Jednoduché a geniálne: prepracovaný dizajn tehly ochráni pred prehrievaním

tehly

Tieto hlinené tehly od dvojice kolumbijských architektov dokazujú, že inovácie v oblasti materiálov nemusia mať vždy podobu hi-tech.

Keď sa kolumbijskí architekti Miguel Niño a Johanna Navarro rozhodli pretvoriť dizajn tehly, mali na zreteli ideu udržateľnosti. Chceli vytvoriť masovo produkovateľný, vysoko efektívny materiál, ktorý by sa mohol používať na vybudovanie lepších domov v ich krajine.

Keramické tehly dokážu prirodzene regulovať teplotu, znížujú potrebu ďalších stavebných materiálov (ako je izolácia a materiály na povrchovú úpravu), skracujú čas realizácie stavby a zároveň podporujú existujúcich domácich dodávateľov stavebných matiriálov, uvádzajú architekti.

Genialita ich nápadu spočíva v nepravidelnom tvare tehly

Podstata ich inovacie  spočíva v nepravidelnom tvare tehly a jej polodutom jadre. Niño a Navarro v podstate zlúčili obdĺžnikový a trojuholníkový tvar. Tým, že vytvorili 114-stpňový sklon na jednej strane, tehla odráža slnečné svetlo a tiež tieni povrchu pod ňou a to finálne znižuje prenos tepla. Okrem toho jadro tehly pozostáva z dutých kanálov, ktoré umožňujú prúdenie vzduchu a sťažujú prechod tepla cez hmotu. Pri tradičnej plochej tehlovej stene je celý povrch vystavený silnému slnečnému žiareniu a pretože má aj plnšie jadro, ľahšie prenáša teplo v porovnaní s tehlou s novým dizajnom. To spôsobuje, že sa izby v dome prehrievajú.

tehly

Skratí sa aj doba výstavby

Aby sa skrátil čas výstavby, Niño a Navarro navrhli špeciálne kanáliky s cieľom zabezpečiť, aby množstvo použitej malty bolo rovnomerné. Tento detail pomáha šetriť materiály a eliminuje dohady o tom, ako by mali byť tehly poskladané na seba pri stavaní steny. Jediné, v čom sa stavba steny s ich tehlou líši je použitie dištančnej vložky, aby bolo zabezpečené rovnomerné rozmiestnenie a že sa žiadna malta nedostane medzi trojuholníkové časti tehál.

Okrem tepelno-izolačných vlastností tvar tehly ponúka aj zvukovú izoláciu a dajú sa z nich vytvárať rôzne estetické vzory na ozdobenie fasád. Niño a Navarro dúfajú, že ich stavebný materiál zlepší kvalitu života ľudí žijúcich v domoch postavených z neho.


 

Mohlo by vás zaujímať:

Pasívny solárny dizajn nestojí veľa ale funguje

Pasívny solárny dizajn: drevený domček v Španielsku zbiera úrodu vody a slnka


 

Zatiaľ čo vo svete prebiehajú niekedy až neuveriteľné výskumy experimentálnych materiálov – napr. tehly z húb, samo-montážne materiály alebo materiály vytvorené 3-D tlačou – veľa z nich je stále vo fáze prototypu, alebo sú drahé. Naproti tomu je keramická tehla materiál, ktorý je v Kolumbii už dlho používaný, len sa vylepšila jeho forma. Produkt ukazuje, že genialita spočíva v jednoduchosti. Tehly sú materiál, ktorý je už tradične pri rodinných domoch obľúbený.

 

Zdroj: www.fastcodesign.com

Zdieľajte:   Facebooktwittermail