LED žiarovky – všetko, čo o nich potrebujete vedieť

redakcia setri.sk

Úsporné osvetlenie do domácnosti má dnes v prevažnej miere dve podoby: úsporné žiarivky a LED žiarovky. Druhá menovaná technológia si po pomalšom začiatku začína u spotrebiteľov získavať stále väčšiu obľubu. Ide pritom o vynález starý už viac ako pol storočie.

LED osvetlenie miestnosti v rôznych farbách

Kým ešte pred pár rokmi boli LED žiarovky v obchodoch viac-menej drahou vzácnosťou, ktorá ani tak nevynikala kvalitou, dnes už ich zoženiete dokonca aj v obchodoch s počítačovým príslušenstvom. Z LED žiaroviek sa stal ľahko dostupný spotrebný tovar. Rýchly vývoj priniesol vzostup kvality a pokles cien, vďaka čomu je možné pokojne voliť medzi úspornými žiarovkami a LED žiarovkami.

LED žiarovky a ich dlhá história

Zhruba od 60. rokov minulého storočia sa v oblasti elektroniky začali využívať malé svietivé diódy (LED). Až do 90. rokov slúžili ako obyčajné kontrolky, napr. na televíznych prijímačoch. Až keď sa pred dvadsiatimi rokmi konečne objavili aj modro svietiace LED, výrobcom došlo, že kombináciou modrej, zelenej a červenej diódy je možné vyrobiť diódy a LED žiarovky svietiace bielym svetlom.

Úsporné LED žiarovky využívajú ako zdroj svetla LED diódy.

LED žiarovky využívajú ako zdroj svetla LED diódy. Foto: www.shutterstock.com

Práve výrazné biele svetlo bolo po dlhú dobu „poznávacím znamením“ osvetľovacích zariadení typu LED. Bežné žiarovky vydávali výrazne žlté svetlo a aj úsporné žiarivky svietia mierne žltkasto. Dnes už ale aj najnovšie LED žiarovky vysielajú žlté svetlo, ktoré je pre ľudské oko príjemnejšie a prirodzenejšie.

Plusy a mínusy LED žiaroviek

Moderné kvalitné LED žiarovky majú oproti klasickým žiarovkám a šetrným žiarivkám niekoľko dôležitých predností. Predovšetkým, neobsahujú žiadne toxické látky; najmä ortuť, ktorá je inak obsiahnutá vo všetkých žiarivkách (preto je nutné ich recyklovať). Z tohto dôvodu nie je nutné sa obávať, že by nevhodne pohodené LED žiarovky mohli nebezpečným znečistením zasiahnuť pôdu alebo spodnú vodu.
Druhou výhodou je ešte nižšia spotreba ako u šetrných žiariviek. Je to dané výrazne vyšším pomerom merného svetelného výkonu. To znamená, že LED žiarovky vydávajú viac svetla na jednu jednotku príkonu. V prípade 10W LED žiarovky to môže byť napr. 60 lm/W, v prípade bežnej žiarovky okolo 10 lm/W. Pre názornosť sa zvykne uvádzať nasledovná postupnosť:

40W žiarovka = 35W halogénová žiarovka = 11W úsporná žiarovka = 4W LED žiarovka

Samozrejme, že tento vzorec neplatí doslovne a za každých okolností. Vytvára ale základnú predstavu o tom, že pri zhruba rovnakom svetelnom toku (udávanom v lumenoch, skratka „lm“) sú LED žiarovky až 10x úspornejšie než bežné staré vláknové žiarovky a asi 2,5x úspornejšie než šetrné žiarivky.
Najvýkonnejšie dostupné LED žiarovky majú dnes výkon okolo 12W – 15W, čo predstavuje ekvivalent 90W – 120W klasickej vláknovej žiarovky. Ceny sa pohybujú od zhruba 7 eur do 18 eur. Značkové môžu vyjsť dokonca aj na viac ako dvojnásobok.

LED žiarovky vydržia dlhšie

Ďalšou konkurenčnou výhodou LED žiaroviek je ich životnosť. Tú totiž výrobcovia udávajú na desaťtisíce hodín. Teda mnohonásobne viac, než koľko ponúkali volfrámové žiarovky alebo koľko ponúkajú žiarivky. Plusom kvalitných LED je aj možnosť regulovať intenzitu osvetlenia, prípadne dokonca meniť farebnosť.
NÁŠ TIP: Čo príde po LED? OLED alebo fotobiotechnológie!
Spoločnosť Apple dokonca v spolupráci s firmou Philips predáva špeciálne LED žiarovky, ktoré je možné ovládať cez iPhone alebo iPad. Jej cena sa ale šplhá v prepočte na vyše 145 eur. Okrem toho LED žiarovky dnes našli uplatnenie aj v rade produktov. Napríklad ako svetelné reťaze na vianočné stromčeky, inteligentné LED svetlá v autách, rôzne druhy čeloviek alebo dizajnové osvetlenie.
ZAUJÍMAVOSŤ: Bude sa cez LED žiarovky šíriť internet?
Návratnosť výmeny klasickej žiarovky za LED žiarovku v cene okolo 7 eur sa dnes počíta na približne 1500 – 2000 hodín nepretržitého svietenia.

Aj LED žiarovky hrejú

LED žiarovky sú ponúkané v mnohých rôznych tvaroch a päticiach. Nie je problém zohnať také, ktoré pripomínajú klasickú žiarovku a majú rovnaký závit. Tie sa najčastejšie využívajú tam, kde je zdroj svetla vidieť. Tam, kde ho vidieť nie je, môžeme využiť aj menej vzhľadné ale lacnejšie LED žiarovky, na ktorých je vidieť jednotlivé svetelné „čipy“ (žlté štvorčeky).

LED žiarovky sa na trhu vyskytujú v najrôznejších prevedeniach.

LED žiarovky sa na trhu vyskytujú v najrôznejších prevedeniach. Foto: www.shutterstock.com

Vyrábajú sa však aj LED žiarovky v podobe trubíc s príslušnou päticou, prípadne „sviečky“ s tenkým závitom, bodové, reflektory a ďalšie varianty. Na rozdiel od úsporiek LED žiarovky nikdy netrpeli dlhým nábehom, čo je ich ďalšia výhoda.
Tiež sa u nich ale časť dodanej energie mení na teplo – ide iba o výrazne menší podiel ako u klasických žiaroviek alebo žiariviek – takže na dotyk môžete cítiť, že pri svietení sú zahriate. Čím viac sa ale LED žiarovka zahrieva, tým nižšia bude jej životnosť.

Zdroj: EkoBonus.cz

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...