Okná z hľadiska energetickej účinnosti (2): prevencia kondenzácie
Jednou z predností, ktoré vám môžu energeticky úsporné okná ponúknuť, je prevencia kondenzácie. Kondenzácia môže viesť k poškodeniu nielen samotných okien, ale i okolitých stien, izolácie či vnútorného zariadenia (napr. nábytku).
Vzduch môže obsahovať rôzne množstvo vlhkosti, teplejší vzduch viac než chladnejší.
Množstvo vlhkosti vo vzduchu vyjadrené percentuálnym podielom z maximálneho objemu vlhkosti, ktoré je vzduch schopný pojať pre danej teplote sa nazýva relatívna vlhkosť.
Kvôli zdraviu a pohodliu by mal vnútorný vzduch obsahovať určitú vlhkosť. Vo všeobecnosti by sa mala relatívna vlhkosť v miestnosti pohybovať medzi 30 % a 40 % pri bežnej izbovej teplote. Relatívna vlhkosť vzduchu sa môže zvýšiť pridaním vlhkosti alebo znížením teploty vzduchu. Keď relatívna vlhkosť vzduchu dosiahne 100 %, vzduch už nemôže prijať viac vlhkosti a voda sa z neho začne kondenzovať. Teplota, pri ktorej k tejto kondenzácii dochádza, sa nazýva teplota rosného bodu vzduchu.
Keď sa vlhký vzduch dostane do kontaktu so studeným povrchom, môže sa ochladiť na teplotu rosného bodu, čo vedie ku kondenzácii na danom povrchu.
Okná kondenzáciu síce nespôsobujú, ale historicky boli prvým a najviditeľnejším miestom, kde k nej dochádzalo. To kvôli tomu, že okná majú všeobecne nižšie tepelné odpory ako izolované steny, stropy a podlahy. Výsledkom je, že ich vnútorné teploty sú zvyčajne nižšie ako u iných povrchov v domácnosti počas chladného počasia. Keď je vzduch v dome dosť vlhký, voda sa bude z neho zrážať hneď, ako sa ochladí na povrchu okna.
Kondenzácia sa považuje za problém spôsobený chladným počasím. Avšak ku kondenzácii na oknách môže rovnako ľahko dôjsť aj v horúcom a vlhkom počasí pri zle zaizolovaných oknách v klimatizovanej budove. Neriešenie problému kondenzácie môže viesť k poškodeniu okenných rámov, parapetov a interiérového vybavenia (napr. nábytku). Voda môže poškodiť okolité nátery, tapety, sadrokartón a pod. V závažných prípadoch môže prenikať do stien a spôsobiť poškodenie izolácie. To môže ďalej viesť k vzniku plesní na stenách a k zdravotnému riziku.
K tejto téme sa už vyjadroval náš poradca. Pozrite si, prosím, náš článok o vlhkosti v domácnosti: https://www.setri.sk/otazky-a-odpovede-ako-vyriesit-plesne-v-byte/
Keď príde interiérový vzduch do styku s energeticky úsporným oknom, je menej pravdepodobné, že sa ochladí na rosný bod. To preto, že vnútorná povrchová teplota vo vnútri okna zostáva aj počas chladného počasia v porovnaní s oknami s jednoduchým zasklením a orámovaním vyššia.
Príklad: Pri vonkajšej teplote vzduchu cca -1 °C by vo vnútri musela byť relatívna vlhkosť až 70 %, aby došlo ku kondenzácii vlhkosti na okne s trojitým sklom s dvoma low E-povlakmi a plynovou výplňou. Na druhej strane pri vonkajšej teplote -12 °C sa na jedno-sklenom okne vytvorí kondenzácia už pri vnútornej relatívnej vlhkosti iba 18 %.
Výskyt kondenzácie je ešte pravdepodobnejší na vnútorných rozperách okien a rámoch, ktoré sú zvyčajne menej izolované ako samotné zasklenie. Pri tak vysokom počte typov izolácie zasklenia, ktoré sú na trhu k dispozícii, sa úsilie smerujúce k zabráneniu izolácie presunulo k rozvoju lepších izolačných rozpier a rámov.
Mohlo by vás zaujímať
Fotovoltika
Získajte špičkové riešenie na splátky už od 44 € mesačne. Elektrinu na večer si odložíte do Virtuálnej batérie. Ročne usporíte na elektrine až 1 281...