Jednoduché a geniálne: prepracovaný dizajn tehly ochráni pred prehrievaním

Lukas P.

Tieto hlinené tehly od dvojice kolumbijských architektov dokazujú, že inovácie v oblasti materiálov nemusia mať vždy podobu hi-tech.

tehly

Keď sa kolumbijskí architekti Miguel Niño a Johanna Navarro rozhodli pretvoriť dizajn tehly, mali na zreteli ideu udržateľnosti. Chceli vytvoriť masovo produkovateľný, vysoko efektívny materiál, ktorý by sa mohol používať na vybudovanie lepších domov v ich krajine.
Keramické tehly dokážu prirodzene regulovať teplotu, znížujú potrebu ďalších stavebných materiálov (ako je izolácia a materiály na povrchovú úpravu), skracujú čas realizácie stavby a zároveň podporujú existujúcich domácich dodávateľov stavebných matiriálov, uvádzajú architekti.

Genialita ich nápadu spočíva v nepravidelnom tvare tehly

Podstata ich inovacie  spočíva v nepravidelnom tvare tehly a jej polodutom jadre. Niño a Navarro v podstate zlúčili obdĺžnikový a trojuholníkový tvar. Tým, že vytvorili 114-stpňový sklon na jednej strane, tehla odráža slnečné svetlo a tiež tieni povrchu pod ňou a to finálne znižuje prenos tepla. Okrem toho jadro tehly pozostáva z dutých kanálov, ktoré umožňujú prúdenie vzduchu a sťažujú prechod tepla cez hmotu. Pri tradičnej plochej tehlovej stene je celý povrch vystavený silnému slnečnému žiareniu a pretože má aj plnšie jadro, ľahšie prenáša teplo v porovnaní s tehlou s novým dizajnom. To spôsobuje, že sa izby v dome prehrievajú.
tehly

Skratí sa aj doba výstavby

Aby sa skrátil čas výstavby, Niño a Navarro navrhli špeciálne kanáliky s cieľom zabezpečiť, aby množstvo použitej malty bolo rovnomerné. Tento detail pomáha šetriť materiály a eliminuje dohady o tom, ako by mali byť tehly poskladané na seba pri stavaní steny. Jediné, v čom sa stavba steny s ich tehlou líši je použitie dištančnej vložky, aby bolo zabezpečené rovnomerné rozmiestnenie a že sa žiadna malta nedostane medzi trojuholníkové časti tehál.
Okrem tepelno-izolačných vlastností tvar tehly ponúka aj zvukovú izoláciu a dajú sa z nich vytvárať rôzne estetické vzory na ozdobenie fasád. Niño a Navarro dúfajú, že ich stavebný materiál zlepší kvalitu života ľudí žijúcich v domoch postavených z neho.


Mohlo by vás zaujímať:
Pasívny solárny dizajn nestojí veľa ale funguje
Pasívny solárny dizajn: drevený domček v Španielsku zbiera úrodu vody a slnka


Zatiaľ čo vo svete prebiehajú niekedy až neuveriteľné výskumy experimentálnych materiálov – napr. tehly z húb, samo-montážne materiály alebo materiály vytvorené 3-D tlačou – veľa z nich je stále vo fáze prototypu, alebo sú drahé. Naproti tomu je keramická tehla materiál, ktorý je v Kolumbii už dlho používaný, len sa vylepšila jeho forma. Produkt ukazuje, že genialita spočíva v jednoduchosti. Tehly sú materiál, ktorý je už tradične pri rodinných domoch obľúbený.

Zdroj: www.fastcodesign.com

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...