Okná z hľadiska energetickej účinnosti (2): prevencia kondenzácie

Lukas P.

Jednou z predností, ktoré vám môžu energeticky úsporné okná ponúknuť, je prevencia kondenzácie. Kondenzácia môže viesť k poškodeniu nielen samotných okien, ale i okolitých stien, izolácie či vnútorného zariadenia (napr. nábytku).

Vzduch môže obsahovať rôzne množstvo vlhkosti, teplejší vzduch viac než chladnejší.

Množstvo vlhkosti vo vzduchu vyjadrené percentuálnym podielom z maximálneho objemu vlhkosti, ktoré je vzduch schopný pojať pre danej teplote sa nazýva relatívna vlhkosť.

Kvôli zdraviu a pohodliu by mal vnútorný vzduch obsahovať určitú vlhkosť. Vo všeobecnosti by sa mala relatívna vlhkosť v miestnosti pohybovať medzi 30 % a 40 % pri bežnej izbovej teplote. Relatívna vlhkosť vzduchu sa môže zvýšiť pridaním vlhkosti alebo znížením teploty vzduchu. Keď relatívna vlhkosť vzduchu dosiahne 100 %, vzduch už nemôže prijať viac vlhkosti a voda sa z neho začne kondenzovať. Teplota, pri ktorej k tejto kondenzácii dochádza, sa nazýva teplota rosného bodu vzduchu.

Keď sa vlhký vzduch dostane do kontaktu so studeným povrchom, môže sa ochladiť na teplotu rosného bodu, čo vedie ku kondenzácii na danom povrchu.

Okná kondenzáciu síce nespôsobujú, ale historicky boli prvým a najviditeľnejším miestom, kde k nej dochádzalo. To kvôli tomu, že okná majú všeobecne nižšie tepelné odpory ako izolované steny, stropy a podlahy. Výsledkom je, že ich vnútorné teploty sú zvyčajne nižšie ako u iných povrchov v domácnosti počas chladného počasia. Keď je vzduch v dome dosť vlhký, voda sa bude z neho zrážať hneď, ako sa ochladí na povrchu okna.

energeticky-usporne-okna-2a

Kondenzácia sa považuje za problém spôsobený chladným počasím. Avšak ku kondenzácii na oknách môže rovnako ľahko dôjsť aj v horúcom a vlhkom počasí pri zle zaizolovaných oknách v klimatizovanej budove. Neriešenie problému kondenzácie môže viesť k poškodeniu okenných rámov, parapetov a interiérového vybavenia (napr. nábytku). Voda môže poškodiť okolité nátery, tapety, sadrokartón a pod. V závažných prípadoch môže prenikať do stien a spôsobiť poškodenie izolácie. To môže ďalej viesť k vzniku plesní na stenách a k zdravotnému riziku.
K tejto téme sa už vyjadroval náš poradca. Pozrite si, prosím, náš článok o vlhkosti v domácnosti:  https://www.setri.sk/otazky-a-odpovede-ako-vyriesit-plesne-v-byte/

Ak sa prevencia kondenzácie zanedbá, steny môžu začať plesnivieť.

Ak sa prevencia kondenzácie zanedbá, môže to dopadnúť aj takto.


Keď príde interiérový vzduch do styku s energeticky úsporným oknom, je menej pravdepodobné, že sa ochladí na rosný bod. To preto, že vnútorná povrchová teplota vo vnútri okna zostáva aj počas chladného počasia v porovnaní s oknami s jednoduchým zasklením a orámovaním vyššia.

Príklad: Pri vonkajšej teplote vzduchu cca -1 °C by vo vnútri musela byť relatívna vlhkosť až 70 %, aby došlo ku kondenzácii vlhkosti na okne s trojitým sklom s dvoma low E-povlakmi a plynovou výplňou. Na druhej strane pri vonkajšej teplote -12 °C sa na jedno-sklenom okne vytvorí kondenzácia už pri vnútornej relatívnej vlhkosti iba 18 %.

Výskyt kondenzácie je ešte pravdepodobnejší na vnútorných rozperách okien a rámoch, ktoré sú zvyčajne menej izolované ako samotné zasklenie. Pri tak vysokom počte typov izolácie zasklenia, ktoré sú na trhu k dispozícii, sa úsilie smerujúce k zabráneniu izolácie presunulo k rozvoju lepších izolačných rozpier a rámov.
 

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...