Nulový montovaný dom Biospehere 2.0 – dostatok energie kdekoľvek

pasívny montovaný dom

V krajinách na západ od Slovenska sú pasívne domy trendom už roky. Ku nám tento trend prenikol pomerne nedávno, preto sme zvyknutí skôr na klasiku. Vo svete však dizajn pasívnych domov a zelenej architektúry značte pokročil. Aj malý montovaný dom môže byť veľký svojim energetickým nadštandardom.

Tak napríklad projekt s označením Biosphere 2,0 je dom, ktorý produkuje svoju vlastnú energiu a dá vám slobodu žiť a pohybovať sa kdekoľvek na svete. Vytvorilo ho štúdio ZEPHIR-Passivhaus v Taliansku v spolupráci s talianskymi univerzitami a inštitúciami. Ide  experimentálne montované obydlie, ktoré produkuje toľko energie, koľko spotrebuje a to najmä vďaka pasívnemu dizajnu a strešným solárnym panelom. Účel spočíva v mobilite a ohľaduplnosti voči rôznym aspektom životného prostredia.

Montovaný dom Biospehere 2.0 teraz cestuje po Taliansku

Vývojári sa rozhodli Biosphere 2.0 podrobiť skúškam formou celoročného turné po Taliansku, kde sa bude prototyp testovať v šiestich rôznych regiónoch a pritom musí hostiť viac ako 20 bývajúcich, ktorí budú súčasťou výskumného projektu.

Mobilných 25 metrov štvorcových Biosphere 2.0 sa už vydalo na cesty, začínajúc inštaláciou v talianskom meste Courmayeur na úpätí Mont Blanc. Odtiaľ sa mobilný dom presunie vždy na dobu dvoch mesiacov do ďalších miest ako  Aosta, Miláno, Rimini, Torino a nakoniec Lugano, kde ukončí svoju cestu. Výskumní pracovníci z Aktivhaus, Politecnico di Torino DAD, University of Valle d’Aosta, ZEPHIR-Passivhaus v Taliansku a zo švajčiarskej Minergie budú zhromažďovať, porovnávať a analyzovať dáta z Biosphere 2.0 ohľadom jej energetickej efektívnosti  a tiež spracovávať spätnú väzbu od jej 24 obyvateľov v priebehu dvanástich mesiacov.

Montovaný dom Biosphere 2.0 je postavený na princípoch pasívneho domu a spĺňa energetické štandardy kvality nízkoenergetických stavieb Minergie. Konštrukcia domu je tiež víťazným súťažným konceptom  študentov architektúry z  Politecnico di Torino. Hoci je dom priestorovo malý, popri energetickej nezávislosti ponúka aj všetky štandardné vymoženosti pre pohodlie domova, vrátane spálne, kúpeľňe, obývacej izby, kuchyne a aj vonkajšiu terasu. Dom je taktiež vybavený LED osvetlením a naviac je vyrobený z PEFC-certifikovaného dreva.

Vďaka pasívnemu dizajnu a účinnej izolácii je Biosphere 2.0 možné prispôsobiť pre rôzne podmienky a prostredia, ako je mestské znečistenie alebo teploty od mínus 21 stupňov Celzia v zimnom období až po 39 stupňov Celzia v lete. Vnútorná teplota vzduchu kolíše celoročne medzi komfortnýmv 21 až 25 stupňami Celzia, bez potreby externého vykurovania alebo chladenia.

Prototyp Biosphere 2,0 v hodnote 250 000 € ukončí svoje jednoročné turné 28. februára 2017.

Prečítajte si aj:

Energeticky pasívny dom: najviac ušetríte, keď dobre plánujete
Desatoro pre pasívny dom
Výskum potvrdil, že drevodom je rovnako úsporný ako pasívny dom

 

Zdroj: archiportale.com

Zdieľajte:   Facebooktwittermail