Pasívny solárny dizajn: drevený domček v Španielsku zbiera úrodu vody a slnka

Lukas P.

Správna orientácia budovy vzhľadom na svetové strany je jedným zo základných postupov, ako má správne fungovať pasívny solárny dizajn už po celé desaťročia. Lenže ako už celý rad špecialistov na ekologickú architektúru poznamenal, doba sa zmenila, techniky a materiály sa vyvíjajú. Možno je čas prepísať niektoré základné tézy pasívneho solárneho dizajnu, aby zodpovedali dobe.

Pasívny solárny dizajn

Ale to nás neodradí od toho, aby sme ešte aj dnes ocenili niečo klasické. Tento skvost na obrázkoch je drevený ateliérový domček postavený firmou DOM Arquitectura v Sant Cagut, Španielsko. Stelesňuje príklad minimalizmu pri pasívnom solárnom dizajne, domček sa skladá z prefabrikovaných dielov pochádzajúcich z miestnych zdrojov červeného borovicového dreva, ktoré boli narezané na mieru mimo miesta stavby a následne zostavené priamo na mieste.
Pasívny solárny dizajn Pasívny solárny dizajn-7
Veľa z metodiky návrhu tohto domčeka ostáva verné zásadám klasického pasívneho solárneho dizajnu: dlhšia strana je orientovaná na juh a je prekrytá hlbokým strešením, aby bola dostatočne chránená  tieňom pred prílišnými solárnymi ziskami v lete. Väčšina presklenia je tiež na južnej strane avšak  s niektorými otvormi na protiľahlej severnej strane, aby sa uľahčilo vetranie.
Interiéry sú zhotovené z trojvrstvovej borovicovej preglejky a exteriér je obložený jedľovým drevom. Otvorený obytný priestor s pecou na drevo v jeho srdci dáva pocit harmónie a radosti.
Pasívny solárny dizajn Pasívny solárny dizajn
Do dreva odetý domček sa nachádza na strmom svahu s výhľadom na juh a podopiera ho betón a oceľové nosníky, ktoré už predtým na tomto mieste existovali aby sa nezvýšila záťaž na okolité životné prostredie, a to doslova. Samozrejme, veľká pozornosť bola venovaná tomu, aby sa použili miestne materiály, dobrá izolácia a vysoko efektívne okná. Táto optimalizácia dostupných zdrojov znižuje náklady na údržbu a dopravu.

Rešpektuje pasívny solárny dizajn ale využíva aj moderné technológie

Systém na zber dažďovej vody sa pripája k siedmim vodným rezervoárom, ktoré dokážu pojať až 10 kubických metrov vody. Je tu tiež „kuchynská záhrada“, ktorá je umiestnená v predĺžení jednej zo strán kvôli pestovaniu zeleniny. No a nakoniec sú tu na streche umiestnené solárne panely aby dodávali solárnu energiu zatiaľ pre kúpeľňu; ale existujú plány na rozšírenie kapacity generovania solárnej energie do budúcnosti tak, aby bol dom úplne off-grid.
Pasívny solárny dizajn Pasívny solárny dizajn
Tak čo myslíte, ako bude budúcnosť zelených stavieb vyzerať a fungovať, keď význam pasívneho solárneho dizajnu ustupuje tvárou v tvár novým zeleným technológiám? Možno je to aj o pozitívnej tvrdohlavosti architektov a dizajnérov, ktorí stále veria na tradičné princípy pasívneho solárneho dizajnu aj v dobe super-utesnených a super-izolovaných moderných budov. Máte pocit, že tento malý drevený domček pôsobí rovnako moderne ale pritom veľmi útulne? My áno.

Zdroj: internet

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...