Inteligentné okná znížia energetickú náročnosť budov o 20 %

redakcia setri.sk

Konzorcium podnikov z Dánska, Írska a Nemecka vyvinulo technológiu, ktorá mení „inteligenciu“ okien. Inteligentné okná vďaka systému pokročilého vetrania významne zlepšujú energetické parametre budov.

Okná sú najväčším zdrojom tepelných strát v budove a môže cez ne unikať až 30 – 50 % tepla či chladu. V zime okná a vetranie veľkou mierou prispievajú k  tepelným stratám, najmä v starších budovách. Traja európski výrobcovia a dodávatelia okien a vetracích systémov sa snažili vyriešiť najmä tento problém. Vytvorili novú unikátnu technológiu pre okná s energeticky účinnou regeneráciou tepla pre obytné a obchodné budovy. Inteligentné okná CLIMAWIN majú ale aj funkciu automatického chladenia, ktorá je využiteľná v horúcom počasí. Pomáha podstatne znížiť náklady na klimatizáciu.

Ako fungujú inteligentné okná?

„Naša inovácia je vlastne systémom pasívneho vetrania s regeneráciou tepla. Výsledky skúšok ukazujú, že štandardná budova vybavená iba oknami CLIMAWIN zlepší energetický výkon o 18 – 24 %,“ uviedol zástupca pre projekt, Brian O’Brien zo spoločnosti Solearth Ecological Architecture.

inteligentne okno climawin2

Inteligentné okná s pokročilým systémom vetrania, zdroj: climawin.eu

„V chladných klimatických oblastiach sú inteligentné okná CLIMAWIN navrhnuté na zlepšenie komfortu predhrievaným vetraním vzduchu na severnej, východnej a západnej fasáde a použitím záťaže slnečným teplom na južných fasádach. Pre horúcejšie klimatické oblasti má funkciu automatického chladenia, ktorá umožňuje vnikanie denného svetla, ale znižuje neželané prehrievanie. Optimalizovaním tepelnej izolácie, záťaže slnečným teplom a kontroly denného svetla môžu inteligentné okná výrazným spôsobom zlepšiť energetickú účinnosť a tepelný komfort v obytných a obchodných budovách, ktoré v súčasnosti nemajú účinné vetracie systémy,“ uviedol Brian O’Brien.

Výskum a vývoj s podporou EÚ

Okná boli vyvinuté v rámci projektu CLIMAWIN financovanom zo zdrojov EÚ na výskum a vývoj siedmimi partnermi zo štyroch krajín: Dánska, Nemecka, Írska a Portugalska. Inteligentné okná s vysokým výkonom predhrievajú prichádzajúci vetrací vzduch poháňaný slnečnými článkami, ktorý je automaticky regulovaný snímačmi okna. Majú početné charakteristické vlastnosti, ktoré im poskytujú jasnú výhodu oproti existujúcim oknám a technológiám vetrania. Tieto zahŕňajú veľmi výkonnú tepelnú izoláciu, regulované vetracie otvory pre riadený prívod vzduch, rám s dvomi vrstvami zasklenia, vzduchové filtre, zabudovanú elektroniku a bezdrôtovú komunikáciu medzi snímačmi v miestnosti a oknami (takže inštalácia dodatočného vybavenia sa môže urobiť bez obnovy zapojenia). Pre rôzne klimatické oblasti existuje funkčnosť predhrievania a automatického chladenia a režim oplachovania/obtekania pre extrémne podmienky.

Inteligentné okná ako globálna obchodná príležitosť

Táto technológia sa vyvíjala tri roky a teraz ju komerčne zavádzajú traja partneri projektu. Inteligentné okná CLIMAWIN budú k dispozícii v celej Európe koncom roku 2014. Výrobcovia si budú môcť kúpiť licenciu od konzorcia a následne technológiu začleniť do svojej vlastnej výroby, pričom konzorciu zaplatia patentové poplatky. Konzorcium predpokladá dosah aj mimo Európy na dôležité trhy ako sú USA, Kanada a Rusko.

“CLIMAWIN ukazuje, že znižovanie obsahu uhlíka prináša aj veľké obchodné príležitosti pre malé a stredné podniky, ktoré sú oporou nášho hospodárstva. Vďaka tejto technológií budú môcť spotrebitelia a podniky znižovať náklady na energie. EÚ i naďalej podporuje tento druh výskumu v našom novom programe Horizont 2020,“ uviedol Michael Jennings, hovorca európskej komisárky pre výskum, inovácie a vedu Máire Geoghegan-Quinnovej.

O projekte CLIMAWIN

CLIMAWIN je systém okien s pokročilým vetraním (regenerácia tepla), ktorý bol vyvinutý spoločnosťou Solearth Architecture v Dubline v Írsku, spoločnosťou Rauh Fenesterbau v Sassendorfe v Nemecku a spoločnosťou Horn Vinduer v Lunderskove v Dánsku, s výskumom a vývojom, ktorý sa uskutočnil v Inštitúte Fraunhofer na Aalborgskej univerzite v Dánsku a na Katedre elektroniky Univerzity v Minho v Portugalsku podľa výskumného projektu financovaného EÚ v roku 2012. Partneri projektu dostanú spolu 1,4 milióna eur z prostriedkov EÚ do konca existujúceho 2. projektu.

Projekt bol pôvodne zameraný na sektor obnovy, najmä starších budov, v ktorých sú systémy s energeticky účinným vetraním zriedkavé. Vďaka dvojitej schopnosti optimalizovať kvalitu interiérového vzduchu a maximalizovať tepelnú účinnosť sa od okien CLIMAWIN očakáva, že budú komponentom pri podpore budov s takmer nulovou stratou energie (alebo pasívnych domov).
Vetracie inteligentné okná budú dostupné koncom roku 2014 v celej Európe v drevenej, kompozitnej drevenej, hliníkovej a aj hliníkom obloženej verzii vyrábanej v Dánsku a Nemecku. CLIMAWIN je pozoruhodný pri vývoji licencovaného partnerstva so spoločnosťami obchodujúcimi s oknami, ktoré si želajú zahrnúť novú technológiu a know-how do svojich výrobkových katalógov.

Financovanie európskeho výskumu a inovácií

Od 1. januára Európska únia implementovala nový, sedemročný program financovania výskumu a inovácií, ktorý sa nazýva Horizont 2020. Počas nasledujúcich siedmich rokov bude v rámci výskumných a inovačných projektov na podporu ekonomickej konkurencieschopnosti Európy a na rozšírenie hraníc ľudských poznatkov preinvestovaných takmer 80 mld eur. Rozpočet EÚ na výskum sa zameriava predovšetkým na zlepšenie každodenného života v oblastiach, ako je zdravie, životné prostredie, doprava, potraviny a energie.  Program Horizont 2020 sa ešte viac zameria na premenu vynikajúcich nápadov na predajné výrobky, procesy a služby.

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...