Okná z hľadiska energetickej účinnosti (3): výber okna

Lukas P.

Moderné okno je zložitý systém, a preto energetický dizajn okna, použité technológie a materiály, všetky tieto faktory by mali spolupracovať a prinášať významné energetické úspory a komfort. Váš výber okna by mal na tieto faktory brať ohľad.

Pri nákupe okien venujte pozornosť tomu, či výrobcom uvádzané U-hodnoty platia len pre zasklenie alebo na celé okno. Ak platia len pre zasklenie, celkové hodnoty U-faktorov pre okenný systém môžu byť podstatne vyššie a to vďaka rámu a medziokenným rozperám. Tieto účinky sa zvyšujú s klesajúcou celkovou plochou okna. Porovnávajte rôzne typy okien a zamerajte sa aj na ich celkové U-hodnoty. Základnú orientáciu získate najlepšie z ich energetických štítkov, ktoré by mohli váš výber okna správne nasmerovať (pozri záver článku).

Výber okna je lepšie si pripraviť

Ak môžete, vyhnite sa hliníkovým oknám bez tepelno-izolačných deliacih komôr. Aj v miernejšom podnebí majú tieto okná tendenciu udržiavať nízke vnútorné povrchové teploty v priebehu vykurovacej sezóny, čo vedie ku kondenzačným problémom. Okná s hliníkovým rámom správne navrhnutými tepelno-izolačnými komorami sa dajú pokojne použiť v miernom klimatickom pásme. Taktiež drevené, vinylové a sklolaminátové rámy patria medzi najvhodnejšie pre maximalizáciu izolačného výkonu.
Jednosklenné okná sú nepraktické v podnebí s dlhšou vykurovacou sezónou. V týchto regiónoch sú vhodné okenné tabule s low-E nátermi a plynom plnené konfigurácie okien a práve takto parametrovo nastavené okenné systémy prinášajú významné úspory energie.

Výsledná U-hodnota pre celý okenný systém by mala byť okolo 0,5 alebo nižšia, najlepšie nižšia ako 0,4 práve kvôli maximalizácii energetickej úspory.

Ďalším kritériom, ktoré by malo ovplyvniť váš výber okna je záruka. Spotrebiteľom odporúčame voliť okná s dlhou záručnú dobou, ktorá vypovedá o kvalitnom dizajne a konštrukcii okna a zníženej pravdepodobnosti zlyhania izolačného tesnenia alebo úniku plynu, čo potom vedie k znižovaniu energetického výkonu okna. Nezabudnite, že nižšie hodnoty U-faktorov znamenajú nižšiu spotrebu energie, nižšie účty a vyšší komfort v obývacom priestore.
 
Slovenská stránka www.eurookna-drevar.sk porovnáva prostredníctvom energetických štítkov staré a nové technológie použité pri výrobe okien nasledovne:
Stupnica A – G: Okná a vonkajšie dvere sa hodnotia s použitím známej stupnice A až G na základe ich celkovej energetickej efektívnosti, pričom okno s hodnotením A je energeticky efektívnejšie než okno s hodnotením G:
energetický štítok je pre výber okna zásadný energeticky-stitok-2 energeticky-stitok-1
Stránka ďalej uvádza aj možné energetické úspory, ktoré možno dosiahnuť výmenou starých okien za nové:

„Výmenou pôvodných okien za nové eurookná šetríte, podľa zatriedenia eurookien, energiu 1000 až 2000 kWh za rok v jednom byte, čo je 10 až 20 % spotreby tepla za rok.“

NÁŠ TIP: Výber okna môže v blízkej budúcnosti ovplyvniť aj nová technológia, ktorá zníži energetickú náročnosť budov až o 20 %.
 
Článok je na pokračovanie… ďalej sa budeme venovať vplyvu slnečného žiarenia na okno.

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...