým plechom.

Meniče

Elektrický prúd vyrábaný fotovoltaickými panelmi je jednosmerný. Ako vieme v našich príbytkoch používame striedavý elektrický prúd. Zmenu jednosmernej elektrickej energie vyrobenej fotovoltaickými panelmi na striedavú, zabezpečujú meniče.

fotovoltaika
Menič

Monitorovací systém

Pri veľkých slnečných elektrárňach je nevyhnutné mať prehľad o výkone takejto elektrárne. Pre malé elektrárne montované v rodinných domoch to nie je až tak dôležité. Je však výhodné mať prehľad o výkone a súčasne si môcť archivovať dáta o minulosti. To zabezpečí monitorovací systém dodávaný (na vyžiadanie) spoločne s meničom. Informácie môžete mať vo svojom počítači, mobile alebo tablete.

fotovoltaika 5
Monitorovací systém

Elektromer vyrobenej elektrickej energie

V súčasnosti každá namontovaná fotovoltaická elektráreň dostáva dotáciu od štátu za všetku vyrobenú elektrickú energiu bez ohľadu nato, či ju spotrebujete alebo predáte (systém dotácií rozoberieme v niektorom z nasledujúcich článkov). Túto vyrobenú elektrickú energiu nám odmeria elektromer (v našej schéme zakreslený v podkroví domu).

Okrem elektromeru musíme namontovať aj ochranné prvky a istič elektrárne (pre zjednodušenie v schéme neuvádzame) a potom fotovoltaickú elektráreň zapojíme do rozvodnej skrine domu.

V rozvodnej skrini ešte vymeníme starý elektromer za nový (4Q elektromer), ktorý je schopný merať nielen odobratú, ale aj odovzdanú elektrickú energiu (vašou fotovoltaickou elektrárňou vyrobenú ale v domácnosti nespotrebovanú) .

Fotogaléria namontovaných fotovoltaických elektrárni na Slovensku:

 

S témou fotovoltaika je spojených veľa praktických otázok. Väčšinu odpovedí môžete nájsť na mnohých internetových stránkach. Prehľadný súhrn tých najdôležitejších nájdete tu: Fotovoltaika: často kladené otázky.

 

Pripravené v spolupráci s: www.easysun.sk, autor: Ján Bokroš, autorské práva vyhradené

Zaujala vás téma a máte ďalšie otázky?

Využite kontaktný formulár:

  • Spýtajte sa: energetických poradcov(pravý bočný panel) alebo
  • v prípade záujmu o riešenie pre úsporu energií vyplňte formulár na stránke zse.sk/dotacie

V našej sérii Fotovoltaika v praxi sa sa dozviete:

1. Čo je fotovoltaická elektráreň  /tu/
2. Umiestnenie fotovoltaickej elektrárne (publikované)
3. Meniče, zapojenie, monitoring
4. Výkon fotovoltaickej elektrárne
5. Návratnosť fotovoltaickej elektrárne
6.

Dotácie 2015: dotácie pre fotovoltaiku až do výšky 50%

Zdieľajte:   Facebooktwittermail