Otázky a odpovede: ako vyriešiť plesne v byte?

otázky a odpovede

Vaša otázka: Dobrý deň, mám otázku ohľadom vykurovania a vetrania v bytoch. Bývam v tehlovom, zateplenom, krajnom byte v paneláku z konca 50. rokov. V byte mám namontované plastové okná (neviem určiť ich kvalitu, kúpil som ich aj s bytom) a v rohoch pri oknách a nad oknami sa mi počas chladnejších jesenných a najmä zimných mesiacov tvoria plesne v byte. Byt pravidelne vetrám aj spôsobmi vami uvádzanými. Teplota sa v byte nepohybuje veľmi vysoko, skôr je nižšia…. Plesne v byte nie sú veľké, ale sú viditeľné voľným okom a keby som ich z času na čas nepostriekal Savom, riadne by sa rozmnožili. Okrem toho, že sú neestetické, môžu byť aj škodlivé…. Byt obývam viacej-menej sám, a suším v byte aj prádlo. Moja otázka, ako vyriešiť plesne, lebo si s nimi neviem rady, okrem Sava…. Uvažujem, že by som na jar alebo cez leto vymenil plastové okná, ale neviem a nemám záruku, či plesne v byte prestanú existovať, a či je táto výmena vhodná, preto vás chcem poprosiť o nejaké rady.

Ďakujem.

 

Odpoveď:

Pekný deň,

problém plesne v byte, a zvlášť na danom mieste, vyplýva z pôsobenia viacerých faktorov. Každý samostatne môže vytvoriť plesne v byte, ale môže to byť aj kombinácia týchto faktorov:

1. vysoká vlhkosť v byte (sušenie prádla v miestnosti) 2. okná bez prerušeného tepelného mosta (nekvalitné okná so zlým parametrom prestupu tepla) 3. zle osadené okno v nadväznosti na tepelnú izoláciu (zateplenie domu) 4. zle namontované okno (nesprávna aplikácia PUR peny v danom mieste) 5. nekvalitné zasklievacie rámiky v oknách (vytvorenie tep. mosta v rámci okna)

Všetky tieto faktory môžu spôsobovať nasledovné: na mieste vzniku plesní je teplota v súčinnosti s % vlhkosti v miestnosti dostatočne nízka na to, aby vznikla tzv: KONDENZÁCIA VODNÝCH PÁR.

Riešenie problému:

1. znížiť vlhkosť v byte (napr: sušenie prádla za pomoci sušičky s odvodom pár do exteriéru) 2. výmena okien za kvalitné s prerušeným tepelným mostom 3. nové alebo staré okno osadiť správne voči tepelnej izolácii 4. pri osádzaní nového alebo starého okna do otvoru treba dbať na dokonalé vypenenie obvodu okna 5. výmena izolačných skiel

Všetky riešenia sú z hľadiska investície relatívne náročné, a preto odporúčam obrátiť sa na konkrétneho odborníka (inžiniera so špecializáciou na stavebnú Fyziku – teplotechniku) so žiadosťou o riešenie na základe obhliadky problému.

Keďže obhliadka môže zahŕňať sondáž do substancie ostenia, navrhujem vám ju naplánovať v teplejšom období.

V každom prípade riešenie č.1. – vlhkosť môžete testovať ihneď, aj keď predpokladám, že problém bude spomínaná kombinácia faktorov.

Prajem skoré vyriešenie problému.

S pozdravom,

 

Ing. arch. Peter Rakšány

www.deraxa.sk

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail