Smart žiarovka bude úspornejšia ako LED

Prívlastok smart sa dnes viaže s najrôznejšími inovatívnymi zariadeniami. Smart sú telefóny, televízory, hodinky, či iné domáce spotrebiče. Počuli ste ale o smart žiarovkách? Smart žiarovka Alba je o 80 % úspornejšia ako bežné LED žiarovky a navyše sa rada učí!

Za vznikom smart žiarovky stojí Neil Joseph bývalý inžinier v automobilke Tesla Motors. Od detstva sa zaujímal o dve veci: svetlo a autá. V roku 2013 sa ale rozhodol, že svoju prácu v priekopníckej elektro-automobilke opustí a vydá sa vlastnou cestou.

Jedného dňa ho pri práci v kancelárii „osvietilo“. Rozhliadol sa okolo seba a zistil, že hoci je krásny deň a do interiéru kancelárie naplno preniká prirodzené svetlo, žiarovky zbytočne svietia a spotrebovávajú elektrinu.

ČÍTAJTE TIEŽ: LED žiarovky – všetko, čo o nich potrebujete vedieť

Tento podnet mu stačil na to, aby sa spoločne s kolegom Jovi Gacusanem, bývalým inžinierom NASA zodpovedným za vývoj senzorov, pustili do podnikania. Založili novú firmu Stack a ich produktom sa stala smart žiarovka menom Alba.

Inteligentná žiarovka Alba má charakteristický dizajn a je pochopiteľne postavená na LED technológii. Už samotné LED žiarovky sú o viac ako 80 % účinnejšie ako doteraz bežné volfrámové žiarovky. Alba posúva limit spotreby ešte nižšie. Je schopná „učiť sa“, teda detekovať prichádzajúce svetlo a pohyb, a podľa toho upravovať svoju farebnosť a jas. Vďaka tomu dokáže ušetriť ďalších 60 % až 80 % oproti bežným LED žiarovkám.

Deň s Albou môže vyzerať asi takto: ráno, keď vstávate, vydáva žiarovka chladnejšie ľahko modrasté svetlo, aby vás prebudila. Počas dňa potom vydáva teplejšie, belšie svetlo, aby podporila dennú aktivitu. A počas večera prechádza ku žltejšiemu svetlu, ktoré pripomína oheň a upokojuje.

Zároveň možno žiarovku ovládať s pomocou aplikácie zo smartfónu a „pomôcť“ jej s učením sa alebo dokonca priamo naprogramovať ako sa má kedy správať. Žiarovka je zároveň vybavená Bluetooth zariadením, a je tak pripravená komunikovať s ostatnými smart spotrebičmi v dome.

ZAUJÍMAVOSŤ: OLED a fotobiotechnológie sú budúcnosťou svietenia

Jedna inteligentná žiarovka Stack Alba by mala vydržať v prevádzke až 50 000 hodín, teda okolo 30 rokov. Predávať sa bude ale v balení po dvoch za 150 $, v prepočte okolo 120 €. Objednávať ju je možné už dnes, ale prvé dodávky sa uskutočnia až začiatkom budúceho roka.

Zdroj: ekobonus.cz

 

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail