LED žiarovky Li-Fi ako úsporná náhrada Wi-Fi

Wi-Fi pripojenie cez žiarovky alebo takzvané „Li-Fi“ by sa podľa čínskych vedcov mohlo čoskoro stať realitou. Mikročip žiarovky môže produkovať prenosové rýchlosti až 150 megabitov za sekundu (Mbit/s), uviedla pre Xinhua News profesorka Chi Nan z Fudan University v Šanghaji.Vedci tvrdia, že jednowattová LED žiarovka by mala stačiť na sieťové pripojenie pre štyri počítače.

Odborníci sa ale pre BBC vyjadrili, že dodatočné dôkazy by týmto tvrdeniam pomohli dodať viac hodnovernosti. K dispozícii nie sú žiadne podporné videá alebo fotografie znázorňujúce technológie v akcii.

Technológia „Li-Fi“, tiež známa ako visible light communications (VLC), by bola pri týchto rýchlostiach rýchlejšia a lacnejšia ako priemerné čínske širokopásmové pripojenie.

Profesor Harald Haas, odborník na optickú bezdrôtovú komunikáciu na univerzite v Edinburghu, v roku 2011 ukázal, ako môže LED žiarovka vybavená technológiou spracovania signálu streamovať high-definition videá do počítača. Práve on zaviedol termín „light fidelity“ alebo Li-Fi a založil súkromnú spoločnosť, PureVLC, pre využitie tejto technológie.


„Z tejto informácie sme rovnako prekvapení ako všetci ostatní,“ reagoval na vyjadrenia čínskych vedcov pre BBC hovorca PureVLC, Nikola Serafimovski. „Ale pravdivosť tohto tvrdenia nevieme overiť bez toho, aby sme videli viac dôkazov. Zostávame skeptickí.“

Tento rok Fraunhofer Heinrich Hertz Institut navyše vyhlásil, že rýchlosť prenosu dát až 1 Gbit/s na frekvencii svetla LED sa uskutočnilo v laboratórnych podmienkach. Takže jedna žiarovka s tromi farbami by mala byť potenciálne schopná vysielať dáta rýchlosťou až 3 Gbit/s.

Li-Fi môže priniesť neobmedzenú kapacitu

Vzhľadom k všadeprítomnosti LED žiaroviek a skutočnosti, že infraštruktúra osvetlenia je už vybudovaná, Li-Fi predstavuje prísľub, že bude lacnejšie a energeticky úspornejšie než existujúce bezdrôtové rádiové systémy. Viditeľné svetlo je časť elektromagnetického spektra a je 10 000 krát väčšie ako rádiové spektrum, takže poskytuje potenciálne neobmedzenú kapacitu.

Ale sú tu aj nevýhody: zatienením svetla sa ruší aj signál.

Z hľadiska bezpečnosti však ani to nemusí byť nevýhoda. Svetlo nemôže preniknúť stenami tak ako rádiové signály. Takže zneužitie bezdrôtového pripojenia k internetu by bolo oveľa ťažšie, ak nie nemožné.

V správe sa uvádza, že výskumný tím profesorky Chi zahŕňa vedcov zo Šanghajského Ústavu technickej fyziky, Čínskej akadémie vied. Profesorka priznala, že technológia je ešte stále v plienkach a aby sa mohla dostať na masový trh, vyžaduje si ďalší vývoj dizajn u mikročipu a kontroly optickej komunikácie. Jej tím ale dúfa, že prevedenie vzorovej Li-Fi súpravy sa uskutoční na Čínskom medzinárodnom priemyselnom veľtrhu v Šanghaji 5. novembra.

 

Zdroj: http://www.bbc.co.uk/news/technology-24579776

Zdieľajte:   Facebooktwittermail