Pripravte seba a svojich blízkych na letné horúčavy doma

Klimatizácia od ZSE

Horúčavy neprospievajú nikomu a na toto leto by sme sa mali špeciálne pripraviť.

Zdravie na prvom mieste

Počas horúčav je pre nás akosi prirodzené, že vyhľadávame miesta, kde sa môžeme ochladiť. Vyberieme sa na prechádzku do lesa, schladiť sa na kúpalisko a niektorí si zájdu len tak do klimatizovaného nákupného centra na kávu alebo na nákupy. Ale kam sa pôjdeme schladiť počas obmedzenia voľného pohybu, ktoré nám hrozí aj počas najbližších týždňov či mesiacov? Ak máte doma klimatizáciu, môžete si zablahoželať, pretože letné horúčavy vás ani doma nezaskočia. Ak však klimatizáciu nemáte, je tu zopár náhradných možností, ako sa doma schladiť. Môžete si dať studenú sprchu alebo kúpeľ, namočiť si nohy do vedra so studenou vodou, prikladať si na telo chladivé obklady, nosiť priedušné oblečenie z ľanu, bavlny alebo iných prírodných materiálov, pravidelne piť vodu, vyhýbať sa sladeným nápojom, kofeínu a alkoholickým nápojom a jesť ľahké jedlá.

Najviac ohrození sú ľudia po 60-tke, tehotné ženy a malé deti

Lekári každý rok upozorňujú na to, že vysoké horúčavy najhoršie znášajú ľudia po 60-tke, dojčatá a ľudia s chronickými zdravotnými problémami. Ohrozenou skupinou sú aj tehotné ženy, ktoré vysoké teploty taktiež znášajú veľmi ťažko. Na internete môžete nájsť množstvo užitočných rád od medicínskych odborníkov, ako predísť prehriatiu tela. Niektoré z nich sme spísali v predošlom odstavci. Na prvom mieste však uvádzajú, že v časoch najväčších horúčav je veľmi dôležité ochladzovať samotný príbytok, a to najmä priestory, v ktorých sa počas dňa zdržiavame najviac. Obvykle to býva obývačka alebo spálňa. Aj v slovenských médiách už viackrát zazneli obavy o zdravie dôchodcov, ktorí by v čase pandémie koronavírusu  museli letné horúčavy prečkať v povinnej izolácii v prehriatych panelákoch a domoch. V tomto prípade je jediným rozumným riešením zaobstarať si klimatizáciu, ktorá spoľahlivo zabezpečí požadovanú teplotu v domácnosti.

Ohrozeni ludia

Užitočné tipy na záver

Ak na klimatizáciu nechcete minúť vaše úspory, môžete si ju zaobstarať na výhodné splátky. Viacerí predajcovia klimatizácií ponúkajú predsezónne akcie, napríklad vo forme predĺženej záruky či bezplatného servisu po prvom roku. Na zdraví a pohode nás a našich blízkych by sme rozhodne nemali šetriť, a preto je práve teraz ideálny čas pozrieť si ponuku klimatizácií a nenechávať to na neskoršie časy. V hlavnej sezóne totiž môžete na montáž klimatizácie čakať aj niekoľko týždňov.

Zdieľajte:   Facebooktwittermail