Okná z hľadiska energetickej účinnosti (2): prevencia kondenzácie

Lukas P.

Jednou z predností, ktoré vám môžu energeticky úsporné okná ponúknuť, je prevencia kondenzácie. Kondenzácia môže viesť k poškodeniu nielen samotných okien, ale i okolitých stien, izolácie či vnútorného zariadenia (napr. nábytku).

Vzduch môže obsahovať rôzne množstvo vlhkosti, teplejší vzduch viac než chladnejší.

Množstvo vlhkosti vo vzduchu vyjadrené percentuálnym podielom z maximálneho objemu vlhkosti, ktoré je vzduch schopný pojať pre danej teplote sa nazýva relatívna vlhkosť.

Kvôli zdraviu a pohodliu by mal vnútorný vzduch obsahovať určitú vlhkosť. Vo všeobecnosti by sa mala relatívna vlhkosť v miestnosti pohybovať medzi 30 % a 40 % pri bežnej izbovej teplote. Relatívna vlhkosť vzduchu sa môže zvýšiť pridaním vlhkosti alebo znížením teploty vzduchu. Keď relatívna vlhkosť vzduchu dosiahne 100 %, vzduch už nemôže prijať viac vlhkosti a voda sa z neho začne kondenzovať. Teplota, pri ktorej k tejto kondenzácii dochádza, sa nazýva teplota rosného bodu vzduchu.

Keď sa vlhký vzduch dostane do kontaktu so studeným povrchom, môže sa ochladiť na teplotu rosného bodu, čo vedie ku kondenzácii na danom povrchu.

Okná kondenzáciu síce nespôsobujú, ale historicky boli prvým a najviditeľnejším miestom, kde k nej dochádzalo. To kvôli tomu, že okná majú všeobecne nižšie tepelné odpory ako izolované steny, stropy a podlahy. Výsledkom je, že ich vnútorné teploty sú zvyčajne nižšie ako u iných povrchov v domácnosti počas chladného počasia. Keď je vzduch v dome dosť vlhký, voda sa bude z neho zrážať hneď, ako sa ochladí na povrchu okna.

energeticky-usporne-okna-2a

Kondenzácia sa považuje za problém spôsobený chladným počasím. Avšak ku kondenzácii na oknách môže rovnako ľahko dôjsť aj v horúcom a vlhkom počasí pri zle zaizolovaných oknách v klimatizovanej budove. Neriešenie problému kondenzácie môže viesť k poškodeniu okenných rámov, parapetov a interiérového vybavenia (napr. nábytku). Voda môže poškodiť okolité nátery, tapety, sadrokartón a pod. V závažných prípadoch môže prenikať do stien a spôsobiť poškodenie izolácie. To môže ďalej viesť k vzniku plesní na stenách a k zdravotnému riziku.
K tejto téme sa už vyjadroval náš poradca. Pozrite si, prosím, náš článok o vlhkosti v domácnosti:  https://www.setri.sk/otazky-a-odpovede-ako-vyriesit-plesne-v-byte/

Ak sa prevencia kondenzácie zanedbá, steny môžu začať plesnivieť.

Ak sa prevencia kondenzácie zanedbá, môže to dopadnúť aj takto.


Keď príde interiérový vzduch do styku s energeticky úsporným oknom, je menej pravdepodobné, že sa ochladí na rosný bod. To preto, že vnútorná povrchová teplota vo vnútri okna zostáva aj počas chladného počasia v porovnaní s oknami s jednoduchým zasklením a orámovaním vyššia.

Príklad: Pri vonkajšej teplote vzduchu cca -1 °C by vo vnútri musela byť relatívna vlhkosť až 70 %, aby došlo ku kondenzácii vlhkosti na okne s trojitým sklom s dvoma low E-povlakmi a plynovou výplňou. Na druhej strane pri vonkajšej teplote -12 °C sa na jedno-sklenom okne vytvorí kondenzácia už pri vnútornej relatívnej vlhkosti iba 18 %.

Výskyt kondenzácie je ešte pravdepodobnejší na vnútorných rozperách okien a rámoch, ktoré sú zvyčajne menej izolované ako samotné zasklenie. Pri tak vysokom počte typov izolácie zasklenia, ktoré sú na trhu k dispozícii, sa úsilie smerujúce k zabráneniu izolácie presunulo k rozvoju lepších izolačných rozpier a rámov.
 

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

Súhlasím so spracúvaním osobných údajov

Už ste čítali?

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť IV: Ako žiť ohľaduplnejšie k planéte

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí sa radi aktívne podieľajú na ochrane životného prostredia? Prinášame vám niekoľko tipov, ktoré môžete jednoducho zaradiť do vášho každodenného života.

Fotovoltické panely premenia váš domov na ekologickú domácnosť

Najefektívnejší zdroj čistej energie je naše Slnko. Ekologické fotovoltické panely menia slnečnú energiu na elektrickú energiu. Z dlhodobého hľadiska sú fotovoltické panely nielen ekologickejšie, ale...

Trom štvrtinám Slovákov záleží na ochrane životného prostredia. Patríte k nim aj vy?

Až 70 % Slovákov sa obáva o životné prostredie. Vyplýva to z výskumu „Hodnoty a spoločnosť počas pandémie Covid-19 – Ochrana životného prostredia vo verejnej mienke na Slovensku“,...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť III: Aby vám voda nepretekala pomedzi prsty

Voda má všestranné využitie. Je potrebná nielen pre ľudský život, ale rovnako dôležitá je aj pre rastliny a živočíchy. Zároveň je aj nevyčerpateľným zdrojom energie na...

Svetelný smog alebo koľko svetla naozaj potrebujeme

Životné prostredie okolo nás je od priemyselnej revolúcie neustále zaťažované sekundárnymi dôsledkami technického progresu. Na jednej strane neodmysliteľné výdobytky ako teplo, svetlo, doprava dostupné pre...

Nóri sa rozhodli odoberať CO2 z ovzdušia. Pomôže im vikingská loď Longship

Mnohí vedci sa zhodujú na tom, že ak chceme zlepšiť kvalitu atmosféry, bude potrebné čo najrýchlejšie znižovať podiel CO2 (prípadne metánu). Do odčerpávania oxidu uhličitého...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť II: Ako ušetriť na vykurovaní a na plyne

Ak domácnosť vykurujete plynom a používate ho aj na varenie a pečenie, podstatná časť vášho rodinného rozpočtu ide zrejme na túto energiu. V tomto článku sme si pre...

Tipy na darčeky, ktoré nestoja veľa a sú šetrné k prírode

Občas býva celkom náročné vybrať vhodný darček. Obzvlášť vtedy, ak chceme každý rok potešiť našich blízkych niečím zaujímavým a užitočným.

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť I: Kde všade môžete doma ušetriť elektrinu

Najlacnejšia elektrina je tá, ktorú nespotrebujeme, a tak vám prinášame prehľad jednoduchých rád, ktoré vám pomôžu ušetriť elektrinu v domácnosti.