Okná z hľadiska energetickej účinnosti (1)

Lukas P.

Aj pri výbere okna platí, že nové technológie zvyšujú energetickú výhodnosť, domáce pohodlie a poskytujú viac praktických možností pre spotrebiteľa.

Výber správneho typu okna pre domov vyžaduje zladenie rôznych funkcií energetickej náročnosti a ďalšími faktormi neenergetickej povahy. Nasledujúci obrázok ukazuje tri hlavné typy toku energii prechádzajúcich oknom:
energeticky-usporne-okna
 
( 1 ) nesolárne tepelné straty a zisky vo forme kondukcie, konvekcie a radiácie a žiarenia, ( 2 ) solárne tepelné zisky vo forme žiarenia a ( 3 ) prúdenie vzduchu, ako úmyselné (vetranie) tak neúmyselné (infiltrácia) .
 

 Účinnosť izolácie

Nesolárny tepelný tok cez okno je výsledkom teplotného rozdielu medzi vonkajšou a vnútornou teplotou. Na Slovensku sú citeľnejšie straty počas zimy, keď sa vo vnútri kúri, potom menšie počas leta, keď rozdiel medzi teplotu vonku a vnútri nemusí byť až taký veľký.
Pre každé okno platí, že čím väčší je teplotný rozdiel smerom z vnútra von, tým vyššia je rýchlosť tepelného toku. Kľúčové parametre udávajú hodnoty Uprestupu tepla:

  • hodnota U-faktor vyjadruje mieru nesolárneho tepelného toku cez okno
  • hodnota R je miera odolnosti okna voči tepelnému toku a je recipročná k U – faktoru.

Nižší U-faktor (alebo vyššia hodnota R) potom vyjadrujú znížený tepelný tok. U-faktor teda umožňuje spotrebiteľovi porovnávať izolačné vlastnosti rôznych druhov okien:

  • Uw (w = window) – celková hodnota tepelnej priestupnosti oknom
  • Ug (g = glazing) – hodnota tepelnej priestupnosti zasklením
  • U(f = frame) – hodnota tepelnej priestupnosti rámom

Súčiniteľ prestupu tepla Uw sa vzťahuje k celému oknu. Táto hodnota je ovplyvňovaná hodnotami U pre zasklenie – Ua rám – Uf. Na celkovú hodnotu Uw má navyše vplyv lineárny súčiniteľ priestupnosti tepla Ψg (g = glazing) a veľkosť okna.
Veneti Boost 02
 
 
Izolačná účinnosť okna s jednou sklenou výplňou spočíva predovšetkým v tenkej sklenej vrstve oddeľujúcej bezvetrie vo vnútri miestnosti a pohybujúcim sa vzduchom vonku. Zasklenie samo o sebe neposkytuje dostatočný odpor prúdeniu tepla. Ďalšie sklo však už dokáže výrazne znížiť U-faktor a to vytvorením statickej vzduchovej medzery, ktorá zvyšuje izolačnú hodnotu.
 

Čo prinášajú nové technológie

Okrem bežného dvojitého okná, mnoho výrobcov ponúka okná, ktoré používajú relatívne nové technológie zamerané na zníženie U-faktoru. Ide napríklad o  „low-E“ (low-emissivity) nátery a plynové výplne. Low-E je mikroskopicky tenká, prakticky neviditeľná vrstva kovového povlaku (alebo oxidu kovu) uložená na povrchu skla. Povlak môže byť aplikovaný na jednej alebo viacerých sklených plochách obrátených do vzdušnej medzery v dvojitom okne alebo aj na tenkú plastovu fólia vloženú medzi sklami.

Náter potom obmedzuje radiačný tepelný tok medzi tabuľami pričom odráža teplo späť do domu počas chladného počasia a späť von počas teplého počasia.
Low_E_okno

Tento efekt zvyšuje izolačnú účinnosť okna. Väčšina výrobcov okien dnes ponúka okná a svetlíky práve s low-E vrstvou.
 
Medzi-okenné priestory môžu byť vyplnené plynmi, ktoré izolujú lepšie ako vzduch. Argón, kryptón, fluorid sírový a oxid uhličitý patria medzi plyny používané na tento účel. Plynová vyplň cenu okna výrazne nezvyšuje. Účinnosť plynu sa zvyšuje v kombinácii s low-E nátermi. Z týchto dôvodov niektorí výrobcovia dávajú plyn do výplne svojich low-E okien štandardne.
 
Okenné rámy môžu byť vyrobené z hliníka, ocele, dreva, vinylu, laminát, alebo kombinácie týchto materiálov. Drevo, laminátové a vinylové a rámy sú lepšie izolátory ako kov. Niektoré hliníkové
rámy sú navrhnuté s vnútornou tepelnou medzerou vyplnenou nekovovým komponentom, čo znižuje prúdenie tepla v ráme. Tieto tepelne prerušené hliníkové rámy dokážu odolať tepelnému toku podstatne lepšia ako hliníkové rámy bez tepelného prerušenia. Kompozitné (kombinované) rámy môžu používať dva alebo viac materiálov (napr. hliníkom potiahnuté drevo, vinylom potiahnuté drevo) na optimalizáciu ich konštrukcie a výkonu. Izolačné parametre majú zvyčajne niekde v priemere zodpovedajúcim materiálom, z ktorých sú zložené.

Geometria rámu ako i typ materiálu výrazne ovplyvňujú tepelný výkon a vlastnosti okna.

Rozpery môžu byť vyrobené z hliníka, ocele, sklolaminátu, peny, alebo ich kombinácie. Ich tepelná účinnosť je tak funkciou geometrie ako i zloženia.
rozpera
 
Napríklad , niektoré dobre navrhnuté kovové rozpery izolujú takmer rovnako dobre ako pena.
 
 
 Článok je na pokračovanie…

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...