Smart žiarovka bude úspornejšia ako LED

redakcia setri.sk

Prívlastok smart sa dnes viaže s najrôznejšími inovatívnymi zariadeniami. Smart sú telefóny, televízory, hodinky, či iné domáce spotrebiče. Počuli ste ale o smart žiarovkách? Smart žiarovka Alba je o 80 % úspornejšia ako bežné LED žiarovky a navyše sa rada učí!

Za vznikom smart žiarovky stojí Neil Joseph bývalý inžinier v automobilke Tesla Motors. Od detstva sa zaujímal o dve veci: svetlo a autá. V roku 2013 sa ale rozhodol, že svoju prácu v priekopníckej elektro-automobilke opustí a vydá sa vlastnou cestou.
Jedného dňa ho pri práci v kancelárii „osvietilo“. Rozhliadol sa okolo seba a zistil, že hoci je krásny deň a do interiéru kancelárie naplno preniká prirodzené svetlo, žiarovky zbytočne svietia a spotrebovávajú elektrinu.
ČÍTAJTE TIEŽ: LED žiarovky – všetko, čo o nich potrebujete vedieť
Tento podnet mu stačil na to, aby sa spoločne s kolegom Jovi Gacusanem, bývalým inžinierom NASA zodpovedným za vývoj senzorov, pustili do podnikania. Založili novú firmu Stack a ich produktom sa stala smart žiarovka menom Alba.
Inteligentná žiarovka Alba má charakteristický dizajn a je pochopiteľne postavená na LED technológii. Už samotné LED žiarovky sú o viac ako 80 % účinnejšie ako doteraz bežné volfrámové žiarovky. Alba posúva limit spotreby ešte nižšie. Je schopná „učiť sa“, teda detekovať prichádzajúce svetlo a pohyb, a podľa toho upravovať svoju farebnosť a jas. Vďaka tomu dokáže ušetriť ďalších 60 % až 80 % oproti bežným LED žiarovkám.

Deň s Albou môže vyzerať asi takto: ráno, keď vstávate, vydáva žiarovka chladnejšie ľahko modrasté svetlo, aby vás prebudila. Počas dňa potom vydáva teplejšie, belšie svetlo, aby podporila dennú aktivitu. A počas večera prechádza ku žltejšiemu svetlu, ktoré pripomína oheň a upokojuje.
Zároveň možno žiarovku ovládať s pomocou aplikácie zo smartfónu a „pomôcť“ jej s učením sa alebo dokonca priamo naprogramovať ako sa má kedy správať. Žiarovka je zároveň vybavená Bluetooth zariadením, a je tak pripravená komunikovať s ostatnými smart spotrebičmi v dome.
ZAUJÍMAVOSŤ: OLED a fotobiotechnológie sú budúcnosťou svietenia
Jedna inteligentná žiarovka Stack Alba by mala vydržať v prevádzke až 50 000 hodín, teda okolo 30 rokov. Predávať sa bude ale v balení po dvoch za 150 $, v prepočte okolo 120 €. Objednávať ju je možné už dnes, ale prvé dodávky sa uskutočnia až začiatkom budúceho roka.
Zdroj: ekobonus.cz
 
 

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...