Spotreba elektrickej energie za osvetlenie: LightCatcher dokáže ušetriť 20-70% nákladov

Spotreba elektrickej energie

Spotreba elektrickej energie a jej znižovanie pri osvetlení vnútorných priestorov sa stali pre naše domácnosti doslova výzvou. Neustále sa obzeráme po možnostiach, ktoré by sme v našich domácnostiach mohli využiť. Nielen domácnosti, ale aj firmy, ktorých spotreba elektrickej energie za osvetlenie je v porovnaní s domácnosťami neporovnateľne vyššia, hľadajú spôsoby, ako na to.

Aj napriek tomu, že pokroky v energetickej úspornosti osvetlenia prichádzajú pomerne rýchlo, mnohé z nich však doposiaľ nie sú tým správnym „liekom“ pre naše potreby. LED žiarovky, ktoré síce majú dlhú životnosť a lepšiu energetickú účinnosť, sú žiaľ stále pomerne drahé.

V Holandsku preto spoločnosť EcoNation prišla na trh so zariadením, pod názvom LightCatcher, ktorý nielenže dokáže ušetriť náklady za spotrebu elektrickej energie za osvetlenie, ale dokonca na realizáciu takéhoto riešenia nie sú potrebné žiadne vstupné investície, čo je veľkým pozitívom.

Čo je vlastne LightCatcher?   

LightCatcher je v podstate zariadenie, ktoré pomerne veľmi jednoduchým spôsobom smeruje slnečné svetlo priamo do interiéru budovy. Zaujímavosťou je, že do priestoru sa šíri iba denné svetlo a nie teplo, čo teda nezvyšuje náklady za prípadné využívanie klimatizačnej techniky počas leta. Využívanie slnečného svetla je samozrejme zadarmo a v kombinácií s inováciami a s používaním napr. LED žiaroviek v čase po zotmení, sľubuje toto riešenie obrovské úspory v spotrebe elektrickej energie.

Spotreba elektrickej energie
Konštrukcia zariadenia LightCatcher.

LightCatcher a spotreba elektrickej energie

Ako môžete vidieť na obrázku, LightCatcher pozostáva z kopule, v jej vnútri sa nachádza motorizované zrkadlo so senzormi a šošovkami. Cieľom takto skonštruovaného zariadenia je zbierať svetelné lúče a smerovať ich do priestoru.

Spoločnosť EcoNation, ktorá vyrába LightCatcher tvrdí, že toto zariadenie je v priestore schopné zabezpečiť dostatok svetla až na 10 hodín a to s využitím 1 – 3% plochy strechy daného objektu. Vplyv tohto zariadenia je na zníženie spotreby elektrickej energie a tým pádom aj tlaku na ekológiu až o „osem krát vyšší“ v porovnaní so solárnymi panelmi. Výhodou takéhoto riešenia je, že firmy dokážu ušetriť náklady za spotrebu elektrickej energie až do výšky 70 %.

Akými technológiami LightCatcher disponuje?

LightCatcher disponuje veľmi dobre známou technológiou UV, taktiež však aj technológiu filtrácie tepla, ktorá zabezpečuje, aby svetelné lúče síce prenikli do priestorov v podobe svetla, ale teplo sa do priestorov nedostane.

LightCatcher má tiež integrovanú technológiu, ktorá monitoruje a zaznamenáva stav denných energetických úspor predmetného objektu. Túto technológiu využíva spoločnosť EcoNation najmä na to, aby mohla časť z ušetrených nákladov pre firmy používať, ako svoj zisk.

Komu je LightCatcher určený?

V súčasnosti je toto riešenie ponúkané iba pre veľké priemyselné, verejné a komerčné budovy, ktorých strešná plocha je okolo 5000 m2. V závislosti od druhu firmy je však možné toto riešenie zabezpečiť aj pre firmy, ktoré disponujú menšími strešnými rozlohami.

 

Spotreba elektrickej energie
LightCatcher v praxi.

Čo dodať na záver?

Pre mnohé firmy, ktorých spotreba elektrickej energie za osvetlenie sa pohybuje rádovo v tisícoch € je určite vhodné nad takýmto spôsobom šetrenia uvažovať. Ide naozaj o pomerne jednoduché riešenie, ktoré dokáže nielen ušetriť náklady, ale do objektu sa dostane denné svetlo, čo je pre zdravie zamestnancov obrovským pozitívom. Budeme radi, ak sa takéto inovatívne riešenie dostane časom aj do našich firiem.

 

Ak vás zaujímajú ďalšie inovácie z tejto oblasti, kliknite na slovo osvetlenie.

  

Autor: Lukáš Kovačovič, zdroj: internet

 

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail