Gravitačná lampa nepotrebuje solárne panely, ani batérie. Je napájaná výlučne formou gravitácie

redakcia setri.sk

Možno tomu nebudete veriť, ale vo svete aj dnes pri dostupnosti akýchkoľvek technológií a alternatívnych druhov energie žije viac ako 1,1 miliarda ľudí bez akéhokoľvek prístupu k elektrickej energii. Takže na prítomnosť svetla v domácnosti alebo obchode sú bytostne závislí len od slnka. To, keď zapadne, títo ľudia môžu na získanie svetla použiť maximálne sviece. Žiaden vypínač, žiadna elektrická lampa. Gravitačná lampa je dobrým riešením.

Väčšina takýchto domácnosti ešte využíva petrolejové lampy, avšak vzhľadom na pre nich vysoké ceny, ale zo zdravotného hľadiska nie je veľmi vhodné. Gravity Light, gravitačná lampa, ponúka riešenie tohto problému. Počuli ste už niekde o nej? Táto lampa bola navrhnutá 2 návrhármi, Jimom Reevesom a Martinom Reddifordom v Londýne.
Ide síce o low cost riešenie, ale mnohým domácnostiam, ktoré nemajú prístup k elektrickému prúdu uľahčí život a reálne pomôže.
Namiesto použitia klasickej elektrickej zásuvky alebo namiesto použitia solárnych panelov, gravitačná lampa používa jednoduchú a lacnú, ale efektívnu gravitáciu. Pomocou gravitačnej sily sa poháňa systém, ktorý dodáva svetlo do lámp. V mnohých ohľadoch je Gravity Light prepracovaný systém kladiviek a váh, ktoré využívajú silu akejkoľvek zavesenej veci zhora smerom nadol. Pri zaťažení približne 13 kg sa kladivko pomaly spúšťa na zem. Táto malá, ale účinná hnacia sila doslova otáča reťazovým kolieskom. To sa veľmi pomaly otáča a zároveň poháňa jednosmerný generátor na tisíc otáčok na minútu.
gravitačná lampa
To vytvára dostatok energie pre napájanie LED svietidiel s nízkou spotrebou, ktorá takto poskytuje jasné biele svetlo na dobu približne 20 až 30 minút, v závislosti na výške hmotnosti. Keď dopadne kladka na zem, jednoducho vec, ktorú používate na zaťaženie zdvihnete späť nahor a proces zopakujete.

Má gravitačná lampa svoje reálne uplatnenie?

Spomínaní architekti vyvinuli prvé prototypy tejto gravitačnej lampy pred viac ako 2 rokmi. Prvé investičné prostriedky získali cez známy start up program Indiegogo . Od tej doby prešli viacerými testovaniami a zmenou dizajnu. Teraz sú späť s novou a vylepšenou verziou. Gravitačná lampa, Gravity Light, je lacnejšia, jasnejšia a má dlhšie trvanie než prototyp a znovu hľadajú investorov cez crowdfunding, aby sa čo najskôr podarilo naštartovať hromadnú výrobu tohto ojedinelého produktu.
Tentokrát  však nejde len o financovanie výrobu ako takej. Všetky získané finančné prostriedky budú použité na výstavbu montážnej dielne Gravity Light v Keni, ktorá takto okrem svetla poskytne aj nové pracovné miesta v krajine.

Viac o inovatívnych novinkách si prečítate aj tu:
https://www.setri.sk/spotreba-elektrickej-energie-za-osvetlenie-lightcatcher-dokaze-usetrit-20-70-nakladov/
https://www.setri.sk/inteligentne-osvetlenie-domacnosti/

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...