Inteligentné okná znížia energetickú náročnosť budov o 20 %

Maros S.

Konzorcium podnikov z Dánska, Írska a Nemecka vyvinulo technológiu, ktorá mení „inteligenciu“ okien. Inteligentné okná vďaka systému pokročilého vetrania významne zlepšujú energetické parametre budov.

Okná sú najväčším zdrojom tepelných strát v budove a môže cez ne unikať až 30 – 50 % tepla či chladu. V zime okná a vetranie veľkou mierou prispievajú k  tepelným stratám, najmä v starších budovách. Traja európski výrobcovia a dodávatelia okien a vetracích systémov sa snažili vyriešiť najmä tento problém. Vytvorili novú unikátnu technológiu pre okná s energeticky účinnou regeneráciou tepla pre obytné a obchodné budovy. Inteligentné okná CLIMAWIN majú ale aj funkciu automatického chladenia, ktorá je využiteľná v horúcom počasí. Pomáha podstatne znížiť náklady na klimatizáciu.

Ako fungujú inteligentné okná?

„Naša inovácia je vlastne systémom pasívneho vetrania s regeneráciou tepla. Výsledky skúšok ukazujú, že štandardná budova vybavená iba oknami CLIMAWIN zlepší energetický výkon o 18 – 24 %,“ uviedol zástupca pre projekt, Brian O’Brien zo spoločnosti Solearth Ecological Architecture.

inteligentne okno climawin2

Inteligentné okná s pokročilým systémom vetrania, zdroj: climawin.eu

„V chladných klimatických oblastiach sú inteligentné okná CLIMAWIN navrhnuté na zlepšenie komfortu predhrievaným vetraním vzduchu na severnej, východnej a západnej fasáde a použitím záťaže slnečným teplom na južných fasádach. Pre horúcejšie klimatické oblasti má funkciu automatického chladenia, ktorá umožňuje vnikanie denného svetla, ale znižuje neželané prehrievanie. Optimalizovaním tepelnej izolácie, záťaže slnečným teplom a kontroly denného svetla môžu inteligentné okná výrazným spôsobom zlepšiť energetickú účinnosť a tepelný komfort v obytných a obchodných budovách, ktoré v súčasnosti nemajú účinné vetracie systémy,“ uviedol Brian O’Brien.

Výskum a vývoj s podporou EÚ

Okná boli vyvinuté v rámci projektu CLIMAWIN financovanom zo zdrojov EÚ na výskum a vývoj siedmimi partnermi zo štyroch krajín: Dánska, Nemecka, Írska a Portugalska. Inteligentné okná s vysokým výkonom predhrievajú prichádzajúci vetrací vzduch poháňaný slnečnými článkami, ktorý je automaticky regulovaný snímačmi okna. Majú početné charakteristické vlastnosti, ktoré im poskytujú jasnú výhodu oproti existujúcim oknám a technológiám vetrania. Tieto zahŕňajú veľmi výkonnú tepelnú izoláciu, regulované vetracie otvory pre riadený prívod vzduch, rám s dvomi vrstvami zasklenia, vzduchové filtre, zabudovanú elektroniku a bezdrôtovú komunikáciu medzi snímačmi v miestnosti a oknami (takže inštalácia dodatočného vybavenia sa môže urobiť bez obnovy zapojenia). Pre rôzne klimatické oblasti existuje funkčnosť predhrievania a automatického chladenia a režim oplachovania/obtekania pre extrémne podmienky.

Inteligentné okná ako globálna obchodná príležitosť

Táto technológia sa vyvíjala tri roky a teraz ju komerčne zavádzajú traja partneri projektu. Inteligentné okná CLIMAWIN budú k dispozícii v celej Európe koncom roku 2014. Výrobcovia si budú môcť kúpiť licenciu od konzorcia a následne technológiu začleniť do svojej vlastnej výroby, pričom konzorciu zaplatia patentové poplatky. Konzorcium predpokladá dosah aj mimo Európy na dôležité trhy ako sú USA, Kanada a Rusko.

“CLIMAWIN ukazuje, že znižovanie obsahu uhlíka prináša aj veľké obchodné príležitosti pre malé a stredné podniky, ktoré sú oporou nášho hospodárstva. Vďaka tejto technológií budú môcť spotrebitelia a podniky znižovať náklady na energie. EÚ i naďalej podporuje tento druh výskumu v našom novom programe Horizont 2020,“ uviedol Michael Jennings, hovorca európskej komisárky pre výskum, inovácie a vedu Máire Geoghegan-Quinnovej.

