Rodinný dom s oknami zo Slovenska patrí medzi najtesnejšie domy v USA

Lukas P.

Slovenský výrobca drevených a drevohliníkových okien Makrowin tradične boduje v USA so svojimi oknami a posuvnými dverami. Tentoraz vzbudila slovenská firma pozornosť výrobkami osadenými na farmárskom dome v Lincolne v štáte Massachusets (LINCOLN farmhouse – Lincoln, MA). Testovanie odhalilo, že je to iba  .27ACH50 (n50=0.27), takže patrí medzi najtesnejšie domy v USA.

domy

Riaditeľ Makrowinu Dušan Majer k tomu dodáva: ,,Tento moderný dom zapadá do kultúrnej krajiny v meste Lincoln v Massachusetts, ktoré je známe históriou, ale aj vizionárskou architektúrou. Dom produkuje o 42 % viac energie, než spotrebuje a poskytuje pre rodinu vysoko energeticky efektívny a zdravý domov. Najviac ma teší že keď dom testovali na vzduchotesnosť (Blowdoor test) tak  patril k jedným z najtesnejších v USA. Predpokladom pre získanie takéhoto dobrého výsledku okrem kvalitnej obvodovej konštrukcie sú kvalitné tesné a správne namontované okná. V opačnom prípade by dom ako celok nedosiahol takýto dobrý výsledok. Obvodový plášť celého domu je bez tepelných mostov, čo bolo dosiahnuté pomocou tepelnej izolácie z celulózy. Super izoláciu budovy završujú trojité sklá. Takáto vzduchová bariéra poskytuje minimálny únik vzduchu. Testovanie odhalilo, že je to iba  .27ACH50 (n50=0.27), takže patrí medzi najtesnejšie domy v USA.“

Vzduchotesné domy výborne odolávajú poveternostným vplyvom

Super izolovaná vzduchotesná obálka znamená, že počas búrky s výpadkom prúdu bude tepelná strata – chladnutie veľmi pomalé aj bez tepelného zdroja. Prebytok produkcie energie môže poháňať autá na elektrický pohon alebo iné zariadenia. Budova prekračuje konštrukčné požiadavky na zaťaženie snehom a vetrom a výrazne prevyšuje aj štandardné konštrukcie pre plánovanú dlhodobú  životnosť.
Ako sa testujú budovy na vzduchotesnosť je popísané na tejto webovej stránke

D. Majer to komentuje takto: ,,Meraním pomocou prístroja BLOWTEST 3000 zistíme vzduchotesnosť budovy, pričom stanovíme ako často dochádza k výmene vzduchu celého objemu budovy za hodinu, pri tlakovom rozdiele 50 Pa. Meranie vzduchotesnosti by malo byť prevedené na každej stavbe, pretože nám poskytuje informácie o kvalite stavby. Spôsob merania je nasledujúci: vchodové alebo balkónové dvere sa osadia pomocným rámom, ktorý je potiahnutý nepriedušnou látkou. V otvore látky sa nachádza ventilátor, ktorého otáčky sú riadené počítačom tak, aby v meranej budove bol dosiahnutý požadovaný podtlak alebo pretlak. Každá netesnosť v obvodovom plášti budovy, ktorou uniká vzduch, núti ventilátor zvýšiť objemový prúd vzduchu (otáčky). Po dosiahnutí požadovaného pretlaku alebo podtlaku je namerané objemové množstvo vzduchu delené objemom budovy. Výsledok nám udáva hodnotu intenzity výmeny vzduchu pri tlakovom rozdiele 50 Pa (n50) – t. j. ako často dochádza k výmene vzduchu celého objemu budovy za hodinu.“

K jednému z najtesnejších domov v USA poznamenáva, že laicky povedané hodnota n50=0.27 znamená, že pri pretlaku 50 Pa, čo sa rovná silnému vetru, sa vymení vzduch v celej budove za hodinu len na 27 %. Čiže všetok vzduch sa v budove vymení netesnosťami len raz za 3,7 hodiny.

domy

Prečo stavať rodinné domy tak, aby boli vzduchotesné

Na otázku prečo stavať rodinné domy tak, aby boli vzduchotesné, D. Majer odpovedá: ,,Predovšetkým kvôli úspore energie, ale vzduchotesnosťou budovy zabezpečíme aj jej zníženú energetickú náročnosť, zvýšime účinnosť vetracieho zariadenia, zabezpečíme dlhšiu životnosť konštrukcií (hlavne pri drevostavbách) a znížime hluk. Aj pri dobre zaizolovanom dome dochádza k stratám energie netesnosťami v obvodovom plášti. Dobre realizovaná vzduchotesná rovina v obálke budovy nás chráni nielen v zimnom období pred chladom, ale aj pred horúčavou v letnom období. Ďalším dôvodom je ochrana pred tvorbou kondenzátu v obvodovej konštrukcii. Skondenzovaná vlhkosť v obvodovom plášti budovy zhoršuje jej hodnotu U, má za následok tvorbu plesní a dochádza k stavebným škodám. Najcitlivejšie sú ľahké montované stavby (drevostavby), kde skondenzovaná vlhkosť znižuje životnosť konštrukcie. Dôvodom je aj lepšia kvalita vzduchu. Škáry v obvodovom plášti budovy zhoršujú kvalitu vzduchu v miestnosti, prach a izolačné vlákna sa dostávajú do vzduchu v miestnosti. Netesnosť v obálke sa môže prejaviť napr. „tornádom zo zásuvky“. Studený vzduch, ktorý vniká do miestnosti je ťažší a pohybuje sa smerom dole k podlahe. Tento studený vzduch ochladzuje nohy a tým vzniká nepríjemný pocit. Netesnosti v obvodovom plášti budovy zhoršujú aj funkčnosť (účinnosť) vzduchotechniky a rekuperačnej jednotky.“

Mohlo by vás zaujímať: Desatoro pre pasívny dom

Slovenský výrobca presvedčil odberateľov v USA predovšetkým kvalitou svojej produkcie. Prvé okná boli inštalované a úspešne prezentované na stavbe pasívneho domu v súťaži Solar Decathlon v roku 2011. Do súťaže boli vybraté drevené okná MAKROWIN 88G2 a to tímom 4D HOME Massachusetts College of Art & Design pre projekt rodinného domu, s ktorým univerzitný tím zvíťazil na tejto medzinárodnej súťaži. Ďalší projekt, dom na ktorý spoločnosť dodala drevohliníkové okná, „Earthship Farmstead“ (Kaplan Thompson Architects) v západnej Virgínii, bol ocenený ako dom roka v súťaži 2013 LEED for Homes Awards, vyhlásený organizáciou U.S. Green Building Council.
Viac informácií o testovanom dome.
Zdroj: www.makrowin.sk

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...