O projekte CLIMAWIN

CLIMAWIN je systém okien s pokročilým vetraním (regenerácia tepla), ktorý bol vyvinutý spoločnosťou Solearth Architecture v Dubline v Írsku, spoločnosťou Rauh Fenesterbau v Sassendorfe v Nemecku a spoločnosťou Horn Vinduer v Lunderskove v Dánsku, s výskumom a vývojom, ktorý sa uskutočnil v Inštitúte Fraunhofer na Aalborgskej univerzite v Dánsku a na Katedre elektroniky Univerzity v Minho v Portugalsku podľa výskumného projektu financovaného EÚ v roku 2012. Partneri projektu dostanú spolu 1,4 milióna eur z prostriedkov EÚ do konca existujúceho 2. projektu.

Projekt bol pôvodne zameraný na sektor obnovy, najmä starších budov, v ktorých sú systémy s energeticky účinným vetraním zriedkavé. Vďaka dvojitej schopnosti optimalizovať kvalitu interiérového vzduchu a maximalizovať tepelnú účinnosť sa od okien CLIMAWIN očakáva, že budú komponentom pri podpore budov s takmer nulovou stratou energie (alebo pasívnych domov).
Vetracie inteligentné okná budú dostupné koncom roku 2014 v celej Európe v drevenej, kompozitnej drevenej, hliníkovej a aj hliníkom obloženej verzii vyrábanej v Dánsku a Nemecku. CLIMAWIN je pozoruhodný pri vývoji licencovaného partnerstva so spoločnosťami obchodujúcimi s oknami, ktoré si želajú zahrnúť novú technológiu a know-how do svojich výrobkových katalógov.

Financovanie európskeho výskumu a inovácií

Od 1. januára Európska únia implementovala nový, sedemročný program financovania výskumu a inovácií, ktorý sa nazýva Horizont 2020. Počas nasledujúcich siedmich rokov bude v rámci výskumných a inovačných projektov na podporu ekonomickej konkurencieschopnosti Európy a na rozšírenie hraníc ľudských poznatkov preinvestovaných takmer 80 mld eur. Rozpočet EÚ na výskum sa zameriava predovšetkým na zlepšenie každodenného života v oblastiach, ako je zdravie, životné prostredie, doprava, potraviny a energie.  Program Horizont 2020 sa ešte viac zameria na premenu vynikajúcich nápadov na predajné výrobky, procesy a služby.

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

Súhlasím so spracúvaním osobných údajov

Už ste čítali?

Všetci by sme mali byť zdravými aktivistami

Moderátor, autor úspešného podcastu, aktivista a greenfluencer, ktorý má vo svojej genetickej výbave výraznú zvedavosť a odvahu. Vo svojom podcaste Sabo sebou sa venuje všetkým...

Ako schladiť byt či dom bez klimatizácie?

Teploty nám prekročili hranicu 20 ˚C a začínajú stúpať k 30 ˚C. Keďže sa väčšine z nás  nepodarí tráviť celé leto pri vode, pravdepodobne sa...

Nemusíme byť dokonalí, stačí keď robíme malé kroky. Na každom z nás záleží

Modelka, stylistka a greenfluencerka Natália Pažická sa rozhodla, že svoju energiu vloží do osvety o negatívnom dopade módneho priemyslu na životné prostredie. Na svojich sociálnych...

Ľudia si zbytočne vytvárajú problémy, ktoré neexistujú

Po desiatich rokoch skončila s profesionálnym snowboardingom. S príchodom syna založila značku detských doplnkov DIOBO. Je mamou dvoch detí, Tobiáša a Idy. Ľudí inšpiruje svojím...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť IV: Ako žiť ohľaduplnejšie k planéte

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí sa radi aktívne podieľajú na ochrane životného prostredia? Prinášame vám niekoľko tipov, ktoré môžete jednoducho zaradiť do vášho každodenného života.

Fotovoltické panely premenia váš domov na ekologickú domácnosť

Najefektívnejší zdroj čistej energie je naše Slnko. Ekologické fotovoltické panely menia slnečnú energiu na elektrickú energiu. Z dlhodobého hľadiska sú fotovoltické panely nielen ekologickejšie, ale...

Trom štvrtinám Slovákov záleží na ochrane životného prostredia. Patríte k nim aj vy?

Až 70 % Slovákov sa obáva o životné prostredie. Vyplýva to z výskumu „Hodnoty a spoločnosť počas pandémie Covid-19 – Ochrana životného prostredia vo verejnej mienke na Slovensku“,...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť III: Aby vám voda nepretekala pomedzi prsty

Voda má všestranné využitie. Je potrebná nielen pre ľudský život, ale rovnako dôležitá je aj pre rastliny a živočíchy. Zároveň je aj nevyčerpateľným zdrojom energie na...

Svetelný smog alebo koľko svetla naozaj potrebujeme

Životné prostredie okolo nás je od priemyselnej revolúcie neustále zaťažované sekundárnymi dôsledkami technického progresu. Na jednej strane neodmysliteľné výdobytky ako teplo, svetlo, doprava dostupné pre...